Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2008


Jak je to s tím radarem?

Jiří Pehe

Čeští vládní představitelé na summitu Severoatlantické aliance s velkou pompou podepsali dohodu se Spojenými státy o umístění amerického radaru v českých Brdech. Co ale vlastně podepsali?

Když jednání o radaru začínala, dozvídala se veřejnost, že radar má být nedílnou součástí protiraketového systému, jehož cílem je bránit USA, a snad také části Evropy, před raketovým útokem ze zemí, jako jsou Írán a Severní Korea. Bylo vynaloženo mnoho úsilí, aby občané pochopili, jak vážná tato hrozba je. Během informační kampaně financované vládou bylo znovu a znovu zdůrazňováno, že radar nemá žádný jiný účel než právě obranu před nenadálým útokem nějakého zločinného režimu daleko od nás.

Polsko, kde má stát druhá část systému, konkrétně rakety, ovšem při vyjednáváních s USA nespěchá. Možná se ani nedohodne, protože, jak se zdá, čeká na změnu vlády ve Washingtonu. A ta, pokud se prezidentem stane Demokrat, nemusí mít o projekt takový zájem jako Bushova administrativa.

Vládní zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa před časem otevřeně prohlásil, že bez polských raket nedává radar v České republice smysl. To zní logicky. Vždyť k čemu by radar byl, když je celý systém budován údajně proti raketám odněkud z Íránu?

Jenže ještě před podpisem smlouvy o radaru, začali někteří čeští vládní činitelé, jakož i američtí představitelé, tvrdit, že radar u nás může stát, i kdyby se Poláci a Američané nakonec nedohodli. Radar má prý mnohých dalších užitečných funkcí, může například sbírat informace.

Toto tvrzení by nebylo možná tak překvapivé, kdyby česká vláda od začátku nevykreslovala radar jen jako součást nezbytné obrany, jejíž součástí jsou i rakety v Polsku. Když nyní tvrdí, že radar může stát sám o sobě, vypadá velmi nevěrohodně. Opozice se jistě bude ptát, jaká další tvrzení, jež vláda k otázce radaru učinila, jsou pravdivá jen tak napůl.

Možná je radar sám o sobě, i bez raket, skutečně užitečný. Jenže pravidla hry se nedají měnit v polovině utkání, pokud chceme vypadat věrohodně. Bohužel pro vládu, bohužel pro radar.

(www.pehe.cz)



Zpátky