Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2008


Izraelský experiment

Ross Hedvíček

Zhruba před dvěma lety, tlačen „názorem světa" se Izrael rozhodl udělat experiment a vzdal se pásma Gazy, přičemž bylo nutno evakuovat okolo osmi tisíc Izraelců, kteří tam žili celé generace a vytvořili tam kvetoucí zemědělství a úspěšný průmysl. Pro Izrael bylo vzdání se Gázy jakýmsi zkušebním testem, který měl určit, jaké asi budou vztahy s nastupujícím palestinským státem.

Dostali rychlou a rozhodnou odpověď. Téměř od prvního dne jejich „osvobození" palestinští obyvatelé Gazy začali s raketovými útoky na Izrael. Naštěstí „pouze" asi 15 lidí bylo zabito a „pouze" asi 300 zraněno těmito primitivními zbraněmi. Ovšem, je jen otázkou času, než tyto rakety, jejichž dosah a účinek je neustále vylepšován, zasáhnou školu, velkou obytnou budovu a nebo nemocnici.

Mezitím Izrael odpovídá na tyto útoky přesnými údery na „odpalovací rampy" těchto raket. Jenže, tyto „odpalovací rampy" jsou snadno přestěhovatelné a zcela úmyslně jsou umístěny v hustě osídlených obytných čtvrtích. Jen díky izraelské úctě k životu nebyly tisíce Palestinců zmasakrovány při odvetách za tyto útoky. Měli bychom se zamyslet, co by asi Spojené státy udělaly, kdyby Mexiko odpálilo tisíce raket přes hranici do San Diega? Odpověď je jasná: srovnali bychom je se zemí.

Betonová zeď tvoří hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem. Je jen lehce strážená egyptskými jednotkami. Teroristé z Hamasu (kteří byli řádně zvolení do vlády) vyhodili část této zdi do povětří a tisíce Palestinců se nahrnulo do Egypta jako Češi po listopadu do Rakouska. V současné době je zeď znovu postavena a většina Gazanů se vrátila na své území - i když někteří pořád ještě vandrují po Sinaji a podnikají sebevražedné útoky na izraelské občany.

Situace v Gaze je prachbídná. Ovšem, není to vína Izraelců, ale vina Gazanů/Palestinců samých. V roce 1948 Spojené národy navrhly, že "Palestina" bude rozdělena na arabské a izraelské území s Jeruzalémem sdíleným všemi, tedy něčím jako „mezinárodním městem". Židům se to sice moc nelíbilo, ale plán nakonec přijali. Arabové jej nejenže odmítli, ale navíc ještě zaútočili na nové vytvořený stát Izrael armádami šesti zemí. Jo jo, je to tak, podívejte se do dějepisu - Arabi nakonec byli poraženi, byť měli neuvěřitelnou přesilu. To je historie.

Kdyby Arabové přijali tehdejší plán rozdělení dle Spojených národů a nebo přijali některou z následujících izraelských nabídek ke smíru, měli by Palestinci svůj vlastní stát už šedesát let a mohli by si užívat prosperity a ekonomického úspěchu jako v Izraeli. Jenže oni se soustředili výlučně na zničení Izraele a zabíjení nenáviděných Židů a tak dnes Palestinci v Gaze žijí v bídě, kompletně závislí na tom, co dostanou od Izraele a nebo zbytku světa.

Raději než bombardovat Gazu, coby odvetu za neustále raketové útoky (což by byla správná odpověď), Izrael odpověděl velmi mírně jen přiškrcením ekonomické pomoci Gaze (a ano, soudruzi, Gaza je na Izraeli ekonomický závislá a bylo by to ještě horší, kdyby to tam vedl nějaký „ekonom" jako Klaus). V současnosti Izrael dovoluje dovoz základních potravin a lékařských zásob, ale omezil dovoz benzínu, nafty a elektrického proudu. Levicový a antisemitský „svět" je jistě naprosto pobouřen, ale je to nejlidštější možná odpověď na neustálé raketové útoky na izraelská města. To „svět" nevidí. Pokrytci.

I když Egypťané údajně svou stranu hranice „hlídají", přesto Palestinci vybudovali celou řadu tunelů z Egypta do Gazy. Těmito tunely jsou do Gazy denně pašovány braně a výbušniny. Jsou dodává a placeny většinou íránskou vládou, která podporuje palestinskou teroristickou vládu Hamasu. Určitě se divíte, proč tyto tunely nejsou používány k pašování potravin, paliva, lékařských potřeb a oblečení - místo zbraní? A taky - proč by měl zrovna Izrael být odpovědný za zásobování Palestinců? Logické odpovědi nejsou známy

Když Izraelci evakuovali Gau přede dvěma lety, zůstalypo nich stovky krásných domů. Palestinci je všechny rozbili a zničili. I ti potrhlí Češi se v pohraničí nastěhovali do barákůpo Němcích, ale nic nerozbíjeli! České rodiny v Liberci používaly kávové soupravy a nádobí „po Němcích" ještě začátkem sedmdesátých let! Viděl jsem to na vlastní oči! Ovšem Palestinci rozbili všechno! Že prý tam budou stavět vysokopodlažní budovy. Už je to dva roky, co izraelští osadníci museli opustit své domovy, všechno je zničeno, ale ještě ani jedna cihla nebyla položena.

Izraelci tam nezanechali jen domy, ale i rozsáhlé systémy skleníku a zavlažovacích zařízení, které mohly vyprodukovat potravu pro palestinské obyvatelstvo a příjmy mnoha miliónů dolarů. Ovšem, Palestinci tyto skleníky a zařízení také zničili!

Levicoví komentátoři často tvrdí, že důvodem pro bídu Palestinců v Gaze je, že je tak hustě osídlena. Ovšem Singapur a nebo Hong Kong jsou osídleny daleko hustěji a nic takového se tam neděje! Srovnání se Singapurem je ale zajímavé. Také je hustě osídlen, také sousedí s ne zrovna přátelským sousedem a také byl zničen válkou. A dnes je Singapur oázou prosperity a centrum finanční a ekonomické aktivity. Jak je to možné? Pásmo Gazy s neustálou pomoci od Izraele a bilióny dolarů, které tam svět stále znova a znova utrácí, by mohlo být stejnou oázou míru a prosperity místo dírou plnou bídy a úpadku a zdrojem terorismu, kterou je dnes.

Shrnutí? Experiment se stažením se a evakuaci všech Izraelců z Gazy jasně nefungoval. Palestinci zničili veškerou infrastrukturu a základy pro prosperitu, které tam Izraelci zanechali. Kdyby se Palestinci místo fanatického zaměření na odpalování raket do Izraele soustředili na mír a budování fungující společnosti, byla by Gaza na cestě, aby se stala druhým Singapurem. Palestinci tuto příležitost jednoduše zahodili a zvednout ji nehodlají. A co je jste horší, po těchto zkušenostech s Gazou si to Izrael velice dobře rozmyslí, než předá i oblast Judey/Samary, tedy „západní břeh Jordánu", Palestincům. Bylo by to chybné rozhodnutí. Izrael - izraelská města, lidé, letiště, průmyslová a vojenská infrastruktura - by byl neustále pod palbou těch, kteří přísahali Alláhovi, že jej zničí.



Zpátky