Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Jak jsem podporoval slovenské operní pěvce

Ross Hedvíček

Následující příhoda se stala už asi před třemi lety, ale vzpomněl jsem si na to, když mi bylo před pár dny telefonováno, že na Slovensku světoznámý operní pěvec a komunista Peter Dvorský zpíval vánoční a nábožně písně v jakémsi kostele v St. Catharines, Ontario, Canada. Aha, další bývalý komunistický prominent přijel obrážet emigrantské kluby a kostely, pravil jsem a budou to tam u vás vydávat za "americké turné" - jako to dělávají po místních barech vystupující Olympic nebo Elán. Co by obstarožní komunistický vychcánek neudělal pro pár dolarů, že jo? Vystupovat v kostelech a nebo v barech pro 25 lidí, proč ne? Takže tohohle paskřivce jsem nepodporoval a na jeho vystoupení jsem nebyl.

Viděl jsem ale zpívat jinou operní slovenskou hvězdu. To bylo tak. Každou návštěvu tam od vás bereme na různé výlety po okolí a většinou na projížďku do Key Westu. Key West není krásný, je přímo beautiful. A zrovna jsme přijeli k tomu obrovskýmu betonovýmu červenýmu obrácenýmu kýblu, co označuje nejjižnější bod USA a že je to je 90 mil do Havany. I když Mallory Square je v Key Westu nejoblíbenější místo pro "pouliční umělce" (taky hezky výraz pro bezdomovce, co se velice dobře živí žebráním), tak tady u toho kýblu se jich taky pár schází a žebrají. Už z dálky jsem viděl, že teď je tam jen jeden a je to nějaký derviš v bílém pyžamu a rozepíná ruce. On zpíval! Tedy dělal takové karaoke, hrál k tomu své vlastní cédéčko z malého CD-přehrávače u svého batůžku. Na sobě měl něco, co vypadalo jako kysúcký národní kroj anebo pyžamo. No bylo jasné už dálky, že je tam od vás.

Místo na parkování bylo až téměř v rohu a tak jsem zaparkoval blízko zpívajícího umělce. Umělec si změřil můj naleštěný Lincoln Navigator (custom rims and tires) a moji almarózní postavu sunoucí se ze dveří (to bylo ještě před tím, než jsem zhubnul) a s náramnou vervou zanotoval Con Te Partiro proslavené ve zdejších končinách zpěvákem Andreou Bocellim. Rozhodl jsem se ho ignorovat a mlčky a pokyny rukou jsem nadirigoval příbuzné, aby se postavili k červenému kbelíku a udělal jsem pár fotek. Všechno se zdálo být v pořádku, dokud jedna příbuzná nezvolala: "Ještě jednu fotku!".

V tom okamžiku cvak, muzika přestala hrát a natěšený umělec se přihovořil: "Ááá, vy hovorite po česky?". "Ano, je-li to nezbytné!", potvrdil jsem. Nastalo veliké česko-slovenské povídání, kde nám přítomný umělec sdělil, že je na právě probíhajícím tříměsíčním uměleckém turné pro Spojených státech, že má pracovní vízum (haha!) a že normálně zpívá v opeře v Bratislavě, ve Vídni a dalších evropských velkoměstech. Učůrávali jsme všichni blahem, samým štěstím, jako když potkáte Gotta na Příkopech.

Celou dobu nám umělec neřekl své jméno, ale mně už tou dobou svítalo. Známý z Miami mi týden předtím vyprávěl, jak ve svém domě už několik měsíců hostil jednoho mladého operního zpěváka že Slovenska. Ryba a host smrdí za tři dny, operní zpěvák zřejmě vydrží déle. Když už měl hosta dost, tak ho posílal zpátky domů, na Slovensko. Mladík odvětil, že nemá peníze na letenku. Načež ho jeho hostitel, správný kruťas, zavezl na autobusové nádraží v Miami, koupil mu lístek do Key Westu, posadil ho do autobusu a řekl, ať si na tu letenku jede vydělat zpíváním v Key Westu. Výše uvedené jsem si jistěže nechal pro sebe a poskytl možnost opernímu bardu přehánět a bullshitovat. Šlo mu to.

Tou dobou si už umělec začal stěžovat, že jak se má špatně, že spí na pláži pod tím betonovým plážovým přístřeškem a že mu napršelo na jeho CD-přehrávač. No, a že by bylo hezké, když nám tu tak zadarmo zpívá, že bychom si měli koupit jeho cédéčko.

"Proč ne?," povídám. "Dvadsať dolárov!", chtěl pěvec. Tehdy se do toho vložila moje spořivá manželka, které se zdálo dvacet dolarů moc a začalo handrkování jak na perském trhu. Cédéčko bylo stejně podomácku vyrobené na vypalovačce a označené fixkou a prasklý CD-case byl opravdu promoklý a fotografie vlhkostí zkroucená. Ale co bychom neudělali pro slovenskou kulturu, že?

Nakonec jsme odešli s cédéčkem za 12 dolarů.

Tak jsem podpořil slovenské operní umělce na uměleckém turné po Spojených státech.



Zpátky