Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


„Vyhrává ten, kdo podplácí“

Jan Gazdík

Svědek zmanipulovaných soutěží na ministerstvu obrany promluvil exkluzivně pro MF DNES

O korupci na ministerstvu obrany a jeho přímo podřízených organizacích se hovoří léta. Stamilionovou zakázkou na padáky počínaje (soutěž vyhrála firma Anex lidovce Jiřího Andrlíka, přestože padáky nikdy předtím nevyráběla) a rekonstrukcí kasáren či jejich převodem na spřízněné firmy konče. Ve stavebních firmách po celé zemi se ostatně již delší dobu mluví o tom, že „ten, kdo ministerské úředníky nepodmaže, může si nechat o opravách armádních budov jen zdát“. Včerejší rozsáhlý zátah protikorupční policie je tedy potvrzením „veřejné diskuse“. První odhady hovoří o zmanipulovaných stavebních zakázkách za půl miliardy korun. Z informací MF DNES nicméně vyplývá, že nejde ani zdaleka o konečnou sumu.

Při vyprávění jednoho z šéfů Vojenské ubytovací a stavební správy o tom, jak „zručně“ se na ministerstvu obrany manipuluje se zakázkami stavebním firmám, přejde posluchače humor v několika vteřinách.

Výsledky psal šéf na lísteček

„Bylo vlastně úplně jedno, která firma vyhraje soutěž na opravy kasáren. Když jsem totiž přišel na ministerstvo s výsledky, můj nadřízený je chvíli studoval a pak začal hovořit o počasí či jak trávil dovolenou. Mezi řečí mi přisunul lístek s úplně jiným pořadím firem a dodal: ‚Musí to být takhle.‘ Ta ‚jeho‘ firma pak jen v Praze získávala téměř všechny zakázky,“ říká plukovník, jehož jméno MF DNES zná. V případě potřeby je muž ochoten svědčit na policii.

Vlastně to prý bylo někdy až komické. Plukovníkův šéf při přerozdělování zakázek spřízněným firmám totiž buď mlčel, nebo mluvil o zcela nesouvisejících věcech. Všechny pokyny ke změnám předával podřízeným na papírcích. „Nešlo to ani nahrát na magnetofon a on se zřejmě choval tak, abychom proti němu neměli jakékoliv důkazy,“ vzpomíná plukovník. A pokud se těmto zaběhlým pravidlům někdo vzepřel, pak byl do několika týdnů zbaven funkce a na jeho místě se ocitl člověk, který ochotně spolupracoval.

„Ne všechny ubytovací a stavební správy byly ale zkorumpované. Ale například o té plzeňské, která byla později zrušena, kolují ještě dnes v armádě horory,“ říká zdroj MF DNES. Pro úplatného náčelníka plzeňské správy se poté na ministerstvu obrany hledalo takové místo, aby „obchody“ mohly pokračovat.

Miliardy lákají stavebníky

O vlivu skupiny úplatných ministerských úředníků svědčí i následující detail. Jeden z šéfů sekce správy majetku ministerstva, který je nyní z korupce podezřelý, byl při cestách po Česku svým doprovodem podnikatelům představován jako druhý muž resortu – hned po ministrovi obrany. A stavební firmy mu podle toho nadbíhaly. Jen pro představu daňových poplatníků: například v Praze je ročně vyčleněno na opravy a údržbu armádních budov 300 milionů korun. V celém Česku pak kolem dvou a půl miliardy.

Pod zmanipulovanými či nadhodnocenými zakázkami jsou podepsáni jen ředitelé Vojenských ubytovacích a stavebních správ, nikdy lidé z ministerstva obrany. Přestože často právě oni stáli za nynějším korupčním skandálem. Někteří z nich museli odejít s příchodem exministra obrany Jiřího Šedivého.

Na odhalení korupce se podílí i Vojenské zpravodajství, jehož šéf Miroslav Krejčík předal některé kauzy protikorupční službě. Ale nemá důvěru ministryně obrany Vlasty Parkanové, a tak službu opouští.

(MFDNES)



Zpátky