Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2008


Spravedlnost pro Rudé Khmery

Robert Mikoláš

Poprvé v historii zasedá tribunál v zemi, kde došlo ke genocidě.V Kambodži stanul minulé pondělí (04. 02. 2008 - pozn. red. CS-magazínu) před mezinárodním soudem nejvyšší dosud žijící vůdce Rudých Khmerů, bratr č. 2 Nuon Chea. Spolu s ostatními představiteli nejkrutějšího režimu v dějinách lidstva je obžalován z genocidy a ze zločinů proti lidskosti. Po téměř 30 letech. Málokdo věřil, že k tomu vůbec dojde. Na rukou obviněných lpí krev dvou milionů lidí, oni však tvrdí, že jsou vlastenci, a nikoli zločinci.

Ubytování na klidném místě

Minibus se kodrcá po hrbolaté cestě lemované přízemními domky. Mezi nimi se rozléhá dětský křik. Před 30 lety tu ale byl slyšet pouze nářek nevinných, který se ozýval z nákladních automobilů. Všichni věděli, že je to jejich poslední cesta. Směřovali do místa zvaného Killing Fields. V někdejší zahradě přeměněné v pláň s masovými hroby jich bylo objeveno na 130. Rudí Khmerové se k moci dostali v r. 1975 a v následujících čtyřech letech vytvořili z nově vzniklé Demokratické Kampučie prakticky vyhlazovací tábor.

Killing Fields jsou od hlavního města vzdálená 15 kilometrů. Přiváženi sem byli lidé mučení ve věznici Tuol Sleng. V bývalé škole v Phnompenhu, v komplexu čtyř dvouposchoďových budov obehnaných ostnatým drátem je dnes Muzeum genocidy. Malé kobky postavené v někdejších učebnách a obrazy způsobů mučení zůstávají němými svědky krutostí vymýšlených bývalým učitelem.

Velitelem byl Kang Kek Ieu, původně učitel matematiky, později zanícený komunista. Po pádu režimu zmizel v džungli a konvertoval ke křesťanství. Jako jeden z mála někdejších Rudých Khmerů byl spolu s bratrem č. 4 Ta Mokem zatčen už v roce 1999. „Jeho“ mučírna označovaná jako S-21 se mezitím stala vyhledávaným turistickým centrem. Inzeráty několika penzionů stojících v okolí někdejší školy totiž zní lákavě: „Nabízíme ubytování v klidném a tichém prostředí.“

„Doufám, že se dočkají spravedlivého trestu,“ prohlašoval už v roce 2002 Youk Chhang, ředitel Dokumentačního střediska pro vyšetřování zločinů Rudých Khmerů. Přesto byl skeptický. Sám vůdce Pol Pot totiž zemřel přirozenou smrtí v r. 1998 a ostatní po získání imunity od premiéra Hun Sena, který také bojoval v řadách Rudých Khmerů, dožívali ve svých vilách a jezdili se léčit do sousedního Thajska. Kromě premiéra pak stojí v čele nejvyšších orgánů země další dva někdejší členové Rudých Khmerů, šéfové Senátu, Heng Samoin a Chea Sim.

Náhlý obrat

V posledních měsících ale došlo k náhlému obratu, premiér Hun Sen, který má od 90. let prakticky zajištěnou moc díky své politické obratnosti a využívání slabin opozice i někdejších spojenců, byl totiž nakonec zahnán do kouta. Mezinárodnímu společenství dlouhá léta diktoval, za jakých podmínek může tribunál vzniknout, OSN ale na jeho podmínky nakonec přistoupila. Hlavně v jejím zájmu totiž bylo vypořádat se s krvavým režimem Rudých Khmerů a odsouzení „velkých ryb“ bylo přednější. Hun Senovi tak nezbyl manévrovací prostor a se zřízením soudu souhlasil.

Podobný tribunál poprvé v historii zasedá v zemi, kde ke genocidě došlo. A samotný Hun Sen, který ustoupil jak světu, tak i domácí politické scéně, tím nakonec jen získal. Vyrovnání se s minulostí jemu samému neublíží, naopak jeho pozici posílí, hlavně v očích zahraniční veřejnosti, protože vstoupí do dějin jako premiér, za kterého byla definitivně udělána tlustá čára za minulostí.

A tím se bude moci „chlubit“ před blížícími se parlamentními volbami i na domácí scéně. Obyčejní Kambodžané se však o vyrovnávání s minulostí příliš nezajímají. Mají spíše existenční starosti: „Přicházíme o práci, ceny potravin i nájmů rostou, kdo by se zajímal o minulost?,“ ptá se nezaměstnaná 35letá Ary z přímořského města Sihanoukville, která musí vyjít s jedním dolarem na den.

V neposlední řadě dojde i ke zvýšení důvěryhodnosti kambodžských soudů. Kambodža je totiž označována za jednu z nejzkorumpovanějších zemí, vynesení rozsudků nad bývalými vládci z řad Rudých Khmerů proto pomůže i její reputaci, a to i přesto, že pohnání dalších Rudých Khmerů, nyní na postech guvernérů či vládních poradců, před soud zřejmě nebude mít šanci na úspěch.

Před tribunálem složeným z pěti soudců, tří kambodžských a dvou zahraničních, kdy s verdiktem musí souhlasit čtyři z nich, skončili i bratr č. 3 a někdejší ministr zahraničí Ieng Sary a jeho žena Ieng Thirith, bývalá ministryně sociálních věcí. Do vězení byli odvezeni přímo z luxusní vily stojící v centru metropole nedaleko ruské ambasády. Málokdo z jejich sousedů věděl, že za vysokými zdmi hlídanými ozbrojenými bodyguardy se skrývá jeden z největších vrahů nejen 20. století. Výše trestu obviněných nyní už není důležitá, samotný soud je totiž nečekaným vítězstvím.

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky