Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Čachry se státní správou

Jiří Pehe

Ministr vnitra Ivan Langer vládě navrhl zrušit zákon o státní službě ještě před tím, než v roce 2009 začne fungovat. Chce ho nahradit zákonem, jenž by státní úředníky postavil na roveň jiných zaměstnanců, kteří se řídí Zákoníkem práce. Státní zaměstnanci by tak ztratili například nárok na postup podle kariérního řádu, příplatky k platům a důchodům, jakož i ochranu před politickými tlaky.

Na první pohled se Langerův návrh jeví jako logický. Proč by koneckonců měla mít jedna specifická skupina zaměstnanců nějaká privilegia jenom proto, že pracují pro stát? Jenže věci jsou složitější.

Zákon o státní službě přijala Česká republika na poslední chvíli před vstupem do Evropské unie, protože bez něj se vstup mohl také nekonat. EU totiž požadovala: buď odpolitizujete státní správu a zavedete v ní pravidla běžná v civilizovaných zemích, nebo budete mít vážný problém. V členských zemích EU jsou státní úředníci zvláštní kastou nejen proto, že mají zajišťovat hladké fungování státu bez politických tlaků, ale také proto, že zajišťují implementaci pravidel EU, jakož i dohled na pohyb evropských fondů.

Česká republika byla Bruselem za absenci kvalitního zákona o státní službě pravidelně kritizována. V roce 2002 zákon nakonec s remcáním přijala, do EU vstoupila, ale pak jeho účinnost několikrát odložila. Naposledy tak učinila vláda Jiřího Paroubka s tím, že pokud by zákon začal naplno platit od začátku roku 2007, tak jak se předpokládalo, stálo by to příliš mnoho peněz.

Nenechme se výmluvami politiků ovšem mýlit. Někteří tento zákon považují za diktát Bruselu. Jiní se zase obávají, že kdyby zákon začal platit, „zacementoval“ by ve státní správě úředníky dosazené poslední vládní garniturou. Langer může mít další motivy, přičemž lze vcelku bezpečně konstatovat, že ty oficiálně zveřejněné se liší od těch skutečných.

Přetahování českých politiků o státní správu ovšem Unii vůbec nezajímá. Chce, abychom státní správu odpolitizovali, k čemuž se naše země zavázala, a už dávno měla tento závazek „zprovoznit“. Místo toho teď vláda uvažuje, že se z něj vyvlékne úplně.

Je to nehorázné jednání nejenom proto, že ukazuje, jak nespolehlivým členem EU naše země je, ale i proto, že na takové jednání doplatí nakonec nejvíc obyčejní občané. Právě oni, nikoliv privilegovaní členové politické třídy, se musí pravidelně utkávat s neprofesionální státní správou. A pokud přijdeme o miliardy z Bruselu kvůli neschopnosti peníze čerpat, bude to též převážně vinou nekvalitní státní správy.

(www.pehe.cz)



Zpátky