Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2007


Speciální policejní tým prověřoval restituce

Jiří Reichl

Šlechtici žádající o navrácení majetku zabaveného komunisty sepisují protestní dopis určený premiérovi Mirku Topolánkovi a ministrům vnitra a spravedlnosti Ivanu Langerovi a Jiřímu Pospíšilovi. Stěžují si na postup policie za vlády ČSSD, která sestavila zvláštní policejní tým „Majetek“, který po celé republice prověřoval jejich restituce. Kromě tohoto týmu byla do boje proti navracení majetku zapojena i česká zahraniční rozvědka. Informace získané policií a rozvědkou pak měly být použity u soudů, které rozhodovaly o vrácení miliardových majetků.

ČR prý nepovažuje potomky šlechty za plnoprávné občany

„Považujeme uvedený postup orgánů ČR proti bývalým příslušníkům šlechty za protiprávní. Domnívali jsme se, že naše příslušnost ke zrušenému šlechtickému stavu nemůže mít vliv na naše právní postavení v demokratickém státě, jak se ČR navenek deklaruje. Bohužel je stále více evidentní, že ČR nepovažuje příslušníky bývalé šlechty pro jejich rodovou a historickou stavovskou příslušnost za plnoprávné občany. Naopak jsme pro tuto svoji příslušnost ze strany státu perzekuováni metodami připomínajícími ‚hon na čarodějnice‘ z 50. let 20. století, kdy komunistická strana v rámci třídního boje majetek zabavovala a plundrovala,“ píše se v dokumentu, který mají LN k dispozici.

Dopis jako první podepíše František Oldřich Kinský, v jehož případě se postup policie a rozvědky projevil nejvíce. „Pan Kinský dopis podepíše v Argentině, poté ho podepíše jeho syn a pošlou jej zpět do České republiky. Já pak zajistím podpisy dalších zástupců šlechtických rodů. Přislíben je podpis hraběnky Salmové, paní Walderode a dalších,“ řekl jeden z organizátorů petice Girolamo Giormani, který už několik let pomáhá Františku Oldřichu Kinskému a dalším šlechticům v jejich boji za navrácení majetku. Podle jeho odhadů by mohli petici podepsat zástupci zhruba deseti nejvýznamnějších šlechtických rodů.

„Policie se ve spolupráci se státním zastupitelstvím v řadě případů pokusila bývalé šlechtice a jejich právní zástupce kriminalizovat, čemuž mělo napomoci personální propojení státního zastupitelství, orgánů policie a právních zástupců žalovaných držitelů šlechtického majetku. V soudním řízení pak zástupci státu předkládali zfalšované „důkazy“ v neprospěch šlechtických rodů, soudy bez odůvodnění neprováděly dokazování ve prospěch žadatelů o vrácení majetku,“ píše se dále v dopise. Šlechtici v něm žádají, aby se Topolánek, Langer a Pospíšil zabývali tím, co policejní tým „Majetek“ dělal a jaké metody používal a také jako zástupci státu „sjednali nápravu“.

Advokátům vadí odposlech

Mezi nestandardní praktiky „Majetku“ patří i pokus o obvinění přípravy podvodu právníka Jaroslava Čapka, který zastupuje Františka Oldřicha Kinského. Policisté mu kladli za vinu, že zamlčoval důležité důkazy a používal jen ty, které se mu hodily při obhajobě Kinského. To ale patří mezi jedno ze základních práv každého advokáta. Během vyšetřování nechali monitorovat telefonní hovory Čapkova mobilního telefonu i pevné linky jeho advokátní kanceláře.

Proti tomu ostře protestuje Česká advokátní komora. Její vedení se obrátilo na nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, aby postup Vrchního státního zastupitelství v Praze pečlivě posoudila. „V posledních letech se bohužel množí případy stíhání advokátů. U některých z nich se ukáže podezření na snahu orgánů činných v trestním řízení ‚dostat klienty přes advokáta‘, s takovou kriminalizací činnosti advokáta Česká advokátní komora nesouhlasí,“ řekl tajemník komory Ladislav Krym.

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká ani vládní představitelé se ke stížnostem České advokátní komory a šlechty nevyjádřili, protože je dosud oficiálně neobdrželi.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky