Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Český nájezd na Freistadt

Marek Kerles

Když po pádu komunismu v Česku zaplavili v roce 1990 Češi rakouský Freistadt a začali hromadně skupovat videa, barevné televize a další, tehdy pro ně nedostatkové zboží, stali se z některých místních obchodníků rázem milionáři. Kdo ale předpokládal, že se tahle „zlatá“ nákupní vlna z Česka už nebude opakovat, hluboce se zmýlil. Po takřka dvaceti letech od sametové revoluce zažívá Freistadt, ležící blízko českých hranic, druhou vlnu českých zákazníků. Místo honby za nedostatkovým zbožím ale tentokrát Češi nakupují v Rakousku prostě proto, že je nákupy ve Freistadtu vyjdou mnohem levněji než doma. A zájem je tak velký, že se místní radnice dokonce rozhodla nabídnout podnikatelům pozemky pro stavbu nových obchodů.

„Zákazníků z Česka k nám jezdí opravdu hodně, protože ceny u určitých druhů zboží jsou u nás nižší než v Česku,“ říká freistadtský starosta Christian Jachs. A počet českých zákazníků se údajně neustále zvyšuje. „Nakupují textil, boty, ale i potraviny a mnoho dalších věcí,“ doplňuje Jachs. Na severním okraji města proto vznikne nová obchodní zóna, která by měla poptávku z druhé strany hranic ještě více uspokojit. „Jižní“ obchodní zónu už totiž radnice rozšířit nemůže.

Rakouští obchodníci si přitom mnou ruce i v dalších městech v příhraničí. „Naši lidé v Rakousku hodně nakupují zeleninu, která je tam levnější než u nás. Já osobně nakupuji u sousedů jogurty, někdy i chleba,“ říká Jaromír Slíva, starosta Českých Velenic, sousedících s rakouským Gmündem. Naprostou samozřejmostí pak podle něj zůstává fakt, že Češi z příhraničí jezdí do Gmündu pro levnější kola, značkový textil, boty a veškeré sportovní zboží.

I když koruna posiluje a nákup zboží v zahraničí za eura a dolary by tedy měl být levnější, na cenách v Česku se to nijak zvlášť neprojevuje. „Obchodníci stále drží takové ceny, které jsou Češi ochotni platit,“ tvrdí ekonom Vladimír Pikora. Ještě složitější je údajně otázka, proč jsou v Rakousku s dvojnásobnými platy levnější některé druhy potravin včetně zeleniny. „Ceny, které si účtují za své produkty čeští zemědělci se nijak neliší od našich rakouských či německých kolegů,“ tvrdí předseda Agrární komory ČR Jan Veleba. Pokud je tedy konečný výrobek podle něj v Česku dražší než v Rakousku, může to být důsledek odlišné produktivity českých zpracovatelů oproti západní konkurenci, případně obchodní politikou českých řetězců. „Řetězce si u nás účtují vyšší marže než ve svých domovských zemích,“ říká Veleba.

Na rakousko-českých hranicích jsou každopádně nezasvěcení návštěvníci svědky neobvyklé obchodní výměny, kdy mnozí „bohatí“ Rakušané nakupují v Česku na vietnamských tržnicích, zatímco „chudí“ Češi jezdí za levnějším zbožím do rakouských značkových prodejen.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky