Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2008


Auta z Německa? Tady ne!

Martina Kopecká

Až Česko přistoupí k schengenskému prostoru, zmizí kontroly na všech přechodech. Ten, kdo bude přejíždět například z Německa do Čech, by skoro neměl poznat, že překročil hranice.

V Krompachu to bude jinak. Německá strana už zrekonstruovala svoji část silnice a těšila se, že bude mít do Čech blíž. Jenže má smůlu. Zastupitelé v Krompachu už tři roky tvrdí, že jejich silnice je špatná a na opravu nejsou peníze. A také se bojí, že obec zaplaví stovky aut. Část obyvatel se proti tomu bouří a nechápe, proč obec nepřijme pomoc Libereckého kraje, který chce silnici opravit. Zastupitelé ale mají jasno. Místo balvanu, který dosud leží mezi českou a německou stranou, se rozhodli pro jinou překážku: zákaz vjezdu. A to na dalších pět až deset let.

Region přitom patří dlouhodobě k hospodářsky nejslabším oblastem Libereckého kraje. Otevření přechodu by byla šance nejen pro Krompach, ale i další obce v okolí, jak získat peníze z turistického ruchu. Navíc Krompach může v příštích letech dosáhnout na velkou část z evropských peněz. V rámci programu česko-saské spolupráce totiž do Česka mohou přitéci až dvě miliardy korun.

Kraj hledá řešení Jedna skupina obyvatel je proto rozhodnutím zastupitelů rozzuřená. A to hlavně ta, která v obci trvale žije. Chalupáři většinou otevření hranic pro auta odmítají. „Pro Krompach je to příležitost a zastupitelé jsou pevně rozhodnuti, že ji nevyužijí. Navíc odmítají komunikovat,“ stěžuje si Stanislav Chromec ze Sdružení pro Krompach. To založili místní obyvatelé a snaží se prosadit otevření přechodu a další rozvoj obce.

Uspořádali také setkání, na které dorazili i starostové sousedních německých obcí Jonsdorf a Oybin, kteří rovněž usilují o otevření hranic pro auta. „Přišlo opravdu hodně lidí. Jen náš pan starosta nedorazil,“ vzpomíná Chromec. Také Němci se na otevření těšili: „Na německé straně je tato komunikace připravena, přejeme si, aby tomu bylo tak i na české straně,“ říká starosta Jonsdorfu Horst Zimmermann.

Silnice by přitom nemusela zůstat v havarijním stavu. Liberecký kraj nabídl obci, že komunikaci převezme do správy a na své náklady opraví. „Poslal jsem jim jménem kraje takovou nabídku. Ale oni nereagovali,“ upozorňuje krajský zastupitel a místostarosta nedaleké obce Cvikov Jaroslav Švehla (ODS).

Kraj totiž chystá opravu té části silnice do poloviny Krompachu, která je v jeho majetku. Rekonstrukce má být zaplacena z fondů EU. Kraj chce projekt rozšířit i na část silnice patřící Krompachu. „Přece Schengen je právě o cestování a spolupráci,“ dodává Švehla.

Podle něj zastupitelstvo Krompachu zbytečně straší obyvatele tranzitní dopravou, která by údajně obec zaplavila. A stěžuje si na chalupářskou lobby v Krompachu. „Vadí mi, že v Praze chtějí využívat všech vymožeností, které souvisejí s tím, že jsme v EU. Ale přijedou na chalupu a chtějí, aby tam byl zachovaný skanzen,“ říká Švehla.

V úvahu připadá referendum Švehlova tvrzení ale starosta Krompachu Václav Holan (Nezávislí) odmítá. „Žádnou nabídku z kraje na opravu silnice jsme nedostali,“ říká Holan. Tvrdí také, že přechod odmítají chalupáři v Krompachu. Právě oni dali dohromady petici a souhlasí s otevřením hranic jen při splnění několika podmínek.

Chtějí otevření hranic jen v případě, že budou mít do obce povolen vjezd pouze rezidenti a jejich hosté. Všichni ostatní by museli zaparkovat na odstavném parkovišti. Vedení obce nyní zvažuje, že kvůli sporům o přechod vypíše referendum.

Obě strany se ale v jednom shodují: silnice v takovém stavu nelze otevřít. Protože přechod dosud sloužil jen pro pěší, je pouze na zastupitelstvu Krompachu, zda někdy v budoucnu hranice otevře i pro auta.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky