Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2007


Praha má portál proti korupci

Bohdana Jarošová

Na zkorumpované úředníky si nově mohou lidé stěžovat i elektronicky, stačí vyplnit dotazník. Na „módní vlně“ zakládání protikorupčních horkých linek se svezl i pražský magistrát. Na městských stránkách spustili portál, kde mohou lidé upozorňovat na korupční jednání na pražské radnici nebo v samosprávě. Při sestavování jednoduchého dotazníku pomáhalo úředníkům i občanské sdružení Oživení. „V přípravě projektu jsme se inspirovali zahraničními zkušenostmi z Londýna a jihokorejského Soulu,“ podotkla náměstkyně primátora Markéta Reedová.

Jak bude protikorupční portál fungovat?

Dosud odbor mimořádných kontrol zatím mnoho práce neměl. Alespoň co se týče podnětů „z ulice“. „V minulém roce jsme obdrželi devět podnětů k prošetření korupčního jednání, letos sedm,“ upřesnila Markéta Reedová.

Jednoduchý dotazník najdou lidé na internetových stránkách www.praha-mesto.cz. Druhou možností je použít některou ze sběrných schránek, u kterých jsou k dispozici předepsané formuláře velikosti pohlednice. Sběrné boxy jsou od včerejšího dne umístěny na třech místech - na hlavní poště v Jindřišské ulici a v budovách magistrátu na Mariánském náměstí a v Jungmannově ulici.

„Na odpověď máme podle pravidel 60 dnů, ale budeme se snažit, abychom na stížnost reagovali do měsíce,“ přislíbil ředitel odboru mimořádných kontrol Richard Mařík. Na základě podnětů pak chce náměstkyně Reedová měnit procesy, při nichž úplatkářství hrozí. Zároveň však přiznává, že město nemá takové pravomoce, aby dokázalo ochránit anonymitu stěžovatelů. „Za svůj úřad se ale mohu zaručit, že když nás někdo požádá o mlčenlivost, uděláme pro to maximum,“ doplnila Reedová.

Dvě pětiny Pražanů jsou ochotny dát úplatek. O tom, co si Pražané myslí o úplatkářství, ví město už od července, kdy si nechalo od agentury STEM vypracovat průzkum veřejného mínění. Z něho vyplynulo, že korupce se dostala do povědomí lidí. Osobní zkušenost s korupcí na magistrátu a na radnicích má asi pětina obyvatel, další dvě pětiny o ní slyšely. Pokud by měli bezpečnou možnost úplatného úředníka nahlásit, udělalo by to 6 z 10 Pražanů. Podle náměstkyně pomůže snížit korupci i důkladnější zveřejňování městských zakázek na internetu. „Chystáme databázi všech veřejných soutěží, elektronické tržiště pro zakázky do dvou milionů korun a mapu korupčních rizik,“ uvedla Reedová.

Před týdnem začala fungovat také celostátní protikorupční linka 199, kterou za státní peníze zajišťuje nevládní organizace Transparency International. Podle náměstkyně Reedové by se mohly portál i linka doplňovat. „Jakýkoliv způsob, který přiláká lidi, je pozitivní,“ nezříká se spolupráce manažer právní poradny Transparency International Michal Štička. Podle něj je o linku 199 velký zájem. „Denně nám volá přes dvacet lidí. A mohu potvrdit, že většina stížností míří právě do komunálu. Je zatím předčasné rozebírat, na co si lidé nejvíce stěžují, ale hodně stížností se týká exekucí majetku,“ řekl Michal Štička.

(MFDNES)



Zpátky