Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Červen 2008


Prášily - portrét jedné šumavské obce

Vít Štěpánek

Prášily jsou odlehlou obcí centrální Šumavy ležící na úpatí pohraničního hřebene. Prášily (německy Stubenbach) se nacházejí v Národním parku Šumava (NPŠ) čtyři kilometry od bavorských hranic v půli cesty mezi Kvildou a Železnou Rudou, je to tedy typická periférie. Prášily neleží v blízkosti žádného silničního hraničního přechodu ani na dopravní tepně vedoucí k hranici. Nezažily proto v době záhy porevoluční (po roce 1989) povrchní boom, který známe odjinud: žádní sádroví trpaslíci, ani noční kluby, orientální tržiště. Ještě v roce 1996 jsme zde mezi chátrajícími domy jen obtížně hledali zárodky lepších časů.

Odstranění železné opony a zejména následné zrušení vojenského prostoru Dobrá Voda počátkem devadesátých let 20. století zpřístupnilo Prášily po dlouhých čtyřiceti letech opět všem a otevřelo nové možnosti rozvoje. S nimi přišli noví podnikatelé, spekulanti i zájemci o seriózní projekty. Začalo se rozhodovat o konturách této části Šumavy.

V obecním úřadě Prášil měli od začátku jasno: prioritou je stabilizace a postupný nárůst trvale bydlícího obyvatelstva a orientace na vůči přírodě šetrný turistický ruch. Obec má zpracován územní plán a stanoveny zóny rozvoje. Z popela vstávající Prášily se nechtějí stát „pouhou“ rekreační obcí; podmínkou umožnění podnikatelského projektu je trvalé bydliště v místě. Architektonická podoba všech nových staveb, které většinou stojí na parcelách po válce zničených či naprosto zchátralých šumavských chalup, musí důsledně respektovat parametry původní zástavby. Příkladem je ubytovna Klubu českých turistů (KČT), nově otevřená v roce 1997. A vznikají stavby další. Dnes žije v Prášilech trvale 104 osob; až na jednoho Rumuna jsou všichni Češi. Cílem je dosáhnou 250 obyvatel. Některé škody způsobené totalitou se budou zahlazovat celé generace. Zdevastovaný hřbitov byl alespoň zčásti obnoven. Autobus jezdí ze Sušice dvakrát denně.

Budoucí šance Prášil je v především v turistickém ruchu. Okolí k tomu dává výborné předpoklady: ledovcové Prášilské jezero je vzálené jen čtyři kilometry, síť bývalých vojenských pohraničářských silniček při hranicích dnes slouží cyklistům, dřívější vojenská odposlechová věž na hoře Poledník (1315 m n. m.) byla čerstvě přebudována na turistickou rozhlednu. A kdo hledá šumavské ticho pro rozjímání nad zbytky zaniklých osad, snadno je v okolí najde.

V roce 2000 bylo na území NP Šumava (který je s 69 030 ha největším národním parkem v Česku) pouze 7 obcí, v nichž trvale žije kolem 1000 obyvatel nebo více. Dodnes se však zachovaly některé historické památky, doklady bývalého osídlení a činnosti člověka. Na druhé straně tímto jistý „odříznutím“ od okolního, rychle se rozvíjejícího světa se zachoval specifický krajinný ráz, jež má obrovský význam pro celou střední Evropu, kde je Šumava nazývána zelenými plícemi Evropy. Šumava by se na první pohled mohla zdát velice vhodným prostředím pro agroturistiku. Se svou velkou rozlohou trvalých travních porostů (luk a pastvin) je takřka předurčena ke vzniku ekofarem. První soukromé však farmy vznikají až v roce 1995. Po roce 1992 byla do plánů péče o krajinu v NPŠ zakomponována podpora rozvoje citlivého zemědělského využívání druhotného bezlesí - tj. extenzivní pastva, kosení nebo mulčování bez použití herbicidů a hnojiv. I přes tyto výsledky se stále setkáváme u kašperskohorských i vimperských ochranářů s negativním postojem k povolování další pastvy a to nejen v I. zóně NPŠ (tudíž bezzásahové), ale i v nejnižší zóně CHKO Šumava. Všichni společně argumentují dogmatem, že první zóny jsou zcela bezzásahové.

zdroje:

Štěpánek, V. (1998): Prášily - portrét jedné šumavské obce. Geografické rozhledy, r. 8, 1998/1999, č. 1, s. 8-9.

Potužák, M. (2000): Za králováky do šumavských hvozdů. Geografické rozhledy, r. 9, 1999/2000, č. 4 , s. 94-95.

Geografické rozhledy

http://www.geography.cz

Prášily

http://www.prasily.net

Šumava

http://www.sumavanet.cz

NP Šumava a CHKO Šumava

http://www.npsumava.cz

Zaniklé obce

http://www.zanikleobce.cz

výstava Zmizelé Sudety

http://www.antikomplex.cz

zničené církevní památky

http://www.kostely.tnet.cz

religiózní krajina

http://www.religion-landscape.cz

periferní oblasti

http://www.periphery.cz

Železná opona

http://www.lahvista.cz/opona/

http://www.zeleznaopona.com



Zpátky