Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Neopisujte ceny, nebo vám zhasneme

Ondřej Čarňanský

Vstupuji s kolegou do prodejny Okay v Praze-Průhonicích, protože chceme jako v jiných obchodech s elektronikou porovnat ceny. Ze stropu visí cedule s přeškrtnutými symboly fotoaparátu a tužky. A vedle ní druhá, která hlásí: „Spokojený zákazník je náš cíl.“ Na webových stránkách firmy se dočtete, že u zaměstnanců společnosti Okay je mimo jiné kladen důraz na ochotu a příjemné vystupování. Ale realita je jiná.

Ceny jsou tajné

Začínáme si zapisovat ceny praček. Během chvilky k nám přistupuje pracovník, který se později představí jako vedoucí prodejny. „Tady se nesmí opisovat!“ Vedoucí nám sděluje, že pokud si nepřestaneme zapisovat, budeme muset opustit prodejnu. Odchází za dalším prodavačem, něco mu řekne a ten začne sbírat cenovky ze zboží. Dál si zapisujeme a porovnáváme ceny výrobků s konkurenčním letákem. V prodejnách s elektronikou jiných řetězců jsme s tím neměli problém. Když si chce kolega opsat cenu televize v průhonickém Okay elektrospotřebiče, vedoucí okamžitě sundá cenovku. „Proč to děláte?“ „Protože si zapisujete ceny a tady platí zákaz opisování. Máme tu striktní pravidla,“ odpoví vedoucí.

„Ale jakým právem mi to zakazujete?“ ptá se kolega.

„Právem vedoucího, jsem vedoucí prodejny. A jestli chcete, klidně zhasnu a řeknu, že je z technických důvodů uzavřeno, a je to.“

Pokračujeme v opisování, a když nereagujeme na další výzvu, abychom opustili prodejnu, vedoucí rozzlobeně odchází. Minutu a půl nato zhasnou všechna světla a rozhouká se alarm. Přichází vedoucí. „Prosím vás, pánové, běžte pryč, je dočasný výpadek proudu,“ říká vedoucí. „Tohle není výpadek proudu, vy jste ho vypojil.“

„Výpadek proudu,“ opakuje vedoucí s nepatrným úsměvem na rtech a dodává: „Teď mi to vyskočilo, já za to nemůžu.“ Říkáme, že si na jeho chování budeme stěžovat. „Klidně si stěžujte na moji centrálu,“ dodává už zvýšeným hlasem vedoucí a vypadá opravdu naštvaně. „Chápejte, to jsou naše interní pravidla.“

Odcházíme na parkoviště, kde nastupuje do auta jeden ze zákazníků. Zajímá nás, jak se mu takové jednání líbí. „Co mám dělat? Vždyť vidíte, jak s námi jednají. Potřebují jen naše peníze, ale jinak můžeme jít do...“ vyjádří se rozhořčeně na adresu Okaye.

Nebyla to náhoda?

Možná, že neměl pan vedoucí právě náladu, říkáme si a jdeme se s kolegou podívat do jiné prodejny Okay – v pražských Vysočanech. Tentokrát jsem zvolili jinou taktiku. Když nesmíme používat tužku, namluvíme si údaje do diktafonu. Za chvilku je u mne prodavač. „Okamžitě opusťte prodejnu, nebo vám to rozšlapu!“ říká nekompromisně. Ptám se, v čem je problém. Ceny si nesmíte opisovat, dozvídám se. Když namítnu, že na ceduli u vchodu zakazují pouze používání foťáku a zapisování cen, dodá, že se nesmí ani nahrávat. „Ale to tam nemáte uvedené,“ říkám.

„Ještě jednou vás tady uvidím...“ „Tak co?“ ptám se ho. „Tak vám ten diktafon rozšlapu.“ Zvláštní pravidla jednání se zákazníky neplatí zjevně jen ve dvou prodejnách, které jsme navštívili. „Zákaz opisování je standard, nic výjimečného. Pokud prodavač viděl, že někdo opisuje, oznámil to vedoucímu, který to řešil,“ potvrzuje bývalý zaměstnanec prodejny Okay ve Šterboholích, který nechtěl být jmenován, ale redakce má jeho jméno k dispozici.

Podobné zkušenosti mají i konkurenční firmy, které prodávají elektroniku a běžně chodí mapovat ceny konkurence. „V prodejnách Okay jsou prodavači velmi nekompromisní. Ptají se, proč si zapisujete, a pak musíte mít připravenou správnou výmluvu. Jsou to diskontní prodejny, které nemají žádný marketing. Jejich firemní politika je založena především na ceně, zřejmě proto jim opisování tolik vadí,“ míní mluvčí Elektro Euronics Bohuslav Komín.

Právník: Prodejce není v právu

Podle právníka Jana Oškrdala nemá prodejce právo zakázat opisování cen. „Je to totiž v rozporu s Listinou základních práv a svobod, podle které má každý občan nárok na získávání informací,“ říká právník a dodává: „Pokud vás chtějí vyvést z prodejny, je takové jednání v rozporu s právem na nedotknutelnost osoby a volnost pohybu. To jsou základní principy, které jsou u nás bohužel trochu opomíjené.“

Že takové jednání není v pořádku, se domnívá i tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. „Každý spotřebitel má právo porovnat ceny jednotlivých výrobků u různých prodejců a nikdo mu nemůže bránit v zapisování cen.“

(MFDNES)



Zpátky