Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2008


Rom z Česka se stane anglickým policejním specialistou

Úděl policisty ve městě plném imigrantů není lehký, zvlášť kvůli množství užívaných jazyků. List Daily Mail si ale minulý týden (od 31. 03. 2008 - pozn. red. CS-magazínu) všiml, že český Rom Petr Torák se na tu roli výborně hodí. Mluví pěti jazyky a v srpnu se stane plnoprávným strážcem pořádku v anglickém Peterboroughu. „Svou práci miluji. Je to něco, co jsem chtěl dělat vždycky. Znamená to, že mohu něco vrátit zemi, které se svou rodinou za tolik vděčím," řekl Torák listu Daily Mail.

Sedmadvacetiletý muž zatím stále obléká uniformu policejních pomocných jednotek, připravuje se ale na plnohodnotné nasazení. Znalců jazyků je totiž v Peterboroughu velmi zapotřebí. Do města o velikosti Plzně, tedy asi se 160 tisíci obyvateli, se za poslední čtyři roky přistěhovalo na šestnáct tisíc imigrantů. Jen do jedné z místních základních škol přibylo od roku 2006 téměř sto dětí hovořících dohromady dvaatřiceti jazyky. Utečenci dokonce začali stanovat na kraji města.

Torák hovoří kromě angličtiny a češtiny ještě slovensky, polsky a portugalsky, navíc se učí rusky. Věří, že se svou jazykovou vybaveností zvládne to, co jiní policisté ne. „Vnímám lidi z kulturního úhlu pohledu. Proto chápu, co se snaží říci," citoval ho Daily Mail. „V Peterboroughu se mi moc líbí, připadá mi jako domov. A kolegové mě podporují," pochvaluje si Torák, který z ČR emigroval v roce 1999.

Tehdy stál na začátku slibné kariéry právníka. Kvůli názorům svého otce, který se angažoval v politice, ale byl spolu s matkou vystaven šikaně. V Anglii se o sebe však musel postarat sám - vystřídal zaměstnání v továrně i práci ostrahy v obchodním domě. Nakonec se od pokut za nesprávné parkování a hlídání klidu na fotbale dostal k o hodně závažnější problematice imigrantů. Jeho nasazení v policejním sboru je příkladem strategie, kterou policie v hrabství Cambridgeshire uplatňuje. „Množství našich důstojníků je specialisty. V případě Petra Toráka to znamená, že máme přímý kontakt s komunitou, ke které bychom se jinak dostávali obtížně," vysvětluje mluvčí policistů.

(MFDNES)



Zpátky