Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


Česko kvůli cukru zaplatí 700 milonu korun

Jan Sůra

Stát bude platit stamiliony korun za další prohranou arbitráž. Tentokrát za to, že podle pařížských arbitrů nespravedlivě rozděloval trh mezi výrobce cukru. Pro Česko nepříjemný verdikt zveřejnil server Czech Business Weekly.

Pařížský tribunál nařídil státu zaplatit 25,4 milionu eur (v přepočtu zhruba 700 milionů korun) firmě Eastern Sugar za to, že ji diskriminoval při rozdělování kvót pro výrobu cukru. Eastern Sugar uspěla s tvrzením, že ji Špidlova vláda v roce 2003 ve výrobě cukru omezila víc než některé konkurenční firmy. Společnost, která loni oznámila, že v Česku končí s podnikáním, původně žádala tři miliardy korun. Včera verdikt odmítla komentovat.

„Uspěli jsme zhruba v sedmdesáti procentech obrany,“ řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Úřad teď zvažuje další právní kroky, příliš na výběr nemá. Jednou z možností je, že stát napadne rozhodnutí arbitráže u francouzského soudu. V minulosti však tahle taktika nikdy nefungovala.

Bez ohledu na další právní bitvy musí stát prohrané peníze zaplatit už teď. Pro verdikt hlasovali dva z trojice arbitrů, třetí – nominovaný Eastern Sugar – s rozhodnutím nesouhlasil. Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas nepovažuje rozdělování kvót v době, kdy o něm rozhodoval, za nespravedlivé. „Nikdo nebyl zvýhodněn,“ řekl včera MF DNES Palas. Ještě razantnější byl šéf Agrární komory Jan Veleba. „Myslím, že tím bude absurdní divadlo dohráno do konce. Ze strany Eastern Sugar je to výsměch,“ míní Veleba.

Britsko-francouzský Eastern Sugar, druhý největší výrobce cukru v zemi, totiž loni v říjnu oznámil, že všechny cukrovary ve střední Evropě zavře včetně tří v Česku. Země kvůli tomu přijde o čtvrtinu celkové výroby cukru, kvóty na jeho výrobu přidělené Eastern Sugar se totiž nemohou převést na někoho jiného. Firma navíc dostane od Bruselu, který se snaží snižovat evropskou výrobu cukru, štědrou kompenzaci.

Stát přišlo zastupování v arbitráži na zhruba padesát milionů korun, podle rozhodnutí arbitrů 70 procent nákladů české strany zaplatí Eastern Sugar. Česko naopak uhradí 30 procent výdajů svého protivníka. Nizozemskou společnost Eastern Sugar hájila u soudu advokátní kancelář Freshfields, stejní právníci v minulosti úspěšně zastupovali i japonskou banku Nomura. Česko hájila společnost Weinhold Legal.

Spor s Eastern Sugar je další velkou prohranou arbitráží. Dosud největší je prohra s americkým majitelem Novy CME, které musel stát zaplatit jedenáct miliard korun. Definitivní dohoda není ještě v případě sporu s Nomurou. V obou případech se objevily vážné pochybnosti o tom, zda si stát prohru nevysloužil vlastními chybami v obhajobě.

Arbitráže proti ČR

European Media Ventures - Lucemburčané chtějí kvůli údajně zmařené investici do televize TV3 více než miliardu korun.

Invesmart - Společnost požaduje kvůli pádu Union banky až deset miliard za neúspěšnou investici.

Mittal Steel - Vlastník někdejší ostravské Nové huti požaduje zhruba 14 procent státních akcií hutě, kvůli sporu s Petrcíle se tak zatím nestalo.

Petrcíle- Arbitrážní spor o akcie Nové huti za společnost Petrcíle v současnosti vede kyperská firma Zuglite Investments, která požaduje požaduje 5,8 miliardy korun.

(MFDNES)



Zpátky