Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Prosinec 2008


Rusko už se nesměje

Jaroslav Plesl

Finanční krize sráží Rusko z pozice, kterou si chtělo vydobýt napadením Gruzie. Ještě před třemi týdny ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlašoval, že jeho zemi žádná krize Made in USA nehrozí. „Navzdory všem současným globálním ekonomickým problémům je situace naší ekonomiky celkově úplně stabilní. Rozhodně nezažíváme krizi ani předkrizovou situaci,“ vykládal Medveděv 15. září na setkání s předními ruskými podnikateli.

Byznysmenům zneklidněným úprkem zahraničního kapitálu ze země po útoku Ruska na Gruzii pak vysvětlil, že se izolace nemusí bát. Do mezinárodních hospodářských organizací chce Medveděv vést Rusko i nadále, ale ne za každou cenu. „Pokud se však budou pokoušet zavírat vstup na světové trhy..., k žádné katastrofě nedojde. V nějaké míře to jedině podpoří rozvoj vnitřního trhu,“ předpověděl sebevědomě.

Neuplynul ani měsíc, a máme tu Dmitrije Medveděva s úplně jiným pohledem na věc. Prostřednictvím internetových stránek Kremlu včera (07. 10. 2008 – pozn. red. CS-magazínu) pohovořil k národu o finanční krizi takto: „Je naprosto jasné, že nastal čas pro nová rozhodnutí,“ prohlásil na adresu hospodářských velmocí a dodal, že je nutné, aby světoví vůdci „společně a okamžitě“ provedli kroky směřující k řešení současných ekonomických problémů. Rusko má totiž problém, který jinak bystrým chlapcům vyškoleným v KGB jaksi unikl. Finanční krize dopadla na Rusko mnohem víc, než si dokázali představit. Do bank odkázaných na západní kapitál, který začal Rusko opouštět nejprve v reakci na invazi do Gruzie a pak kvůli eskalující finanční krizi, musela vláda do včerejšího dne nalít už 190 miliard dolarů. Ale ani tím problém nevyřešila.

Ruský bankovní systém totiž ani zdaleka nedosahuje úrovně bankovních systémů ve Spojených státech nebo v západní Evropě. A když vláda do největších bank nalije desítky miliard dolarů, nedokáže je dostat až k malým bankám, které likviditu potřebují nejvíc.

Nedostatkem peněz je teď ohrožena celá ruská ekonomika s výjimkou surovinového průmyslu, který je finančně soběstačný. Výrobní podniky a obchodní podniky si v současnosti půjčují peníze na pětatřicetiprocentní úrok, což je pro mnoho firem neúnosné a hrozí jim krach. Agentura Bloomberg předevčírem informovala o tom, že například největší ruský maloobchodní řetězec s potravinami X5 Retail Group NV odloží platby dodavatelům průměrně o dvacet dní.

Dalším silně ohroženým sektorem je trh s nemovitostmi a odvětví na něj navázaná. Vysoká cena peněz, neochota bank investovat na rizikovém trhu a vysoká cena hypoték jsou velkým nebezpečím jak pro developery, tak pro ruské stavební firmy. Stavebnictví přitom tvoří pět procent hrubého domácího produktu Ruska. Šetřit bude nutno i u projektů, na nichž si Kreml zakládá. K Putinově a Medveděvově velké lítosti se tak sníží rozpočet dosud (v dolarech) čtyřmiliardového projektu na přestavbu olympijských sportovišť pro olympiádu v Soči 2014. To je samozřejmě další rána ruskému sebevědomí pořád čerpajícímu z úspěšné vojenské akce proti Gruzii.

Aby té smůly nebylo málo, svěřil Kreml tento projekt do rukou jednoho z nebohatších ruských podnikatelů Olega Děripasky, který má teď vážné problémy kvůli svému silnému angažmá v automobilovém průmyslu.

Poslední velkou neznámou je, co se stane s dosavadním tahounem ruské ekonomiky – ropou a plynem. Do těžařských firem sice pořád plyne dost peněz, ale klesající cena ropy Rusy evidentně zneklidňuje. Právě příjmy z prodeje těchto surovin totiž duu Putin – Medveděv umožnily masivní finanční injekci do bankovního sektoru.

Zástupce ředitele Gazpromu Alexander Medveděv včera apeloval na země kartelu OPEC, že musí zabránit dalšímu propadu ceny ropy, která se už obchoduje za méně než devadesát dolarů, což je o čtyřicet procent méně než v létě. Medveděvův šéf Alexej Miller přitom ještě před pár měsíci předpovídal, že barel ropy se bude brzy prodávat za 250 dolarů. Obdobně jako jeho prezidentský jmenovec se však fatálně spletl.

Rusové si prostě musí hodně rychle zvyknout, že jejich letní sebevědomí odvál první zářijový větřík. Z bryndy je zase bude vytahovat nenáviděný Západ. A Medveděv s Putinem si mohou s Davidem Bowiem zanotovat z jeho známé písně We can be heroes just for one day.

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky