Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Nový zákon usnadní policii vtrhnout lidem do soukromí

Pálení vlhkého listí, zábava obtěžující sousedy, hlasité hádky v rodině, to všechno jsou přestupky proti veřejnému pořádku. A právě jeho ochrana může být nově důvodem ke vstupu policie do bytu či na pozemek občanů, a to i za použití násilí a hlavně bez jejich souhlasu. Posun v novém zákoně o Policii ČR je zřejmý.

Podle úpravy z roku 1991 mohl policista otevřít "byt nebo jiný uzavřený prostor“ pouze v případě, že na místě je ohrožen něčí život nebo zdraví, hrozí větší škoda na majetku či existuje důvodné podezření, že se zde nachází mrtvola. Nový zákon, který vstoupí v platnost v lednu, rozšiřuje tuto pravomoc i na případy, kdy je vstup policie nezbytný kvůli odvrácení závažného ohrožení veřejného pořádku. A to v případě nutnosti i za použití síly. "Vážný přestupek je i to, jestliže začnete pálit listí a soused zavolá na stopadesátosmičku, že nemůže dýchat,“ říká bývalý policista, dnes právní poradce Milan Bělka.

Porušování veřejného pořádku podle něj spadá ve valné většině případů do oblasti přestupků a právě přestupek, coby důvod pro vstup na soukromý pozemek, se zdá být příliš silným nástrojem v rukou policistů nejnižších stupňů, kteří nejčastěji zasahují přímo v terénu. Zejména v době, kdy policie, která se potýká s nedostatkem lidí, doplňuje do svých řad po stovkách nováčky se zkrácenou základní odbornou přípravou.

"Při projednávání zákona jsme usilovali o to, aby rozhodnutí o vstupu na soukromý pozemek podléhalo schválení nějakého vyššího zodpovědného pracovníka policie. Na druhou stranu chápu i argumenty ministerstva vnitra, že v případech, kdy jde například o domácí násilí, je třeba jednat neprodleně,“ vysvětluje poslanec ČSSD Jeroným Tejc, jak se změna do zákona dostala. "Kdyby tam bylo výslovně uvedeno, že musí jít o podezření z páchání trestného činu, tak to pochopím. Tady jde ale o porušování veřejného pořádku,“ trvá na svém Bělka.

„Závažné porušení veřejného pořádku může být i trestným činem. Policista navíc bude muset svůj postup zpětně odůvodnit, podléhá přece kontrole inspekce. Proto si myslím, že nějaké zneužívání takové pravomoci nehrozí. A pokud ano, bude si to muset policista zodpovědět,“ říká bývalý šéf elitního policejního útvaru s celostátní působností, který si nepřál být jmenován.

S dotazy, jak budou policisté v praxi rozšířenou pravomoc využívat, odkazují mluvčí policejního prezidia na ministerstvo vnitra, které nový zákon předložilo. "Jak bude policie postupovat v konkrétních případech, samozřejmě záleží na okolnostech jednotlivých případů,“ odpovídá obecně Hana Malá z tiskového odboru vnitra. K šesti konkrétním modelovým situacím, které mohou v reálném životě nastat, se ale nevyjádřila. Šlo právě o výše zmíněné pálení listí produkující dusivý dým, hlučnou zábavu porušující hygienické normy, udání sousedů, že na party ve vedlejším bytě mohou být konzumovány drogy, fyzické trestání dětí, vypouštění chemikálií do kanalizace nebo neohlášené stavební práce na soukromém pozemku. "V některých uvedených případech by se mohlo jednat již o podezření ze spáchání trestné činnosti,“ uvádí Malá. "Pokud by se jednalo o podezření z přestupku (což by bylo v uvedených případech asi častější), nastoupí standardní mechanismy, které se při řešení přestupků dnes používají, tedy například ukládání blokových pokut, oznamování příslušnému správnímu orgánu a podobně,“ dodává mluvčí.



Zpátky