Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Kauza Uzunoglu (ne)končí

Jaroslav Spurný

Yekta Uzunoglu je v plném rozsahu žaloby nevinen, rozhodl minulý týden (od 30. 07. 2007 – pozn. red. CS-magazínu) odvolací soud. Kurdský lékař má po třinácti letech naději na klidné spaní. Poprvé od září 1994, kdy byl zatčen, obviněn z plánování vražd, vydírání a podvodů. Jako satisfakci bude žádat finanční odškodnění, jehož podstatnou část chce věnovat na dobročinné účely.

Skupina osobností, která jej během procesu léta podporovala, pochopila, že věc osvobozujícím rozsudkem nekončí, a vyzvala předsedu sněmovny Miloslava Vlčka, aby ustanovil parlamentní vyšetřovací komisi, která by prověřila úlohu policie a justice v očividně zmanipulovaném případu. I když nějaká komise vznikne, ničeho se zřejmě nedopátrá. Sice existuje soudní spis, ale operativní dokumenty, na jejichž základě se stíhání kurdského lékaře rozjelo a které by mohly usvědčit zlotřilé policisty, byly skartovány v roce 2004. To ukládá zákon. Případná komise se nemůže spoléhat ani na pomoc policie. I kdyby strůjci Uzunogluova obvinění spáchali nějaký trestný čin, ten byl promlčen v roce 2004. Takový je zákon a policisty už nikdo nemůže vyšetřovat.

Víme ale, kdo stál na počátku celé operace. Detektivové z pražského odboru pro boj s organizovaným zločinem. Mimochodem, odbor byl v roce 2004 rozpuštěn, protože se prokázalo, že policisté místo toho, aby proti zločincům bojovali, s nimi spolupracovali – včetně známého Berdychova gangu. Už jsme si řekli, že za případ Uzunoglu nemohou nést zákonné následky. Nicméně jejich kolegy a nadřízenými by jim mělo být dáno najevo, že do sboru nepatří.

Opak je pravdou, tak třeba bývalý šéf OBOZ Josef Kutek byl jmenován novým policejním prezidentem do významné funkce, v níž by měl rozhodovat o reorganizaci policie a velet jednotkám, které se zabývají vyšetřováním těch nejzávažnějších zločinů. Máme se na co těšit.

(Respekt, www.respekt.cz)Zpátky