Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Silná koruna vyhání turisty

Lucie Rokošová, Jaroslav Maška

České hotely a restaurace si stěžují, že posilování měny nutí zahraniční návštěvníky šetřit. Na silnou korunu už si nestěžují jenom vývozci, ale také dovozci - především turistů ze zahraničí. Česká měna, která posiluje nejrychleji na světě, jim kazí obchody. Z peněženek zahraničních turistů totiž vytahuje větší částky ještě předtím, než sem vůbec přijedou. Zatímco před rokem dostávali Západoevropané za sto eur přibližně 2 845 korun, včera by ve směnárně vyinkasovali zhruba o 450 korun méně. Ještě větší rozčarování u okénka zažívají Američané, kteří před rokem mohli nárokovat za sto dolarů 2 064 korun, v těchto dnech by dostali o pět stovek méně. Takovými skoky trpí například hoteliéři, kterým se nedaří v jinak rekordních prázdninových měsících obsadit pokoje.

„Je to hrůza. Krkonoše i Šumava jsou prázdné, hotely na Václaváku musíme prodávat za hubičku,“ nebere si servítky Viliam Sivek, šéf a spolumajitel firmy EuroAgentur Hotels&Travel, která patří k největším majitelům a provozovatelům tuzemských hotelů. Také Sivek viní z problémů silnou korunu, která od návštěvy Česka odrazuje. „Když turisté přiletí a hned na letišti zaplatí za dvě deci vody 160 korun, tak proč by se vraceli? Přepočtěte si tu cenu na eura,“ dodává.

Hoteliéři kvůli měně tratí na kurzových rozdílech, protože zahraniční cestovky si dopředu dohodnou cenu ubytování v eurech a koruna mezitím posílí. „Česko se stává drahou zemí, takže už turisté nejezdí tak často jako dříve,“ vysvětluje další úskalí tvrdé koruny generální sekretář z Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Podle něj dokonce některým hotelům hrozí, že letos nevydělají, protože se jejich obsazenost v prvních pěti měsících roku snížila v průměru o třináct procent. Kvůli horší sezoně dokonce zlevňují i velké luxusní hotely. Třeba jednolůžkový pokoj v pražském hotelu Corinthia Panorama Hotel stojí za pět nocí 2 050 korun místo běžných 2 680. „Speciální nabídky máme každé léto, letos jsme však zlevnili i kvůli silné koruně,“ říká manažer hotelu Boris Zakouřil. Na nižší ceny však netlačí jen měna, ale také cenová válka mezi hoteliéry.

Údaje Českého statistického úřadu za první čtvrtletí letošního roku propad neukazují. Podle statistiků mělo o české hotely v porovnání s loňskem zájem o pět procent zahraničních turistů více. O osudu sezony však rozhoduje hlavně léto a nepovedený červen či červenec můžou nárůst z prvního čtvrtletí, které tradičně patří mezi turisticky nejslabší, hravě vymazat. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se prázdniny nevyvíjejí dobře a podniky orientované na turisty hlásí o třicet procent nižší tržby než před rokem. „Zisk se dá očekávat o třetinu až polovinu horší než vloni. Záleží na tom, jak dopadne druhá polovina sezony,“ tvrdí Jan Makarius, jehož společnost ABANTE láká do Česka golfisty.

Podle některých cestovek se za nižšími tržbami skrývá i nezájem zahraničních turistů. „Nejvíce ubylo Němců, přijelo jich o 12 procent méně než vloni,“ říká Marek Šustr z cestovní kanceláře CSI Travel.

Turisté ze Západu přitom v průměru patří k těm, kteří nejvíce utrácejí. Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, je však nahradili Slováci, Poláci a především Rusové, kteří si své útraty hlídají. Okamura za prázdné pokoje hotelů neviní jenom korunu, ta podle něj k nižším tržbám přispěla z části. Argumentuje příkladem Barcelony, Říma nebo Berlína, které jsou po přepočtu dražší než Praha. „Posilující koruna z Česka udělala luxusní destinaci. Jenomže tomu vůbec neodpovídá kvalita služeb, které turisté za své peníze dostávají,“ vysvětluje.

(MFDNES)



Zpátky