Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2008


Okurková sezóna viděná od větrného mlýna

Karel A. Pokorný

Skoro každé léto se vyznačuje okurkovou sezónou, kdy novináři jsou vděčni za každou, i nedůležitou zprávu. Bohužel už v nenávratnu zmizela doba, kdy stačila zpráva, že někde na Jadranu sežral žralok českou učitelku. Nyní musí žraloky nahradit jiné události. Vzhledem k časovému problému s uzávěrkou, budu se věnovat vážným i nevážným zprávám, které jsem nashromáždil během dvou měsíců.

17. června měl být u příležitosti 82. výročí Symfonického orchestru Českého rozhlasu slavnostní koncert se sólistkou na klarinet Sharon Kam, ke kterému nedošlo, neboť dirigent Vladimír Válek řekl této mezinárodně uznávané klarinetistce, že nezná noty. A bylo po hostování, světoznámá klarinetistka odmítla hrát a musela se hledat náhrada. Nebylo to poprvé, kdy pro hrubé chování českých pořadatelů se koncert nekonal. Loňského roku v září kanadská klavíristka Heléne Grimaud, která měla mít koncert v pražském Rudolfinu, odmítla hrát, protože jí pořadatelé odmítli upravit pedály u klavíru a personál byl k ní neobyčejně hrubý.

Ó to bylo slávy, když EU oznámila, že uznává žádost českých pivovarů na ochranou značku „České pivo“. To museli lobující čeští pivovarníci jásat, až se sotva na nohou udrželi. Ale pozor, přišla varovná výstraha z „bratrského“ Ruska, kde vyzývá ředitel institutu pro světovou ekonomiku a mezinárodní vztahy Alexander Pitijev k bojkotu českého piva, jako odplatu za snahu postavit v Brdech americký radar. No což, tak budou čeští borci sami pít více piva. Možná, že bude české pivovarnictví, zachráněno, převezme-li ho belgický koncern, s kterým údajně probíhají „tajná“ jednání. Ve svém nadšení ale přehlédli „sládkové“ problém, s kterým nepočítali. EU je totiž upozornila na to, že název české pivo se může používat jenom u piva, skutečně vyrobeného v Čechách a že na láhvovém pivu vyráběném v zahraničí nesmí název české pivo být, přestože se jedná o Prazdroj nebo Budvar a tím deklasovali pivo vyráběné v licenci jako méněhodnotné. S tím pivní bojovníci nepočítali.

Také se po dlouhé přestávce budou ve Znojmě vyrábět vyhlášené okurky. Oznámilo se. Jenže asi po třech dnech se už zase s výrobou přestalo. Proč, nebylo dostatečně vysvětleno.

Další senzace: Nejmenovaný mohovitý Čech se může chlubit, že se mu jako prvnímu podařilo koupit první láhev koňaku Hennesy z limitované edice za 150 000 €.

Epidemie žloutenky v Praze, která zavinila přechodné uzavření centrály společnosti Vodafone, se dále šíří do středních Čech. Zavinili to údajně narkomani a bezdomovci.. Hygienici provádějí také kontroly v čínských a vietnamských restauracích, protože se zjistilo, že si Vietnamci opatřují za pomoci nastrčených Čechů z útulků psy, které pak upravují ve svých restauracích.

O víkendu 26. a 27. července zemřelo na českých silnicích 27 lidí, což je nejvyšší počet za poslední léta. Také čeští turisté se snažili, celkově jich v cizině zahynulo od začátku roku už 57.

Politici snad z dlouhé chvíle se osočují a podávají navzájem na sebe různé žaloby, takže si soudy nemohou naříkat na nedostatek práce. Topolánek nosil na klopě svého saka několik dní malou vlajku Tibetu, aniž to někdo zaregistroval. Až když si toho všimla čínská ambasadérka, byl malér a šup, už si předvolali čínští politici českého ambasadora na koberec, kde musel nebožák vysvětlovat, jak k této trapnosti mohlo dojít. Jak má vědět, co nosí Topolánek na klopě?

Plzeňská Škodovka představila novou lokomotivu, která má být podle mluvčího firmy nejrychlejší lokomotivou na světě, má dosahovat rychlosti kolem dvou set kilometrů za hodinu. To bude svět koukat. Kam se hrabe francouzská lokomotiva rychlovlaku Thalys, která jezdí na linkách mezi evropskými městy „jenom“ třísetkilometrovou rychlostí.

Česká koruna nezvykle posílila, což obyvatelstvo přijímá s jásotem, vzhledem k tomu, že budou dovolené v zahraničí pro ně lacinější. Méně radosti mají cestovní kanceláře a hotely, které zaznamenávají pokles zahraničních turistů v Česku o 28%. Ekonomové vyčíslili přibližnou ztrátu za poslední dva měsíce na 150 miliard korun. Dosti zahraničních investorů (hlavně německých) převádí své výrobny v Čechách opět zpět do původních zemí. Paroubek na tento problém našel lék. Zřejmě inspirován skutečností, že Slovensko bude od roku 2009 spadat do eurozóny, navrhuje zavést také co nejrychleji euro. Topolánek je samozřejmě proti .

V Polsku odmítl president Kacziński podepsat tzv. Lisabonskou dohodu (prakticky evropskou ústavu), což mu přineslo povzbudivý aplaus od pana profesora z Hradu. Dokonce jím byl pozván do Lán, kde si oba libovali jak to té Evropě ukáží a chválili Iry, kteří v referendu tuto Lisabonskou dohodu zamítli. Francouzský president Nikolas Sarkozy ale upozornil Kaczińského na skutečnost, že při speciálním zasedání právě v Lisabonu brali přítomní představitelé ohledy na polské připomínky a výhrady a že nakonec byl on Kacziński, který tento návrh také podepsal. Celá komedie není ještě skončena.

President Sarkozy, který momentálně EU předsedá, překvapil také svojí iniciativou pozvat zástupce středomořských států k ustanovení Středomořské aliance. Jako čestného hosta pozval Angelu Merkel. Tato Aliance se má mezi jiným zabývat spoluprací při problémech poskytování azylu uprchlíkům z Afriky a jinými problémy států kolem Středozemního moře. Tuto Alianci uvítá především Itálie, která je zaskočena přílivem nešťastníků jak z Afriky (v první polovině letošního roku jich bylo víc než 10.000), tak z Rumunska (samých cikánů), kteří teď, jako občané EU nepotřebují víza. Problém se snaží nový ministerský předseda Berlusconi vyřešit „stavem státní nouze“, což znamená přísnější kontrolu a povinnou registraci otisků prstů. Již došlo k několika případům násilností ze strany Italů proti pilně kradoucím Rumunům a k útokům na tábory cikánů z Rumunska. Sice nebyl nikdo zabit, ale několik chatrčí shořelo. Italští cikáni, na rozdíl od rumunských, tyto problémy nezpůsobují a od svých „příbuzných“ se distancují.

Berlusconi se také snaží udělat pořádek v Neapoli, kde se už měsíce hromadil domácí odpad na ulicích a situace se stala skutečně neudržitelnou. Protože Německo má nevytíženou kapacitu velkých nových spaloven odpadků, jezdí denně vlaky s italským odpadem směrem Německo. Doufejme, že je to pro ty spalovny dobrý obchod.

V Rakousku padla vláda a nyní se čeká na nové volby. A ejhle, opět jako pták Fénix vyvstal z popela Jorg Haider, známý populista, který možná trochu zčeří prozatím poklidnou vodu. Po pro Rakousko neslavně skončeném mistrovství Evropy ve fotbale převezme teď trenérské místo bývalý trenér českého národního mužstva Brückner. V českém bulváru se na něj sesypala kritika, protože dal přednost práci v zahraničí, přestože prohlašoval, že už končí a těší se na penzi.

Švýcarsko zachránilo svoji prestiž ohledně cervelátů, vyřešilo skoro státní krizi a katastrofu tím, že dovezlo hovězí střívka z Argentiny (EU jim zakázala dovážet střívka z Brazílie) a tak se může dále grilovat. Trochu zapeklitější situace vznikla, když švýcarská policie zatkla v Chamonix Kaddáfího syna Hanibala. Tento dobrák trávil s manželkou v luxusním hotelu a prý dokonce za pomoci této manželky bil personál v hotelu. Pobyl si dva dny v šatlavě, mezitím co jeho manželka, nacházející se ve vysokém stupni těhotenství, čekala v hotelovém pokoji. V Libyi zase jako odpověď na toto příkoří zatkli dva švýcarské občany a davy pobouřených Libyjců demonstrovaly před švýcarskou ambasádou. V odvetu zarazil Kaddáfí ještě dodávky zemního plynu do Švýcarska. Není daleka doba, kdy se budou Švýcaři také potýkat s problémem nežádoucích azylantů, koncem roku mají totiž také přistoupit ke státům Schengenské dohody. Mají se na co těšit.

Španělsko si také vytvořilo problém. Tím, že blahosklonně umožnilo udělovat ilegálním Severoafričanům pobyt, je nyní postaveno před nutnost nějak řešit stoupající nezaměstnanost. Vedle Afričanů tam žije spousta lidí z Jižní Ameriky, kteří přišli do Španělska též za prací. Nyní jim španělská vláda nabízí odstupné, když se rozhodnou vrátit do svých původních zemí. Většina se jich kupodivu rozhodla tuto nabídku přijmout, takže si Španělsko může trochu oddechnout - a připravit si další peníze.

Anglie prožívá také obtížnou periodu. Charismatický Blair byl vystřídán bezbarvým Brownem, který není schopen splnit veškeré sliby, které dal při svém nástupu. Vládnoucí Labour Party prodělává největší krizi za posledních deset let a ztrácí voliče ve všech komunálních volbách, které momentálně probíhají.

Také Belgie bojuje s vládní krizí, která se táhne od posledních voleb v červnu 2007. Ty sice k vyhrála Křesťansko demokratická Unie (Vlámská) a jejíž předseda Yves Leterme byl králem pověřen sestavit koaliční vládu. Přestože belgickým státním heslem je Eendracht maakt macht (jednota posiluje), končí veškeré pokusy sjednotit názory jak Vlámů (58%) a Valonů (31%) neúspěchem. Jen německá část Belgie pozoruje vše s klidným odstupem. Dokonce i známý pan profesor z pražského Hradu se pokoušel do této tahanice vložit a radil zvolit cestu, kterou on řešil rozbití Československa. „Rozdělte se!“ pravil velitelsky. Navrhuje Belgičanům, aby se rozdělili na dva státy . Při jeho velikášství je možné, že si dělá zálusk na místo druhého krále. Jeho návrh nebyl vyslyšen, jenom zveřejněn v jednom belgickém regionálním deníku. Ale ne jenom vládní krizí se zabývá belgická veřejnost. V minulých dnech došlo k menšímu skandálku. V renomovaném Conradhotel v Bruselu, na známé Avenue Luise, obývalo celé jedno patro osm příslušníků královské rodiny z Abu Dhabi, spolu se sedmnácti služebníky a služebnicemi. Jedné služce se podařilo utéci a informovat policii, že jsou tam drženi násilím jako otroci a jejich pasy jsou v rukou jejich pánů, kteří je odmítají vydat. Policie zakročila a podala na osm členů arabské rodiny trestní oznámení za „obchod s lidmi a držení jich v otroctví“. Rodina okamžitě odcestovala, bez služebnictva. Trestnímu stíhání se ale nevyhne.

Také měli v Bruselu celý týden zajímavou atrakci. Sedm stavebních jeřábů obsadila skupina asi patnácti ilegálních Afričanů, která rezolutně požadovali povolení pobytu a na důkaz toho, že to myslí vážně, vyhlásili hladovku. Lidé se ne ně chodili koukat, hasiči je zásobovali vodou a tak se vlastně zkoušela vytrvalost obou stran. Belgické úřady vycházely z toho, že každý má nárok na svobodné rozhodnutí, ale povolení pobytu odmítly. Až po týdnu demonstranti s kručícími žaludky sestoupili, jeden spadl ze čtyřmetrové výšky a byl odvezen do nemocnice. Povolení k pobytu nezískali.

Starosta belgického města Dendermonde má taky problém, který vznikl vinou „multikulti“ společnosti. V Dendermonde mají hezký katolický kostel, kde je možno vidět sousoší, znázorňující tři anděly, kteří šlapou nožkama na staršího muže, který má na hlavě něco jako turban a drží knihu. Sousoší je tam dávno, už od sedmnáctého století. A opět nastalo velké pozdvižení až v Turecku, které chce do EU. Nějaký bdělý Turek totiž prý poznal v onom starci Mohameda, v dotyčné knize pak korán a rozpoutal vlnu protestů. V tureckých novinách žádají muslimové pod titulem „zastavte prasečí chování“ odstranění toto sousoší z kostela, protože se cítí uraženi ve své víře. Andělé, vydržte!

Když už jsem u toho Bruselu, tak trochu evropské politiky. EU zarazila veškeré finanční transakce do Bulharska, neboť bylo zjištěno, že přes polovinu peněz zmizí v neznámu a zároveň nefunguje kontrola a korupce místo aby byla potírána se rozrůstá. Pro Bulharsko to teď znamená o 50 miliard euro méně. Na mušku si pozorovatelé EU vzali také Rumunsko, které má ještě mnoho co dohánět. Měli by se pozorněji podívat i na jiné státy, radostně čerpající peníze z Bruselu.

Dalším problémem je, jak vyřešit problém rozvodů v zemích EU. Je to totiž tak - kolik států, tolik zákonů o rozvodu. Což by příliš nevadilo, ale když se rozvádějí manželé, z nichž je každý z jiného státu EU, není snadné zákony sladit a je též těžké rozhodnout, ve kterém státě se mohou manželé dát rozvést. Některé státy rozvádějí podle prokázané viny, jiné vinu nehledají. A tak dále. Proto se diskutuje a dohaduje a výsledek na sebe nechá jistě čekat.

Nizozemí také přišlo na titulní stránky novin a zpráv v televizi, když se podařilo konečně dopadnout válečného zločince Karadžiče a transportovat ho do vězení v Scheveningen, aby mohl být v Den Haagu postaven před mezinárodní soud. Bude to dlouhý proces. Ne nedarmo je obviněný psychiatr a proto měl dost času se připravit a schován pod vousy přemýšlet o své budoucnosti a o tom, jak se z toho všeho vymluví.

Ale také zde v naší zemi někdy až přehnaně shovívavé a tolerantní se objeví problémy. Kupříkladu lékaři zjistili na základě dlouholetých průzkumů, že existují různé genetické problémy, které ztěžují léčbu. Při rozborech krve se nesmí z etických důvodů udávat původ pacienta, takže laboratoř dělá jen svoji práci. Kupříkladu bypass operace u Hindustánců (a máme jich tu dost) jsou dost nebezpečné, protože jejich cévy a žíly jsou užší a jemnější a snadněji se poškodí. U židovských žen z východu jsou u rakoviny prsu jiné mutace než u západoevropských žen. Správně by měl být poznamenán při rozborech krve původ pacienta, jenomže etický kodex právě toto zakazuje. U Turků a Marokánců je běžná krevní nemoc thalassemie, kde by se místo železitých tablet (běžných u Evropanů) měla předepisovat kyselina listová. Největší problém je u manželů, kteří trpí touto chorobou (sňatky jsou uzavírány mnohdy mezi příbuznými), ti mají naději, že jejich děti budou postiženy ještě těžším stupněm této choroby .

V Rotterdamu má být - a možná jednou bude - největší mešita v Evropě. Její stavba je financována Spojenými arabskými emiráty. Stavba je prozatím už skoro rok zastavena. Jeden z důvodů je, že Šejk Haman Rashid al-Maktoum z Dubaje, který je v Emirátech ministrem financí, jmenoval nové představenstvo mešity, aniž se s kým v Rotterdamu poradil. Mešita se měla jmenovat Essalam Moskee, ale nyní mluví jmenovaný šejk jen o Al Maktoum Islamic Center. Všechno se to hádá a nemůže se najít východisko. Město Rotterdam dalo ultimatum (podle zákona musí být započatá stavba v určité termínu dokončena), že se musí do září letošního roku pokračovat ve stavbě. V případě neuposlechnutí, bude povolení staženo a zůstane jen ruina. Možná, že z ní bude hezká velká prodejna koberců.

V sobotu 2. srpna, kdy bylo na amsterodamských kanálech lodní korzo homosexuálů a lesbiček, byl v Amsterodamu v zoologické zahradě diskusní meeting, 75 lidských účastníků, kteří diskutovali o homosexualitě zvířat. Muselo to být velice zajímavé. Kolik zvířat se zúčastnilo, nebylo zveřejněno.

Jinak spořádané Německo se též potýká s politickými problémy. Mezitím co CDU s kancléřkou Angelou Merkl se snaží udržet prosperující hospodářství (které je bohužel ovlivňováno také světovou krizí) a snižovat nezaměstnanost, koaliční Sociálně demokratická strana Německa se masochisticky, za pomoci různých vnitřních afér, pomalu rozkládá. Skoro jako v České republice, kde se nemohou soudruzi dohodnout a vzájemně se osočují. V Německu se dokonce rozhodli vyloučit ze strany dlouholetého člena a bývalého ministra a vicekancléře Clementa, protože si dovolil kritizovat postup některých socdemokratických politiků.

Němci jsou národ, který se velice rád shromažďuje a slaví na ulicích všechno možné, třeba fotbalisty, a to i když nevyhráli. Též se v Berlíně i jinde pořádá každoročně pro víc než milion lidí (homosexuálů !) tak zvaná Love parade a proto, když se rozhodl po Evropě cestující populistický demokratický kandidát na amerického prezidenta (mulat, vydávající se za černocha), že též promluví v Berlíně k lidu, našlo se kolem půl milionu zvědavců. Shromáždili se pod Siegessäule, tedy u sloupu s takovou divnou pozlacenou paní na špičce a byli možná i zvědaví, co jim Barak Hussein Obama řekne. Nic závažného pochopitelně neřekl, jen toho hodně planě nasliboval. A lhal, když řekl, že nemluví jako kandidát na amerického prezidenta. Jako kdo tedy? Připomínal prodavače vysavačů. Vše bylo organizováno a kontrolováno americkou televizní společností, nakloněnou demokratům a bylo dbáno na to, aby nebyly vidět žádné protiamerické transparenty, tak běžné při návštěvách prezidenta Bushe. Nesmělo to totiž vypadat jako volební kampaň. Která to ovšem jaksi byla.

Nevím, proč jsme si vzpomněl na dávnou dobu, kdy davy rozjásaných Němců naslouchaly svému Vůdci. Je to srovnání zlé a snad i nespravedlivé, ale když ono je tak snadné ovlivnit dav. Již od dob antiky víme, že dav je manipulovatelný a jeho sympatie, antipatie a jiné projevy jsou zcela bezcenné. Slibovat změnu, jak to všade vykřikuje Obama, je levné a nutí nás k tomu, klást si otázku, zdali změna znamená též zlepšení. Ostatně, pokud bude Barack Hussein Obama vůbec zvolen, bude prezidentem americkým, bude tedy hájit především americké zájmy. Co si ti Němci představovali, je mi nejasné. God bless America.



Zpátky