Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Británie by čelila SSSR jenom tři dny

Británie se koncem sedmdesátých let obávala, že by byla schopna odolávat případnému sovětskému útoku nejdéle tři dny. Uvádí se to v dokumentech Národního archívu které byly v současné době odtajněny v Londýně. Vyplývá z nich, že četba supertajné zprávy o britské obranyschopnosti premiéra Jamese Callaghana natolik vyděsila, že situaci označil za skandální a prohlásil: „Ať nám v případě války pomáhají nebesa.“ V dokumentech se uvádí, že britské bojové letouny mají zásobu raket jen na tři dny a že ve vybavení armády jsou i mnohé další velké mezery.

Callaghan, který vedl labouristickou vládu tesně před érou Margaret Thatcherové v letech 1976 až 1979 a zemřel v roce 2005, si vyžádal vyhodnocení britské obranyschopnosti poté, co si přečetl zprávu rozvědky o možnosti sovětského útoku. „Předpokládám, že někdo přemýšlel, jak bychom se mohli bránit,“ napsal tehdejší britský premiér na okraj analýzy.

Generální štáb pak pro něj vypracoval další materiál, podle něhož Británie není schopna na případný útok náležitě odpovědět. Měla tehdy méně než 100 bojových letadel proti asi 200 na straně SSSR. Zásoba raket stačila jen na „dva až tři dny“. Callaghan pak dokonce uvažoval o demisi.

(ČTK, BBC)Zpátky