Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2007


Drsná válka policajtů na český způsob

Jaroslav Kmenta

Co má společného Kubiceho aféra z roku 2006 a útěk nebezpečného vraha Romana Čabrady v roce 2005? Na první pohled nic, ale Inspekce ministra vnitra nyní dospěla k překvapivému závěru: Čabradova kauza vnáší světlo do zákulisí vzniku velké politické aféry loňského léta – Kubiceho zprávy. Oba případy totiž spojuje jméno Jaroslava Hrušky – elitního důstojníka Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ale popořádku.

Nebezpečný vrah Roman Čabrada utekl z plzeňské věznice 8. listopadu 2005 společně s Rostislavem Roztočilem. Na Čabradově dopadení pracoval zvláštní tým plzeňské expozitury ÚOOZ. A právě Hruška dostal 13. listopadu 2005 horký tip, že se Čabrada hned po svém útěku z Česka skrýval v Rakousku u známých svého komplice Roztočila. Hruška proto ještě týž den odjel do Vídně. Cesta se vyplatila: Roztočilovi známí Hruškovi potvrdili, že u nich oba přespali a že Čabrada pak zamířil do Francie. Hruška pak se svým týmem projezdili křížem krážem celé Česko, v jednom případě použili se souhlasem nadřízených i vrtulník. Díky jejich informacím Čabradu zatkli o měsíc později francouzští policisté na pláži v Nice. Hruška a jeho lidé za to dostali pochvalu.

25. ledna 2006 nájemný vrah zastřelil v Praze kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Na ÚOOZ vznikl speciální tým Pokr. Hrušku povolali z Plzně, pak dokonce celý tým vedl. Brzy měli detektivové tři hlavní vyšetřovací verze: buď si s Mrázkem vyřizoval účty někdo z podsvětí, nebo jeho přátelé z byznysu, anebo si jeho vraždu mohli objednat politici tehdy vládní ČSSD. Mrázek disponoval kompromitujícími materiály na některé vlivné sociální demokraty.

Kubiceho obrana

Když mluvčí ÚOOZ oznámila, že se vyšetřuje i politická verze vraždy, začali mít klíčoví vyšetřovatelé týmu Pokr vážné problémy. Inspekce tehdejšího ministra vnitra Bublana (ČSSD) zničehonic oprášila jakési staré podezření, že někteří důstojníci z plzeňské expozitury ÚOOZ falšovali cestovní příkazy. Údajně si tak měli přijít na desítky tisíc korun. Hlavním podezřelým byl Hruška. V květnu 2006 vnikla do jeho kanceláře inspekce, zabavila mu dokumenty a prohledala počítač.

Šéf ÚOOZ plukovník Jan Kubice byl přesvědčen o nevině svých podřízených. Obrátil se na policejního prezidenta i tehdejšího ministra Bublana a žádal je o pomoc. Neuspěl. A pak udělal bezprecedentní krok: šel za poslanci a oznámil jim, že se vládní politici snaží účelově kriminalizovat jeho lidi, a tím zabránit vyšetření Mrázkovy vraždy.

Inspekce ministra vnitra Langera teď případ údajných podvodů s cestovními příkazy odložila. Na všechny cesty měli důstojníci doklady. Hruška říká: „Byli jsme jen terčem cílené kriminalizace. Obrátím se na státní zastupitelství, aby přezkoumalo postup bývalé inspekce.“

A výsledek? Prověřování cestovních příkazů narušilo vyšetřování Mrázkovy vraždy. Ta nebyla dodnes uzavřena. Hruška z vedení týmu Pokr odstoupil koncem loňského roku.

(MFDNES)Zpátky