Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Zaří 2008


Stát zaplatí téměř devět miliard

Česká republika prohrála arbitráž s firmou Diag Human, zaplatit musí 8,33 miliardy korun. Jde o náhradu škody a úroky ke konci července 2007, od tohoto dne suma vzrůstá o další úrok ve výši asi 1,3 milionu denně. Firma za to, že jí stát na počátku 90. let zničil její lukrativní obchody s krevní plazmou, požadovala 14 miliard korun. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek uvedl, že podle něj důkazy neopravňují k vyplacení jakékoli náhrady škody a navrhne vládě, aby využila všech možností přezkumu rozhodnutí.

Kauzu odstartoval v roce 1992 dopis tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara adresovaný dánské společnosti NovoNordisk, po němž firma přerušila s Diag Human spolupráci. Rozhodčí senát roce 1998 přiznal Diag Human nárok na odškodnění a omluvu za to, že ji stát v rozporu se zákony a dobrými mravy vytlačil z trhu. Od té doby se spor vede už jen o výši škody.

Nyní arbitři rozhodli, že jako náhradu škody má stát zaplatit zhruba 4,1 miliardy. Zbytek do sumy 8,33 miliardy korun, kterou má ČR podle rozhodčího nálezu zaplatit, tvoří úroky z prodlení. "Tato suma představuje náhradu škody do dne 31. července 2007, od tohoto dne vzrůstá o další úrok z prodlení ve výši 1 287 877 Kč denně," sdělil právní zástupce firmy Jan Kalvoda.

Obě strany teď mohou podle pravidel, které si dohodly již v začátku arbitráže v roce 1996, podat do třiceti dnů návrh na přezkum nálezu. Kalvoda sdělil, že společnost Diag Human se o případném podání návrhu rozhodne až po podrobném prostudování odůvodnění nálezu. "V jejím rozhodování bude mít význam i postoj České republiky," uvedl a dodal, že Diag Human je připraven zahájit jednání s českou vládou.

Julínek chce, aby stát nemusel platit nic. O výsledku arbitráže informoval premiéra Mirka Topolánka, který je na cestě na olympiádu v Číně, a připraví analýzu rozhodnutí arbitrů. Kabinet by podle něj měl rozhodnout 10. září. "Chci, aby tuto záležitost co nejdříve projednala vláda a co nejrychleji rozhodla o dalším postupu... Jedná se o akutní stav a my se jím musíme urychleně zabývat," řekl místopředseda vlády Jiří Čunek.

Podle Kalvody se firma jako "projev dobré vůle" rozhodla podmíněně zastavit úročení dlužné částky na dobu 30 dnů. "Pokud se však vláda rozhodne odmítnout jednání a z politických ohledů prodloužit trvání sporu o další měsíce či roky, je společnost Diag Human připravena podat vlastní přezkumný návrh a prokázat další způsobenou škodu, než byla přiznána. Po celou dobu pak budou narůstat i úroky z prodlení," uvedl.

Podle bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Bohumila Fišera udělal klíčové chyby už na počátku 90. let ministr zdravotnictví Martin Bojar, například když v roce 1992 napsal pomlouvačný dopis dánské společnosti NovoNordisk. "My všichni po něm už jsme ten problém jen dědili," řekl dnes Fišer. Fišer také považuje za chybu to, že se celý případ řešil v rozhodčím řízení. "Myslím, že všechny podobné spory mezi státem a soukromou firmou by měl rozhodovat soud," uvedl. On sám prý usiloval o přenesení kauzy k soudu, avšak kvůli dřívějšímu rozhodnutí vlády už to nebylo možné.

Další sociálně demokratická ministryně zdravotnictví Marie Součková, která také v kauze sehrála úlohu, nechala dnešní rozhodnutí bez komentáře. "Nebudu se vyjadřovat," řekla.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky