Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Leden 2008


Zelená tragédie

Alexander Tomský

Odpůrci jaderné energie a zelení lobbisté všech stran jsou skutečnými nepřáteli společnosti.

Jakmile politici razantně zasáhnou do tržního hospodářství (namísto jeho chránění), nastane nepředvídaná kalamita, v takové chvíli si vždy připomenu konzervativní dictum, že nejlepší vláda je ta nečinná. Socialisté všech stran totiž rádi rozdávají peníze, jenomže dotace se rýmují s korupcí, což by nevadilo tolik jako pokřivení trhu.

Prezident Bush, americký Kongres i EU se rozhodli nahrazovat fosilní paliva palivy obnovitelnými, v Americe etanolem (lihem) a v Evropě převážně různými oleji. Je to k nevíře; výroba a spalování etanolu jsou totiž velmi drahé a neefektivní, rozuměj škodlivé, neboť jeho celková výroba a speciální transport přepočteno na litry nevynáší větší zisk než 17–27 %. (Odhady se více nerůzní.) Ještě horší je efekt, který má spalování na atmosféru. Kysličník dusný (N2O), známý jako rajský plyn, jenž se vedle vody působící korozi uvolňuje z etanolu, je podle studie Paula Crutzena (Nobelova cena za výzkum ozonové vrstvy) mnohonásobně škodlivější než kysličník uhličitý (CO2). A ještě větší je znečištění vzniklé spalováním palmových, řepkových a sójových olejů, jejichž produkce CO2 je v porovnání s ropou nejméně sedminásobná. Etanol i oleje navíc snižují výkon automobilů. Můžeme se jen těšit!

Vzrůstající ceny potravin

Nečekanou světovou kalamitou však budou ceny potravin. Už teď se to ví, protože letošní špatná globální sklizeň, včetně růstu poptávky nové střední vrstvy v Číně a Indii po nevídaných mléčných a masitých pokrmech, žene ceny vzhůru. A produkce etanolu se má v kukuřičných oblastech USA v příštím roce dokonce zdvojnásobit. Komentátoři časopisu The Economist to nazývají licencí na tištění peněz a investoři jim dávají za pravdu.

Poprvé po pětadvaceti letech dochází k masivním investicím do zemědělství. Pokud bychom měli vyrábět etanol, tak snad z celulózy nebo cukrové třtiny (Švédská akademie věd). Jenže dostupná technologie na zpracování dřeva stále chybí a na etanol z Brazílie bylo v USA uvaleno 54% clo. Prý na ochranu deštných pralesů! Zemědělské přebytky jsou dávno ty tam, lidstva přibývá a orné půdy ubývá.

Diktátor Castro napadl největšího exportéra potravin za to, že chce krmit hladové automobily místo lidí. Tahle pravdivá chvála kapitalismu od něj zní podivuhodně, nese totiž osobní zodpovědnost za 17% podvyživených Kubánců. Protesty proti drahé kukuřičné mouce v Mexiku jsou předzvěstí, co nás čeká.

Nepochybně za všechno může politická hysterie a sektářství zelených lobbistů všech stran. Největší vinu však na současném stavu mají ti, kteří už více než čtyřicet let brojí proti jaderné enrgii. To jsou ti praví nepřátelé společnosti.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky