Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2007


Veverky obviněné z protistátní činnosti

Ota Ulč

Spěchám s informací, kterou česká média, soustředěná na jiné kauzy (Čunek, radar, finanční a sexuální nepřístojnosti předáků, atd.), případně zcela přehlédla. A byla by to škoda, kdyby národ, v dávné již době začátků budování vědeckého socialismu postižený traumaty, které způsobila mandelinka bramborová, zkázonosný americký brouk, o tuhle novinku roku 2007 byl ochuzen.

Lze si představit nepříjemnosti, způsobené rozlícenými vlčáky, dobrmany, nebo akt agrese, uvíznout ve spárech vycvičených lvů či tygrů, ale spoušť, za níž by byli odpovědni roztomilí drobečkové hlodavečkové? Zásluhou monitoringu BBC se do západního světa dostala zpráva vládní íránské agentury o zatčení čtrnácti veverek ve službě imperialistů z Wall Streetu. Zvířátka, vybavená špionážními přístroji, se neúspěšně pokusila o přechod - či přelez, přehopkání – státní hranice. Americká veřejnoprávní, levicově orientovaná televize PBS, 20. července 2007 (v programu All Things Considered) se úkazu věnovala a přeptala tří odborníků.

Jeden z nich – Robert Baer, veterán-zpravodajec 21 roků v žoldu CIA, se soustředěním právě na Írán, tuto veverčí alternativu odmítl jako nehorázný nesmysl. Jinak ale zareagoval James Bamford, představen jako tzv. intelligence expert. Podvratné počínání veverek nevyloučil, s odkazem na svou zkušenost s exponáty v muzeu CIA (zřejmě tedy něco jiného než mně známé Muzeum špionáže ve Washingtonu, kde jsem nic takového neviděl), totiž rekrutování hmyzu – například dragon fly neboli vážek – k špionážním účelům. Rovněž se zmínil o druhu ryb v roli robotů, jimž říkal Charlie. Ale o veverkách nic nevěděl.

To však je specialita vědce s polským jménem John Koprowski, profesora na univerzitě v Arizoně, spoluautora knihy North American Tree Squirrels. Těmito hopsavými zvířátky se už zabývá 26 roků a vyloučil eventualitu jejich špionážního využití: jejich temperament to nedovoluje, nelze je přivyknout potřebné disciplině. Rovněž byl slyšen známý zpravodajec Milt Beardon a ten mohl pouze posloužit příkladem takzvané akustické kočky, ale do podrobností, abychom se víc dozvěděli, se bohužel nepustil.

Z říše zvířat s posláním špionážním, zpravodajským, se tradičně nejvíc vyznamenávali holubové, pilní doručovatelé zpráv, zejména za první světové války. Významně se podílejí psi v rolích zejména policejních. Čich je přivede ke drogám a třaskavinám a nedávno jsem se dočetl, že dokonce dovedou čichem identifikovat padělané kopie DVD, jejichž složení obsahuje substance, chybějící v originálech.

Též jsem se dozvěděl o úspěšném projektu s výcvikem delfínů jako strážců v přístavech, ochraňovat kotvící plavidla před nepřátelskými živly, když by třeba někdo mínil umístnit velmi třeskutou nálož pod hladinou. Delfíni tak již nejednou zasáhli a to i smrtelně proti žabím mužům, vetřelcům – nemotivováni ovšem pocitem služební odpovědnosti či dokonce patriotismem. Delfíni jsou tvorové hraví a proto jsou trénováni k příjemnému pocitu, že jde o roztomilou hru, i když výsledkem je zabití vetřelců.

Již v několika článcích jsem se zmínil o pro můj vkus bizarní americké novotě, tzv. animal rights - vynálezu discipliny práv zvířat. Původně se tím zabývalo jen pár podivínů, ale v současné době se novinka zvířecích práv natolik zabydlela, že se stala součástí výuky na sedmdesáti amerických univerzitách včetně těch nejprestižnějších. Došlo ke zrodu odborného časopisu Animal Law a v roce 2004 vlivná organizace American Bar Association vytvořila výbor, zabývající se problematikou animal rights, čímž takto dodala další punc legitimity.

Vznikají advokátní firmy s takovou specializací, angažovat se například v komplikovaných sporech s federálními úřady, ve věcech vymezení standardu jak zacházet se slony v cirkusu. Federální odvolací soud vyřkl významný precedens ve věci údajných útrap šimpanze v zoologické zahradě. Žalobu podal tamější návštěvník, jemuž se zželelo samoty předmětné opice v kleci bez druha či družky. Za pobytu na Panenských ostrovech (Virgin Islands) jsem se podivoval nad průběhem tři roky se vlekoucí pře, v níž advokát prosazoval právo svého mandanta, jímž byl had. Žalobu přece podává osoba, pověřivší právního zástupce, aby ji zastupoval. Jak ale zařídit, aby plaz podepsal právní moc ochotnému advokátovi? Jak si budou zvířata počínat v roli svědků? Jestliže orangutáni dnes, kdy dojde na ovce, myši, žížaly? Otázky, otázky.

Prozatím jde převážně o klienty v roli tvorů poškozených, jim ubližovaných, sféra to občanského práva, s žalobami o nápravu zavrženíhodného stavu věcí a ovšem i o náhradu škody v tučné výši.

Jenže v případě špionážních veverek, v Íránu zatčených, se dostáváme na pole práva trestního a v případě tohoto přísného islámského státu, s oprávněnou hrozbou hrdelního postihu. Jak správně popravovat veverky?

V americkém domově se dívám z okna na zahradu, kde několik takových čiperek tam poskakuje a ani jedna nedělá dojem, že by se z ní kdy mohla stát zločinná diverzantka. Kdybych se ale zvedl a zamířil k nám na univerzitu, za pouhou čtvrthodinku bych došel k přírodní rezervaci pěti set akrů divočiny, kde zkázonosně si počínají bobři. Co tedy je pověřit podvratnou činností ohryzávat pně ajatolláhů, ohrožovat teokratický stát?



Zpátky