Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2008


Vdova po hrdinovi získá po 40 letech důchod

Jan Gazdík

Rodině utýraného letce Britského královského vojenského letectva (RAF) a válečného hrdiny Josefa Brykse se čtyřicet let po jeho smrti dostává částečného zadostiučinění. Bryks zemřel v komunistickém lágru v roce 1957 na následky dlouhodobého strádání. Jeho britské manželce Trudie však komunistický režim odmítal platit vdovský důchod a nic se na tom paradoxně nezměnilo ani po pádu totality. Ještě v říjnu 2007 právníci ministerstva obrany namítali: „Trudie Bryksová nemá na vdovský důchod nárok, protože její manžel nezemřel následkem úrazu v armádě, nýbrž na infarkt myokardu v pracovním lágru.“ Ignorovali tak fakt, že Bryks se v lágru ocitl právě proto, že byl komunistům jako stíhač RAF, který sloužil v československém letectvu, nebezpečný.

MF DNES o byrokratickém přístupu k Josefu Bryksovi i jeho manželce opakovaně informovala, až jí dala nakonec za pravdu i ministryně obrany Vlasta Parkanová. Té - jak říká - došla trpělivost s právnickými kličkami, takže se raději spolehla na lidskost a zdravý rozum. „Je zřejmé, že zdraví plukovníka Brykse podlomilo špatné zacházení v komunistickém vězení. Od prosince proto budeme Trudie Bryksové měsíčně vyplácet osm tisíc korun,“ říká Parkanová. A vysvětluje, že využila zákonné výjimky o odstranění tvrdosti zákona. Přesto si je vědoma i jistého osobního rizika, pokud její rozhodnutí někdo napadne. „Počítám s tím a jsem připravena kritiku ustát,“ dodává ministryně. Úředníkům navíc přikázala, aby zjistili, zda se její resort v minulosti podobně necitlivě nezachoval i k jiným vdovám po válečných hrdinech. „Jsem už dost alergická na právnický alibismus a nedostatek odvahy,“ dodává Parkanová, která je sama právnička.

Její rozhodnutí vyvolalo značný ohlas i mezi historiky či lidmi, kteří se zajímají o protinacistický odboj. Otakar Míka z Kraslic se například pod vlivem letitého cynismu právníků ministerstva obrany domluvil s přáteli, že budou Trudie Bryksové posílat měsíčně 4 000 korun. A platí to prý i poté, co Parkanová včera odmítavý verdikt svých právníků změnila ve prospěch vdovy. „Kterýkoliv z předchůdců ministryně to mohl už dávno udělat, ale nikdo z nich si nedal práci se s tragédií Josefa Brykse seznámit. Natož aby šel do sporu s vlastními právníky a do očí bijící nespravedlnost zvrátil,“ míní šéf historické letky československé Milan Mikulecký.

(MFDNES)



Zpátky