Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2007


Cizinci budou moci kupovat pole

Jana Klímová, Vladimír Zedník

Zemědělci se zlobí: návrh vlády, aby Česko usnadnilo cizincům nákup půdy, prý poškozuje místní farmáře. Obyvatelé Evropské unie mají šanci na zjednodušení cesty k nákupu tuzemské zemědělské půdy. Vláda rozhodla o tom, že když si cizinci budou kupovat česká pole, nebudou jim úřady klást žádné podmínky. Změny přináší novela devizového zákona a zákona o podmínkách převodu pozemků na jiné osoby.

Doposud si cizinci přímo pole kupovat nemohli, protože předchozí vlády chránily zemědělce před bohatšími sousedy, především Němci a Rakušany, kteří jsou schopni tuzemské farmáře v tendrech na nákup státní půdy snadno přeplatit. Politici proto dříve vyjednali výjimku, že pokud chtějí cizinci pole získat, musí mít v Česku alespoň tři roky trvalý pobyt a musí umět česky.

Gandalovič ustoupil „U nás je dnes neprávní stav. Primární právo Evropské unie je nadřazeno právu českému, takže současná úprava je nesmyslná,“ řekl včera premiér Mirek Topolánek. Jde o to, že podle Bruselu by všichni lidé z Unie měli mít možnost volně nakupovat v ostatních zemích.

Z rozhodnutí Topolánkova kabinetu jsou zklamáni hlavně zemědělci. „Nemají dost peněz na volnou soutěž s cizinci. Uvolnění přichází proto příliš brzy,“ reagoval prezident Agrární komory Jan Veleba. Farmáři se proto nyní budou snažit lobbovat v parlamentu, aby novely neprošly. „V sousedním Polsku je na prodej půdy pouze Polákům vyjednáno přechodné období až do roku 2013. Rozhodnutí vlády je vizitka, jak se čeští politici starají o své zemědělce,“ dodal Veleba.

Pro zachování ochrany zemědělců byl i ministr zemědělství Petr Gandalovič, který včera usiloval o to, aby vláda tuto otázku vůbec neprojednávala. Odpoledne se však nechal slyšet, že bude rozhodnutí vlády „respektovat“.

Strach z výprodeje polí mají hlavně zemědělci v západočeském pohraničí. Je však nutné připomenout, že dosavadní omezení pro cizince byla formální a zájemci o půdu je běžně obcházeli: přes české prostředníky si založili firmu a ta půdu koupila.

I v pohraničí už si koneckonců začínají na německé zaměstnavatele, v jejichž rukou je dnes řada pozemků, zvykat. „Tatínek žádné pole nemá, soukromničí pod Němcem. V západních Čechách mají skoro všechno. Myslím si, že vláda rozhodla špatně. Za chvíli rozprodáme celý stát a nám nezbude nic,“ říká dcera zemědělce z Lipové na Chebsku Marie Kalinová.

Farmář Jiří Kodajek z Mariánských Lázní, který hospodaří na třech stovkách hektarů půdy, naopak ze změn strach nemá. „Je to vlastně jedno. Cizinci si sem vždy nasadili bílého koně a založili společnost. Jakou půdu chtěli, tu už dostali,“ konstatoval. Draví cizinci si tak podle něj půdu dávno nakoupili.

Podobný názor má i majitel chebské realitní kanceláře Real Cheb Josef Hejduk. „Kdo tady chtěl podnikat, tak už dávno začal. Vždycky se dopředu straší a pak se nakonec nic neděje,“ popisuje své zkušenosti z realit.

Nástup Holanďanů Farmář Kodajek si myslí, že uvolnění nákupu půdy možná více nahraje Holanďanům, proti nimž místní rovněž nemají šanci. „Jeden z nich má farmu na Tachovsku. Skupuje okolní pozemky, co to jde,“ říká farmář.

Holanďané kromě farem v tuzemsku nakupují hlavně chalupy na horách. Podle společnosti Arllen Development mají cizinci největší zájem o nemovitosti s pozemky v Krkonoších.

(MFDNES)



Zpátky