Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Putin vypustil ruské bombardéry

Tomáš Nídr

Ruský prezident přitvrzuje ve velmocenské hře, jejíž nové kolo se rozpoutalo po rozhodnutí USA umístit do střední Evropy protiraketovou základnu. Putin včera nařídil, aby se strategické bombardéry, které jsou schopny nést i jaderné zbraně, vrátily do vzduchu. Rusko je od roku 1992 drželo v hangárech. „Dnes 17. srpna v 00.00 moskevského času ze sedmi ruských letišť v různých částech země vzlétlo 14 strategických nosičů raket, zabezpečovací i tankovací letouny. Začala bojová služba,“ prohlásil Putin před novináři.

Letouny, které patrolovaly nad světovými oceány po dobu studené války, byly z ruské strany jednostranně staženy v éře, kdy si země padla s Amerikou do náruče. „Našeho příkladu bohužel nenásledovaly všechny země,“ podotkl ruský prezident v narážce na Spojené státy. Požádal ostatní státy o pochopení, protože obnovení letů nadzvukových bombardérů, které mají dolet až třináct tisíc kilometrů, je podle jeho vyjádření „nevyhnutelné pro ruskou bezpečnost“.

Putin od chvíle, kdy se začalo reálně uvažovat, že na území Česka a Polska bude postaven štít proti jaderným zbraním nevypočitatelných států typu Íránu, ukazuje svaly ruské armády. Nejdřív jen rétoricky, poté i v praxi.

Nejvíce překvapil tím, když 26. dubna Rusko oznámilo, že odstupuje od plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě, která byla jedním ze základních kamenů při budování dobrých vztahů po vyhasnutí studené války.

Před deseti dny už došlo k činům. Dva ruské letouny zaletěly do bezprostřední blízkosti americké základny Guam v Tichém oceánu, která Američanům slouží jako předsunutá výspa jejich obranné linie. Podle Rusů si jejich posádka vyměnila „úsměvy“ s americkými piloty, kteří proti ruskému stroji vzlétli. Američané tak usměvaví nebyli.

Proto včerejší Putinovo prohlášení, kterým dal bombardérům oficiální povolení ke startu, Američany z klidu nevyvedlo. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormack pouze poznamenal, že „to je zajímavé“.

Ale to pro včerejšek (17. 08. 2007 - pozn. red. CS-magazínu) nebyl drsným ruským gestům vůči Západu konec. Večer totiž bylo odpojeno radiové vysílání BBC, protože slavné médium podle úřadů slouží jako propagandistický nástroj Velké Británie.

(MFDNES)



Zpátky