Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2008


Zchlaďte hlavy!

Karel Pacner

Bez mučení se přiznám, že mně nejsou tirády lidí, kteří tvrdí, že se planeta otepluje a může za to člověk, sympatické. Souhlasím s přítelem Georgem Jiřím Kuklou, klimatologem z Lamont-Doherthy Earth Observatory Kolumbijské univerzity, že síly člověka jsou příliš slabé na to, aby dokázaly naťuknout tak gigantické procesy přírody, a že ochlazování a oteplování záleží na činnosti Slunce a na způsobu oběhu Země kolem něho.

Teď se mi dostala do ruky kniha Bjřrna Lomborga Zchlaďte hlavy (nakladatelství Dokořán). Lomborg vzbouřil klimatologické dogmatiky už dřív, když narušil jejich katastrofické představy knihou Skeptický ekolog. Nepochybuji, že když rozbili na padrť tu první, nenechají nic dobrého ani na té druhé.

Mezivládní panel OSN pro klimatické změny ohlásil, že do konce 21. století stoupne globální teplota o 2,6 stupně Celsia. Podle Lomborga je tahle předpověď nesmyslná. "Ve skutečnosti bude globální oteplování ovlivňovat rychleji pevninu než vodu. Navíc globální oteplování funguje tak, že zvyšuje nízké teploty mnohem víc než teploty, které už jsou vysoké. Takže teploty v noci a v zimě budou růst více než ve dne a v létě. Podobně teploty v mírných pásech a arktických oblastech se zvýší výrazněji než v tropech. Takovou podobu oteplování známe již z 20. století."

Musím připomenout to, co často říkám: Na počátku druhého tisíciletí bylo Gronsko zelenou zemí - Grřnlandem. Proto ho obydleli Vikingové z Islandu. Teprve později se začalo ochlazovat. U nás bylo tepleji než dnes za Karla IV., který zakládal vinice na místech, kde už dneska neexistují. Také není pravdou - dokazuje Lomborg - že více zabíjejí vedra. Naopak největším zabijákem bývá zima. "Střízlivé odhady uvádějí, že každý rok zemře v Evropě na následky příliš studeného počasí 1,5 milionu lidí. To je asi sedmkrát víc, než činí celkový počet úmrtí na následky vedra."

Autor připomíná, že Kjótský protokol, podle něhož mají státy snižovat emise, je nesmyslný. Nepodepsaly ho nejen USA, ale neprošel ani v Austrálii, a mnoho evropských zemí, které k němu přistoupily, závazky z něho vyplývající neplní. Důvod? Změnit energetické systémy zemí trvá dlouho, stojí to hodně peněz a poškodilo by to průmysl. Je zajímavé, že Německu se to daří - ale jenom proto, že oblasti někdejšího NDR, tedy východního Německa, radikálně omezily neefektivní výroby. V Británii se to podařilo zase díky zásahu Margaret Thatcherové, která v osmdesátých letech zlikvidovala hornické odbory a nasměrovala energetiku ostrova od uhlí k zemnímu plynu. A dělala to nikoli kvůli ekologii, ale z politických a ekonomických důvodů.

Víme, že Washington odmítl toto omezení nejen z domácích ekonomických důvodů, ale i proto, že signatáři Kjóta omilostnili dva velké znečišťovatele - Indii a Čínu. Falešně to vysvětlovali tím, že obě země musí dostat příležitost, aby se průmyslově rozvíjely. Podle slibů z Kjóta se měl v letech 1990-2000 růst emisí zastavit. Ve skutečnosti Lomberg uvádí, že se zvýšily o 12 %. Do roku 2010 se měly snížit o 11 %, ale zvýší se nejméně o 0,7 %. Přitom signatářské státy vrazily do tohoto projektu 180 miliard dolarů. Klimatické změny nenesou konec světa, jak křičí Al Gore a někteří další. Hladina oceánů se v tomto století zvýší asi o 30 centimetrů - o tolik se zvedla za posledních 150 let a nikoho to nevzrušilo.

Lomberg upozornil, že globální oteplování není jediným velkým problémem. Virus HIV nakazí ročně 4,3 miliony lidí chorobou AIDS a zemřou na ni 3 miliony. Přitom 7 miliard dolarů ročně by zachránilo před touto smrtí 3,5 milionu lidí. Podvýživa nespočívá jenom v nedostatku kalorií. Víc než polovina obyvatelstva světa postrádá ve výživě nezbytné stopové prvky, což lidem poškozuje zrak, snižuje inteligenci a výkonnost. Tři miliardy dolarů by to vyřešily. Volný obchod narušují vysoké dotace do zemědělství v Evropské unii, USA a Japonsku. Kdyby padly, uvolnění obchodu by přineslo 2,4 bilionu dolarů, z toho polovina by šla do rozvojového světa.

Více než miliardě lidí chybí pitná voda, dvě miliardy nemají hygienická zařízení. Stačily by 4 miliardy dolarů ročně, aby se předešlo miliardě průjmových chorob ročně. A takových nedomyšleností existuje víc. OSN v jejich řešení selhává.

(www.karelpacner.cz)



Zpátky