Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2008


Obavy z Čechů za evropským volantem

Jiří Pehe

Zprávy, že se v evropských kuloárech údajně uvažuje o prodloužení francouzského předsednictví na úkor českého, vyprovokovaly místopředsedu vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondru k prohlášení, že takové úvahy jsou bezpředmětné, protože k vyšachování České republiky z předsednictví by bylo zapotřebí změn smluv Evropské unie. Vondra také kritizoval Francii za návrhy, aby se Euroskupina, tedy skupina zemí eurozóny, scházela na vlastních summitech, a aby vytvořila jakousi hospodářskou vládu EU. Německá kancléřka Angela Merkelová sice prý Vondru vzápětí ujistila, že Euroskupina by měla zůstat jen neformálním uskupením, jenže francouzský prezident Nicolas Sarkozy není politik, který se lehce vzdává. Navíc, i neformální sdružení by se v praxi rovnalo vytvoření zárodku dvojkolejné Evropy, o které se již delší dobu mluví. České předsednictví EU by se odehrávalo ve stínu „neformálního“ představení, fungujícího pod taktovkou Sarkozyho. Symbolika je neúprosná: je to políček České republice.

Naše země si o takový vývoj bohužel už dlouho koledovala. Dělala možné i nemožné, aby narušila další integraci EU. Na naše předsednictví, které to má Evropě „osladit“, se v EU opravdu, ale opravdu nikdo příliš netěší. Kdyby nedošlo ke globální finanční krizi, ostatní země EU by nechaly Čechy chod Unie „zúřadovat“ a na politické vedení EU by nejspíš dohlížely velké státy. Teď může být vše jinak.

Řečeno obrazně, až do ekonomické krize považovali ostatní Českou republiku za poněkud nesnesitelného výrostka, který má nicméně podle pravidel nárok, aby jako příští v pořadí řídil velký náklaďák, s ostatními na korbě. Kdyby byla silnice prázdná, nějak by teenagera za volantem přečkali. Jenže provoz se v globální krizi notně zahustil a před námi je složitá křižovatka. I proto se toho neukázněného mladíka začínají ostatní bát.

Bohužel Česká republika dělala v nedávné minulosti vše pro to, aby si takovou pověst vysloužila. Nejenže se dere k evropskému volantu bez pokusu ratifikovat Lisabonskou smlouvu, ale zatím ani nestanovila termín přijetí eura. Zatímco se v podobě Sarkozyho iniciativy eurozóna společně připravuje na horší časy, evropské země, na které krize už těžce dopadla - Island, Maďarsko, Estonsko - se všechny vyznačují tím, že euro nemají.

Shrnuto a podtrženo: Češi to Unii tak dlouho „oslazovali“, až nakonec přispěli k jejímu možnému rozštěpení. Vondra může stokrát varovat, že Sarkozyho snahy jsou „nemoudré“. Jisté je, že pro nás momentálně nebude místo v klubu privilegovaných, v němž bude během globální bouře mnohem bezpečněji, než za jeho branami.

(www.pehe.cz)



Zpátky