Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2008


Ta naše armáda česká

Pavel Pokorný

Tři profesionální vojáci pod pohrůžkou zbraně, osobní či vojenské, donutí vlézt někoho do kufru u auta a odvezou ho někam a tam ho týrají či mučí. V USA je to únos a federální (celostátní) zločin, který vyšetřuje FBI, u nás omezování osobní svobody, což může být i to, že držím či zamknu dveře a bráním tím někomu vyjít ven. No a za zabránění projítí dveří přece nedá policie někoho do vazby, že? Vždyť jenom zavřeli víko kufru a bránili někomu v osobní svobodě, tedy ve vylezení ven, že?

Když poškození chtějí kontaktovat nadřízené útočníků, dozví se, že armáda s tím nemá nic společného, útok vojáků naší armády se zbraní v ruce na civilisty byl totiž spáchán v jejich osobním volnu, takže se armády prý netýká. A co služební legitimace, které předložili, aby se prokázali policii, s tím armáda také nemá nic dělat? Co to vzít jako útok armády na civilní občany? Máme začít zakládat domobranu? Ano, nadsazuji, abych ukázal, že tady nejde pouze o omezování osobní svobody.

Trochu mi to připomíná komunistické země, kde každý, kdo měl uniformu, byl někdo, kdo se cítil být něčím více a mohl tak i jednat, ať to byl železničář, voják, milicionář a měl pocit, že vás může komandovat, setkáte se s tím ještě dodnes a nejen na východ od nás. Třeba proto děti rády nosí vojenské čepice a dnes se uniformují různé uniformované gardy, aby si pozvedli sebevědomí.

Takže policie byla asi ovlivněna tím, že výpověď proti unesenému podali občané, kteří se legitimovali jako vojáci, byť ne v uniformě. Kdybych někoho zadržel takto já, asi by policisté jednali úplně jinak. Nešlo tedy o zneužití pravomoci veřejného činitele? Je voják veřejný činitel? Vzali vojákům věci použité při únosu, tedy auto a zbraně? Byly jim již odebrány jejich osobní zbraně?

Navíc, ministryně prý nebyla k sehnání, shánět jí kvůli takové prkotině, že? Co kdyby vypukla válka, byla by k sehnání? Já bych se obrátil k vrchnímu veliteli, prezidentovi republiky, ten snad k sehnání bude, všichni víme, kde bydlí a ten má všechny pravomoci něco udělat. Tedy i udělení milosti, ale k tomu v tomto případě určitě nedojde.

Proč tak spekuluji? Když se podíváte na stránky ministerstva obrany se „světovou" doménou www.army.cz, tak tam nemáte žádné vyjádření, ani v rubrice „O čem se mluví". A řekl bych, že o výše uvedeném se mluví.

Když zůstanu u vojska tak ještě pár poznámek.

Vojáci v Afghanistánu údajně dostávali zimní oblečení až na jaře. Nevím, kde jsem to již četl, skleróza je děsná věc, ale v té knize se baví dva vojáci, kam jejich jednotku převelí. Nepřesně nazpaměť cituji: „Sklady jsou plné zimního oblečení, ošetřovna zavalena mastmi na omrzliny, takže jedeme do pouště“. Pokud těch našich pár vojáků opravdu mělo takové problémy s oblečením v míru a mírovém zázemí, dovedete si představit, jak by to vypadalo, kdyby se začalo opravdu válčit a bylo potřeba vybavit armádu a ne pár lidí a to hned, ne až na jaře, kdy budeme třeba poraženi? V armádě byla korupce. Nepodívat se na tu dodávku oblečení i z této stránky? On se každý vymlouvá, že byly nějaké problémy. Tak proč nevypadnul a nenechal to dělat někoho, kdo by je vyřešil?

O nepořádku ve výzbroji vojáků mluví i další věc. Údajně vojáci do misí nefasovali ani psí známky na krk. Pokud z někoho někdy toho moc nezbude, třeba po pádu letadla či výbuchu trhaviny, podle známky se pozná, o koho šlo, známka musí vydržet více než člověk. Údajně si psí známky vojáci vyráběli sami, někdy dokonce z vojenských výprodejů známek USA, já jsem si ji nechal udělat také. Většina si na ně údajně nechala vyznačit svá rodná čísla. Vojáci USA na nich mají číslo sociálního zabezpečení, které u nás používají pod názvem IK MPSV spíše sociálně slabí a nezaměstnaní, takže toto číslo se u nás moc nenosí. Neví někdo, jaký je současný stav? Jinak vojáci, obdobně jako policisté, mají také své služební číslo. Takže kterým ze 3 čísel uvedených čísel se voják má prokazovat při zajetí, jak to známe z filmů? Má náš voják něco na krku a co na tom má? Jednoho bývalého vojenského zajatce znám, asi se ho někdy zeptám. Ale teď mě napadá, není on jediný voják, co prožil zajetí? Kolik našich vojáků od roku 1989 prošlo zajetím u nepřítele?

Pár vojáků, mnoho problémů. Dovedete si představit, jak to asi u nás vypadalo při všeobecné branné povinnosti? Stačí se podívat na východ od nás, tam ji mají dodnes. Ale mají i na západ od nás. Tak můžete porovnávat, v čem je problém.



Zpátky