Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


O korupci v Praze vědí, ale mluvit se bojí

Aleš Berný

O korupci Pražané vědí a mají s ní zkušenosti. Nahlásit ji se však často bojí. Udělal by to zhruba každý druhý. Ukázal to průzkum, který si vůbec poprvé nechal zpracovat magistrát a jejž získala MF DNES. Na otázky odpovídalo 524 lidí a výsledky nejsou povzbudivé. Korupci považuje za závažný problém 75 procent obyvatel metropole, 19 procent lidí s ní má osobní zkušenost a 39 procent lidí se o korupci doslechlo ve svém okolí. „Nejzajímavějším zjištěním bezesporu je, že lidé v boji proti korupci nerezignovali a že jim to není jedno. Nechtějí se smířit s tím, že korupce je běžná věc,“ komentoval výsledky Jan Hartl, ředitel agentury STEM, která průzkum prováděla.

Nejvíce lidem vadí úplatky u lékařů a na policii – korupci v ordinacích kritizují převážně lidé nad šedesát let. Úplatné policisty zase nejčastěji zmiňovali Pražané, kterým je třicet až čtyřiačtyřicet let. S korupcí na magistrátu nebo na radnicích městských částí se osobně setkalo devatenáct procent lidí a třicet devět o ní slyšelo. „Výsledek je jasný signál toho, že prostor pro korupci tu stále existuje a je potřeba s tím něco dělat,“ prohlásila náměstkyně primátora Markéta Reedová. Magistrát se proto chystá provést ještě další průzkumy a výsledky upřesňovat.

Opozice je k magistrátnímu boji s korupcí skeptická. „Především s problematickými zakázkami města se nic nedělá,“ zlobí se zastupitelka Petra Kolínská ze Strany zelených. Závažným zjištěním průzkumu je, že lidé se stále bojí korupci ohlásit. Pokud by to mohli udělat „bezpečně“, stěžovalo by si na úplatného úředníka pětadvacet procent lidí. Dalších pětatřicet procent respondentů se přiklonilo k možnosti „spíše ano“. „Ukazuje se, že lidé jsou ochotni proti korupci bojovat, ale zároveň si uvědomují, že odpovědnost nesou také příslušní politici,“ konstatoval Hartl. „Je třeba vytvořit prostředí, v němž budou lidé cítit podporu pro nahlášení korupce a budou vědět, že neudělali nic špatného,“ říká Markéta Reedová.

Naopak dvanáct procent Pražanů by korupci určitě neoznámilo. Nejméně ochoty nahlásit podplaceného úředníka by dle průzkumu měli ti, kdo se s korupcí osobně setkali.

(MFDNES)



Zpátky