Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


Být podnikatelem kazí lidem pověst

Kateřina Koubová

Profesí „podnikatel“ v Česku často vzbudíte nedůvěru. Čeští podnikatelé mají ve své zemi jednu z nejhorších pověstí na světě. Hned po Japonsku. Vyplývá to z průzkumu Globálního podnikatelského monitoru mezi lidmi ve 40 zemích světa, který zveřejnila Vysoká škola ekonomická.

Černá nálepka nepřišla sama od sebe. V porevoluční době zkrachovalo několik bank, z několika podniků zůstala jen slupka a někteří podnikatelé se dosud schovávají před justicí. „Mění se to jen pozvolna. Lidé se učí odlišovat od sebe podnikatele a podnikavce, ale jsme stále daleko od situace, kdy budou podnikatele považovat za hrdiny společnosti, kteří ji posunují dopředu,“ uvádějí v průzkumu autoři české části průzkumu Martin Lukeš a Čechošvýcarka Martina Jakl z Vysoké školy ekonomické. „V menších obcích se podnikatelé dokonce bojí přiznat úspěch, aby je někdo nepodezíral z toho, že šidí,“ dodává Martina Jakl. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl se špatným vnímáním podnikatelů nesouhlasí. „Podnikatel je člověk, který chce tvořit, chce být úspěšný, růst a něco za sebou nechat. Neznám podnikatele, který by se těšil na propouštění a nízké mzdy,“ říká Míl.

V Česku podniká zhruba každý desátý, to je mírně nad evropským průměrem. Podnikatelů včetně lékařů, umělců, zemědělců a zedníků je kolem milionu.

(MFDNES)



Zpátky