Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2008


Kdo jinému kávu sladí, ten si to vypije

Miroslav Václavek

Někdy mám silný dojem, že žiji v zemi v níž se snad všichni zbláznili. Její ministerský předseda jeden den vyznamená naše největší novodobé hrdiny bratry Mašínovy a druhý den nazve USA zemí, která mučí vězně. Prezident této země opěvuje východního bratra v době, kdy zase někoho okupuje a Gruzínce protestující proti jeho slovům při návštěvě u komunistického Slovenského prezidenta Gašparoviče nazve hlupáky.

Levé křídlo mohutní a roste zvláště poté co si političtí kastráti začali hrát na rozvědčíky, aby poté plakali v hromadných sdělovacích prostředcích nad rozlitým mlékem jež sami zvrhli. Člověka hrůza jímá, že našimi zákonodárci jsou Filipové, Tlustí, Zaorálkové, Vondruškové, Moravové, Paroubci a zelení - a nic. Žádné demonstrace na Václaváku - kromě těch antiamerických a protiradarových. Jestli podle slov Václava Havla Rusko neví, kde končí a kde začíná, pak my zákonitě nevíme, ani kde nám hlava stojí a že ten krk, který s ní kroutí, vyvolává dojem, že jde o ženu, jež neví, co chce, ale která nedá pokoj, dokud to nedostane. Iracionalitou a fantaskní realitou je ostatně již etnicky čistý prostor české kotliny vyplněn naprosto.

Přízračné smyšlenky o výjimečnosti české panské rasy donekonečna omílané při jakékoliv příležitosti z Hradu i podhradí dostaly průchod právě nedávno, kdy se televizí mihl spot o českém předsednictví Evropské unii. Těžkopádné a kostrbaté vyhrůžky zbytku civilizované Evropy o tom, že kávu jim osladíme o trochu víc. Že jim uděláme řečeno vojenskou mluvou prostě pakárnu a budeme z toho mít tradiční český humor. Pochopitelně, že tomu nikdo mimo hranice tohoto státu nerozumí. Postavit kampaň nikoliv na zaprděnosti a národních komplexech neumíme. Zato ale krást postavy, na nichž je založena a vyrábět z nich Čechy a údajné české vynálezy, to nám jde. Zase jsme o něco narostli v kramflecích – heč, my jsme vynalezli kostkový cukr. Ach jen kdyby jste prosťáčkové věděli, že.

Vynálezce kostkového cukru Jakub Kryštof Rad nebyl český ale švýcarský Jacob Christoph Rad. Ten se narodil nikoliv v Dačicích, ale v Rheinfeldenu. Což je krásné město na březích Rýna a mají tam skvělé solné lázně - osobně doporučuji. Do Dačic přišel Jacob Christoph Rad z Vídně, nikoliv ze staroslavné Prahy, jak by se dle dikce celého spotu dalo soudit. A že země, v níž kostkový cukr vynalezl, nebyla Česká republika, ale Rakouská monarchie. Jestli se česká vláda chtěla blýsknout naší skvělou historií, kdy jsme byli součástí civilizace a zažívali národní rozkvět, demokracii a blahobyt, tedy dobou kdy jsme byli součástí rakouského soustátí, pak bych tomu rozuměl.

Ostatně myslím, že klipu, v němž český Honza v beranici a v gumákách předsedá EU z pece, by ostatní Evropané rozuměli podstatně lépe. Takhle nás znají.Zpátky