Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2007


Co Stasi roztrhala, složí počítač

Německo začalo za pomoci špičkové technologie luštit dosud nerozkrytá tajemství východoněmecké tajné policie Stasi. Šestnáct let po jejím zániku se úřady pustily do elektronické rekonstrukce dokumentů, které pracovníci Stasi ručně roztrhali v posledních týdnech zanikající Německé demokratické republiky.

Berlínský ústav výrobních zařízení a konstrukční techniky vyvinul software pro speciální stroje, které mají poskládat útržky dokumentů, naházené tehdy do 16 000 papírových pytlů. „Puzzle“ neblahého dědictví někdejšího obávaného ministerstva státní bezpečnosti NDR, který čítá asi šest milionů útržků, tak řeší nejmodernější programy. Projekt předpokládá, že útržky nejdříve elektronicky „přečtou“ vysokorychlostní skenery. Speciální software rozeznává tvar, barvu, strukturu a typ písma. Pak program začne virtuálně skládat k sobě padnoucí „kamínky“ skládačky. Zda bude skutečně možné tímto způsobem záhady rozluštit, rozhodne po dvouleté zkušební fázi parlament. Na rozjetí projektu poslanci vyčlenili 6,3 milionu eur (180 milionů korun).

Pro začátek se plánuje vytřídění 400 pytlů. Když se pokus povede, mají se počítače pustit do mamutího úkolu, který potrvá asi pět let. Pokud by se třídilo ručně, trvala by práce podle propočtů asi čtyři století. Ručně se v minulých letech podařilo rozebrat jen 323 pytlů.

Ředitelka vládního úřadu pro správu dokumentace Stasi Marianne Birthlerová vyjádřila přesvědčení, že pytle obsahují mnoho důležitých informací zejména z let 1988–1989. První výsledky automatické rekonstrukce dokumentů se čekají zhruba za rok.

Koncem roku 1989, když se ve východní Evropě začaly hroutit komunistické režimy, propadla také Stasi panice a začala ničit svou dokumentaci. Jelikož strojové řezačky nestačily, nařídilo velení Stasi ve velkém ruční likvidaci. Tisíce pracovníků usedly a dnem a nocí trhaly a rozřezávaly tuny dokumentů, ale i filmů, fotek a magnetofonových pásků. Značnou část pak zajistili v lednu 1990 občanští aktivisté, když vtrhli do berlínské centrály, jakož i krajských a okresních odboček Stasi. Tato instituce po čtyři desetiletí špehovala celou společnost a byla klíčovou oporou režimu.

čtk

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky