Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2008


Umělá sladidla odnaučují tělo počítat kalorie?

Nízkokalorické náhražky cukru možná narušují naši podvědomou reakci k jídlu. Snad i proto dnes s takovým gustem zároveň tloustneme a pojídáme potraviny bez cukru. Ve studii na laboratorních hlodavcích, kterou otiskl časopis Behavioral Neuroscience, to naznačují vědci z Purdue University.

Výzkumníci krmili dvě skupiny hlodavců buď jogurtem slazeným cukrem, nebo sacharinem. Zvířata na náhražkovém sladidle během 14 dnů spolykala více kalorií a více přibrala. Asi proto, že tělo ztrácí schopnost spojovat sladké s vysokým kalorickým příjmem. „Zdá se, že sladidla mění očekávání zvířat,“ řekla časopisu Time jedna z autorek studie Susan Swithersová. Sladká chuť obvykle znamená hodně kalorií, jež zase dovolují zvýšení aktivity.

Před očekávaným příjmem jídla se například pokusným zvířatům „na cukru“ (a všem normálním jedincům) zvyšuje teplota těla a podvědomě se tak připravují na budoucí výdej nadbytečné energie. Organismus potkanů krmených sacharidy zvýšením teploty nereagoval. Tělo jako by ztrácelo přehled, kolik kalorií přijalo, a spíše je ukládá, než spaluje.

Swithersová netvrdí, že přesně chápe mechanismus zvýšeného příjmu energie. „Proč to dělají, je stále nejasné, ale máme jasné důkazy o tom, že zvířata na jogurtu se sacharinem nakonec snědí více kalorií,“ řekla pro Time.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky