Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Co je to vlastně "pravicový extremismus"?

O tom, že mě velice rozčiluje moderní mediální stereotyp a klišovitý termín "pravicový extremismus", jsem už (nejen) na tyto stránky napsal spoustu slov a dlouho jsem si myslel, že už není třeba psát další. V poslední době jsem si ovšem přečetl několik článků a díky tomu musím, snad už naposledy, reagovat.

Velice mě totiž překvapil tento článek z Lidových novin, napsaný redakčním "historikem" Petrem Zídkem. V kostce: Lidovky objevily, že nový mluvčí KSČM Josef Tomáš figuroval na počátku devadesátých let v antisemitském týdeníku Politika, který se proslavil zejména jakýmsi seznamem Židů v české kultuře a politice.

Holému faktu, že si zkrátka komunisté instalovali coby hlásnou troubu dalšího zločince, by se nejspíš nikdo nedivil - jednomu se chce říct, aspoň mezi tu pakáž dobře zapadne. Překvapuje mě však skutečnost, že nepochybně vzdělaný muž, jako je pan Zídek, tolik šermuje s oním klišé "extrémně pravicový", "pravicový extremismus" a podobně. V životě jsem nečetl týdeník Politika, ale minimálně z toho, co pan Zídek cituje, jaksi nemohu pochopit, proč hned v perexu článku píše o "extrémně pravicovém časopise". Rád bych se pana Zídka zeptal, co z uvedených blábolů mu přišlo jako "pravicové". Snad ne třeba toto: "Reformní cesta míří k totálnímu výprodeji národního majetku a je rovněž nade vši pochybnost, že za danou službu dostává pan Klaus od řídících židozednářských lobby velmi slušně zaplaceno." Skutečně pravicové teze jedna báseň. Rozčiluje mě však to, že komunista Tomáš, který se za celý svůj život od "lidí zvláštního ražení" neodklonil ani o píď, je v médiích označovaný za "pravičáka", a to jen proto, že psal kdysi antisemitské žvásty (které se mu jistě hodí do krámu i dodnes). Ostatně překvapilo by to dnes někoho, když nejvíce nacionalistická a xenofobní je u nás levice? Že by tomu tak bylo vždycky? Navíc počátkem devadesátých let nebyl velký rozdíl v elektorátu komunistů a sládkovců, s jejichž kruhy byl časopis Politika spojován. Že se tento na hlavu postavený stereotyp objevuje v citaci estébáckého "politologa" Zdeňka Zbořila, mě zase tak nepřekvapuje.

Před nedávnem upoutal kdesi na internetu moji pozornost zajímavý citát, předem se omlouvám, že neuvedu autora: "Největší úspěch komunistické propagandy je ten, že lidi přesvědčil, že nacismus je pravicový". Považuji tento citát za nesmírně výstižný a přesný. Už od dob Sládkových Republikánů nám média sugerují, že být pravičák rovná se nesnášet Romy a Židy. Neustále opakovaná lež (a v tomto případě ještě evidentní hloupost)se stává pravdou, takže se dnes ani jeden nemůže divit, že za "pravičáky" se dnes považují i někteří, ti méně inteligentní, exponenti Dělnické strany. Což je podle programu extrémní levice par excellence - stačí se jen zamyslet nad tím, kterým stranám asi ve volbách ukradla nejvíc hlasů. Troufám si tvrdit, že ODS to nebyla - může mě někdo zkusit svými argumenty přesvědčit.

Komu by však výše uvedené nestačilo, doporučuji si prostudovat (podle hesla, že ideologii nepřítele je třeba znát) tento článek na webu Národního odporu. Myslím, že lepší a výstižnější příklad toho, co novodobí nacionální socialisté vlastně chtějí a jaké jsou jejich vize a představy, ani nelze najít. Jejich utopie je komunismus jako vyšitý, včetně zavřených hranic, centrálně řízeného vojenského státu... člověk to ani nemusí číst mezi řádky. Kde jsou nějaké "pravicové" myšlenky? Komu by ještě takový kalibr nestačil, doporučuji vyhledat si na serveru Youtube nějaký proslov Adolfa Hitlera. Zvlášť dojemné jsou ty, kde Vůdce hovoří o beztřídní společnosti, vládě lidu a odstranění těch ošklivých kapitalistů, co vykořisťují dělníky.

"Pravicový extremismus" je virtuálně vytvořený pojem a dalo by se říci, že ve své podstatě i oxymoron. Blíž však k němu mají různé anarchistické směry, než nacionalismus a neonacismus. Rád bych se dožil toho, že média s tímhle očividným nesmyslem přestanou - zatím se to očividně nějak nedaří. Bohužel skutečnou "osvětu", jako je například tento článek, najdeme zatím jen v internetovém světě. Doufejme, že se začne blýskat na lepší časy.

(www.nekorektne.com)Zpátky