Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Něco pro celebrity

Veruna a Kai Pokosch

Když si tak čtu na internetových stránkách českých novin, překvapuje mne, že české celebrity ještě neobjevily nejdražší kávu na světě. Za kilo se platí kolem 800 $ nebo 1500 švýcarských franků. Tato káva se objevila na trhu poměrně nedávno a je považována za něco velmi mimořádného. Onu mimořádně vysokou cenu způsobuje neobvyklý způsob sklizně této kávy.

Nejvíce se jí prodává v Indonesii, Číně, Americe, Australii a Filipinách. Je zajímavé, jak se různí na chuť této kávy názory. Mezitím co jedni tvrdí, že je její chuť nedosažitelná, jiní prý nic zvláštního nenalézají a považují vše za humbuk. Tato káva je velice oblíbena v jihovýchodní Asii, kde v Indonésii je nazývána Kopi Luwak. Ve Vietnamu, který je druhým největším producentem této kávy, se jmenuje Weasel Coffe a na Filipinách je to Coffee Alamid. Je velice oblíbená a přičítají se jí různé vlastnosti, kupříkladu zvýšení potence. Cena kávy se pohybuje podle množství kávových zrnek v normální kávě, prostě podle toho, kolik vzácných zrnek té drahé kávy je přimícháno. Trochu mi to připomíná slavičí paštiku. Znáte recept? No přece do paštiky se dává vždy jeden slavík na jednoho koně. Káva připravená z těchto zrnek je velice silná a má prý zcela neobyčejnou chuť. Tvrdí to Agus Susanto, majitel několika specialisovaných kaváren v Djakartě, nazvaných po této kávě Kopi Luwak.

Možná, že bych vám už měl konečně vysvětlit, proč je tato pochoutka tak drahá.. Je to všechno zaviněno obtížným, náročným a dost nepříjemným sběrem zrnek. Luwak, do češtiny z indonézštiny přeloženo, znamená cibetka. Což je kočkovitá šelmička. Cibetky žijí v jihovýchodní Asii a v některých oblastech se živí jenom vegetáriánsky (Filipiny). Většinou pojídají zralé kávové plody, dužinu stráví a nestrávená tvrdá zrna opustí cibetku přirozenou cestou. Takže domorodci se pak prostě hrabou v jejich trusu a vybírají je. Zajímavé by bylo, kdo to jen, proboha, první přišel s tím nápadem vybírat z lejna kávová zrnka?

Zrnka prý mají penetrantní pach, který mnohé lidi odrazuje. Ale po vyprání a upražení prý dostanou onu prazvláštní chuť, za kterou se tolik platí. Labužníci tvrdí, že nejlepší káva je právě z filipinských zrn, protože cibetky tam jedí jenom rostlinou stravu.

V Číně mají zase momentálně problém - velká epidemie SARS prý byla možná způsobena právě cibetkami, tedy – jejich konzumováním. Číňané je totiž považují za delikasu. Ze strachu z rozšíření této nebezpečné epidemie nařídila čínská vláda likvidaci cibetek. Podle výzkumu ale cibetky v jiných zemích jihovýchodní Asie tento virus v sobě nemají. Takže si můžete dát bez obav tu drahou kávu, když vám jí nějaká celebrita náhodou nabídne. Jen raději ne tu z Číny.

Ale bylo by to krásné, kdyby se na pořádaných zájezdech, třeba do GOTTLANDU dávaly na památku maličkaté koflíčky této kávy. Možná s památečním hrnkem, který hraje příslušnou melodii. Popřípadě by mohli různí čeští celebritové a celebritky lobovat pro tuto vzácnou kávu. Nebo ji sami vyrábět.

Pak by to bylo opravdu světové.



Zpátky