Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Listopad 2007


Jak na Králově Poli, tak v ČR

Miroslav Václavek

Věc: Otevřený dopis

Vážený pane ministře zahraničních věcí České republiky,

jak jsem se dnešního dne s politováním dočetl, zasazuje se ministerstvo zahraničních věcí o znovuobnovení symbolu nevýslovných hrůz - srpu a kladiva - na památníku padlých sovětských vojáků v Brně. Už dlouho mne podobná iniciativa státní instituce prý demokratické Evropy tolik nevyvedla z míry jako právě tato. Ministerstvo se v žádosti o opětovnou instalaci symbolu zla srovnatelného se symboly nacistickými odvolává na mezivládní smlouvu s Ruskou federací, dle níž je ČR povinna zabezpečit - cituji - „ochranu válečných hrobů na území svých států a jejich udržování v poznatelném stavu". Mají při tom postupovat v souladu s právem svého státu a dbát národních, náboženských a jiných tradic obou států".

V této souvislosti mi nedá abych se zeptal. Bude Ministerstvo zahraničních věcí České republiky postupovat stejně i v případě vojenských hrobů německých tak, že je označí hákovým křížem? Případně je doplní runami SS? Stejnou filozofii naprosté ztráty rozumu a úcty k obětem, totiž ministerstvo uplatňuje i v případě snah o reinstalaci srpu s kladivem. Srp a kladivo mají totiž na svědomí STO MILIONŮ MRTVÝCH. Je tento stát - a jeho představitelé - natolik oslovský, aby se cele a státní autoritou zasazoval o propagaci sovětského komunistického holocaustu? Vždyť velvyslanectví Ruské federace vzhledem k obětem na životech, jež sovětským občanům způsobila komunistická ideologie, by mělo vůči prezentaci srpu a kladiva hlasitě protestovat a považovat ji za hlubokou urážku padlých. Ztráty sovětských občanů zaviněné komunistickou tyranií a jejich vedením II. světové války jsou lidským rozumem téměř nepochopitelné. Každému normálnímu člověkovi musí podobná iniciativa připadat jako šílenství nebo snad obdiv ke zločinům stalinsko-leninské soldatesky. Proto v této souvislosti důrazně žádám jakožto občan tohoto státu o skutečně střízlivé a spravedlivé posouzení této kauzy spojené s jejím přehodnocením, neboť srp a kladivo nevyjadřují úctu mrtvým vojákům, ale pokračují v pohrdání lidskými životy, jak je komunismu vlastní.

Miroslav Václavek

28. 6. 2007

***

V Praze dne 26. července 2007

č.j.121954/2007-OJVE

Vážený pane Václavku,

z pověření ministra zahraničních věcí České republiky pana Karla Schwarzenberga Vám děkuji za Váš názor na kauzu památníku v Brně-Králově Poli vyjádřený v dopise z 28. června t.r.

Využívám této příležitosti, abych Vás informoval o tom, že problematika válečných hrobů je ve dvoustranných vztazích mezi Českou republikou a Ruskou federací upravena Dohodou mezi vládou České republiky a vládou Ruské federace o vzájemném udržování válečných hrobů z roku 1999 (251/1999 Sb.) - dále jen Dohoda. Odstavec 6 článku 2 pak obsahuje rovněž závazek následujícího znění: „Smluvní strany se neprodleně informují o všech jim známých případech protiprávních činů vůči válečným hrobům státu druhé smluvní strany, zabezpečí jejich uvedení do původního stavu a vynasnaží se, aby v budoucnu k takovým jevům nedocházelo". Gestorem provádění této dohody na české straně je Ministerstvo obrany České republiky.

S pozdravem Tomáš S z u n y o g

***

Přeji hezký den,

děkuji za odpověď prostřednictvím sekretariátu MZV, s kterou se ovšem nemohu spokojit. Pokud se totiž velmi vágně odvoláváte na článek 2 Dohody (č. 251/1999 Sb.), pak jej nezmiňujete celý, ale pouze částečně odstavcem (6) a z tohoto důvodu tudíž velmi tendenčně v souladu vyhovujícímu současnému

ruskému neokomunismu. Onen článek 2. rovněž obsahuje i odstavec (3), který jste - že by zcela záměrně? - vynechal. Uvádím jej celý níže.

Náš právní řád totiž zcela jasně definoval zločinný komunistický režim i s jeho symboly. K nim patří pochopitelně i srp s kladivem. Tudíž je prezentace takové zhovadilosti zcela jistě protiprávní. Současně ani k ruským tradicím nemůže komunistický holocaust spojený s kanibalismem patřit ani omylem. Pokud bychom měli mít na zřeteli skutečné ruské tradice a co nejvíce tak vyhovět smyslu odstavce (3) a zároveň skutečně uctít padlé, měl by na památníku být pravoslavný dvojramenný kříž.

S pozdravem¨

Miroslav Václavek

***

Čl. 2

Oblasti spolupráce

(1) Smluvní strany napomáhají při vyhledávání, evidování, udržování a úpravě válečných hrobů nacházejících se na území států smluvních stran, jakož i řešení otázek spojených s exhumací, převozem a opětovným uložením ostatků občanů, kteří zahynuli v důsledku válek, ozbrojených konfliktů, v zajetí nebo v jeho důsledku.

(2) Smluvní strany se vzájemně informují o místech výskytu a stavu válečných hrobů, vyměňují si příslušné seznamy a doplňky k nim. Dodatečné zápisy nově objevených pohřebišť do těchto seznamů jsou prováděny se souhlasem smluvních stran.

(3) Smluvní strany zabezpečují ochranu válečných hrobů na území svých států a jejich udržování v poznatelném stavu. Při ochraně, údržbě a úpravě nových válečných hrobů smluvní strany postupují v souladu s právními předpisy svého státu a dbají národních, náboženských a jiných tradic obou států.

(4) Smluvní strany se zavazují, v souladu s právními předpisy svého státu, umožnit občanům druhého státu přístup k válečným hrobům na území jejich států za účelem vzdání úcty padlým.

(5) Smluvní strany zaručují právo dohledu nad stavem válečných hrobů nacházejících se na území jejich států prostřednictvím diplomatických a konzulárních úřadů a zplnomocněných orgánů, které budou vytvořeny v souladu s článkem 7 této Dohody.

(6) Smluvní strany se neprodleně informují o všech jim známých případech protiprávních činů vůči válečným hrobům státu druhé smluvní strany, zabezpečí jejich uvedení do původního stavu a vynasnaží se, aby v budoucnu k takovým jevům nedocházelo.

***

A na odpověď čekám dodnes...



Zpátky