Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2007


Sázka na policejního prezidenta

Jaroslav Spurný

Pomoz si k moci a bohatství – a policie ti pomůže. Asi nejnebezpečnější chorobou české policie je sklon jejích šéfů skákat podle píšťalky „těch nahoře“. Nejen politiků, ale i lidí s ekonomickou mocí a vlivem. Následující příběh ukazuje, jak to chodí.

Příliš kvalifikovaný detektiv

Pár dnů před loňskými Vánocemi vzal Aleš Husák svůj mobilní telefon a zavolal policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi. Podle pozdějších záznamů pracovníků vnitřní policejní kontroly si šéf Sazky Husákovi postěžoval, že „u jistého policisty dochází k nezákonnému jednání“. Oba muži se dohodli na osobní schůzce, na níž se prý vše upřesní. Jestli se tohle setkání konalo, nevíme. Jisté ale je, že ještě před koncem roku dal policejní prezident pokyn právě vnitřní kontrole, která ve sboru bdí nad dodržováním zákona, aby prověřila „možné nezákonné postupy“ detektiva Vojtěcha Mujgoše.

Vyšetřovatel Mujgoš měl tehdy za sebou několik týdnů práce na opravdové bombě. Při šetření banálního loterního podvůdku narazil na dokument týkající se nejvnitřnějších zájmů zdejší mocnosti v legálním hazardu, bohaté a politicky dobře opevněné Sazky. Zjednodušeně řečeno –policista Mujgoš došel na základě objevené listiny k závěru, že předpisy, kterými ministerstvo financí odebralo obcím právo rozhodovat na svém území o hazardních automatech 2. generace – takzvaných videoterminálech – a díky nimž o nich rozhoduje samo, jsou nezákonné. Na základě této úvahy pak obvinil dnes už bývalého náměstka ministerstva financí Tomáše Prouzu ze zneužití pravomoci.

Jak do toho zapadá Sazka? Tak, že je v Česku hlavním provozovatelem videoterminálů – a jde jí o velké peníze. Přístroje vynášejí stamiliony ročně – ale jen s ministerským liberálním předpisem v zádech. Být rozhodování na obcích, bylo by tu videoterminálů zřejmě mnohem méně – prohrává se na nich totiž víc peněz než na starší verzi „výherních automatů“, a proto se k nim taky váže větší kriminalita. Podle senátora Josefa Novotného, který se snaží prosadit zpřísnění zákona o sázkách a loteriích, jsou ministerské předpisy o videoterminálech dokonalým podhoubím pro korupci. Mujgoš se také chystal obvinit další úředníky z dozoru nad sázkovými hrami na financích, ale už to nestihl: do toho přišel zmíněný Hušákův telefon a vzápětí prezidentův pokyn vnitřní kontrole, aby si na příliš aktivního poldu posvítila.

Teď jeden zdánlivý detail, který je ale klíčový. Policejní odbor vnitřní kontroly si před Silvestrem pozval šéfa Sazky, aby ústně upřesnil své podezření na Mujgošovy „nezákonnosti“. Každého nezaujatého pozorovatele přitom musí překvapit, že Aleš Hušák si s sebou přinesl dokument, který detektiv Mujgoš předtím poslal státnímu dozoru nad sázkovými hrami u ministerstva financí. Šlo o jakési vysvětlení, proč detektiv vidí způsob provozu videoterminálů jako nezákonný, ale to není podstatné. Tím zásadním je otázka, jak se tento tajný dokument dostal do rukou šéfovi soukromé společnosti. „Vzbuzuje to velké podezření, že zaměstnanci ministerstva mají vazbu na některé loterní společnosti a za státní peníze pracují ve prospěch soukromých společností,“ upozorňuje Mujgoš ve svém čtrnáct dnů starém dopise adresovaném ministru financí Miroslavu Kalouskovi, ve kterém jej upozorňuje na únik informací k Hušákovi a vznáší pochybnost, zda by neměli jeho úředníci znovu projít bezpečnostními prověrkami. Co na to říká ministr, se dozvíme později.

Podezření na tajné souručenství Sazky s některými úředníky dozoru nad hazardem ještě zesílilo po Hušákově výpovědi. Na slyšení prohlásil, že sice nemá důkazy o nezákonném jednání komisaře Mujgoše, ale policista je prý nějak „příliš kvalifikovaný a má nečekanou znalost problematiky“. Prý se také choval „arogantně ke dvěma úřednicím z oddělení státního dozoru nad loteriemi“. Ke kterým? To Hušák nechce říci. A jak se o jejich problémech s Mujgošem dozvěděl? Hušák je prý navštívil při výkonu své funkce. Zádrhel ovšem je, že k návštěvám řadových úřednic ministerstva nemá šéf soukromé společnosti žádný „pracovní“ důvod. A už vůbec není jasné, proč je zrovna on musí u prezidenta chránit před „arogancí“ policistů. „Obrátil jsem se oficiální cestou na pana policejního prezidenta, vypovídal jsem na policii a tak jsem splnil svou občanskou povinnost. Víc k tomu neřeknu,“ vzkazuje k věci ze zahraničí přes tiskového mluvčího Hušák. Každopádně odboru vnitřní policejní kontroly jeho stručnost nevadila; přes viditelné rozpory zahájil vyšetřování Mujgoše a dodnes v něm pokračuje.

Ostražitý občan Hušák

Bývalý policejní prezident Husák si na Hušákův telefonát pamatuje. „Ale už nevím, co přesně chtěl, myslím, že jsem ho odkázal na odbor kontroly,“ říká. Je běžně pošťákem takových telefonů? „To ne, ale opravdu si nic nepamatuju,“ loučí se Husák. Mezitím podal rezignaci, možná by se dnes dalo nad jeho jednáním mávnout rukou. Ale nejde jen o něj. Existuje velké podezření, že Husák stál na počátku manipulace s vyšetřováním úředníků ministerstva financí, šel na ruku mocnému šéfovi Sazky a pokračuje v tom odbor vnitřní kontroly. Taky je tu Mujgošův dopis, v němž své nadřízené na Praze 7 upozorňuje, že už v počátcích vyšetřování jej lidé z „bezpečnostních složek“ varovali, ať si nehraje s ohněm: že pokud vyšetřování rozjede, hrozí mu diskreditace, odvolání z případu a možná i kariérní likvidace. Zabýval se někdo na prezidiu tak závažnými indiciemi? A jak daleko je vlastně pátrání Mujgoše a jak daleko vyšetřování jeho údajných prohřešků?

To je těžké zjistit. „Nebudu vůbec nic komentovat, nějakou práci v tom dál dělám, ale obraťte se na tiskový odbor,“ říká telefonicky detektiv Mujgoš. Ke stejnému zdroji informací odkazují i všichni další dotázaní – Husák, anonymní sekretářka na odboru vnitřní kontroly i tiskový mluvčí policie na Praze 7. Zjistit však něco o Mujgošově případu na tiskovém odboru Policejního prezidia je tradičně nemožné. Pošlete otázky e-mailem, zní i tentokrát jejich standardní odpověď. A druhý den přijde na písemné dotazy stručná věta, že se odpovědné policisty nepodařilo zastihnout. „A v dalších dnech to taky nejde, to tu bohužel nejsem – takže snad až příští týden,“ píše pracovnice tiskového Eva Miklíková. Mimochodem, když Husák nastupoval do funkce, sliboval větší otevřenost policie. Podle něj se už nemůže stát, že veřejnost nebo novináři nedostanou odpověď. Ten úkol se mu viditelně nepodařilo za vyměřený čas naplnit.

Mujgošovo pátrání znamená pro Aleše Hušáka a mocnou Sazku velké riziko. Nejde jen o videoterminály. V hazardu se v Česku ročně otočí na sto miliard korun. A Sazka má velký podíl – videoterminály, hrací automaty, kursové sázky, číselné loterie. Český nepochopitelně „měkký“ zákon o sázkách a loteriích umožňuje vládcům hazardu svou děravostí a minimální kontrolou zisky v řádu miliard. A teď se tu najednou objeví obyčejný detektiv, který svým pátráním upozorňuje nejen na děravost zákonů, ale i na jejich obcházení. To je pro sázkové firmy opravdu riziko.

Ministr financí Miroslav Kalousek připouští, že má na stole dopis, kterým jej policista upozorňuje na únik informací z jeho resortu i na podezření, že povolení videoher jde daleko za rámec zákona. „Tím dopisem se zabývám opravdu vážně,“ říká Kalousek. „Ale o jednotlivých krocích teď mluvit nemůžu. Slibuji, že se o výsledku mého zabývání dozvíte.“

(Respekt, www.respekt,cz)



Zpátky