Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Český průmysl je na kolenou

Tomáš Holý

Tuzemský průmysl se koncem loňského roku sesypal jak domeček z karet. Zveřejněné údaje o propadu průmyslové produkce dokonce zaskočily i analytiky, kteří potvrdili, že je na tom nejhůře v novodobé historii. Ve srovnání s ostatními evropskými státy jsou čísla ještě tíživější, výsledek patří mezi nejhorší na starém kontinentě.

Západní Evropa, která se otřásala již v počátcích finanční krize, nakonec skončila v číslech před Českou republikou. „Je těžké říci, jak je možné, že výsledek je tak špatný. Faktem je, že Česko je závislé na exportech, nyní je však útlum. Poptávka je slabá,“ řekl Novinkám analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Ve středu Český statistický úřad uvedl, že v listopadu se průmyslová produkce v Česku meziročně snížila o 17,4 procenta. Ještě hůře je na tom hodnota nových zakázek, která klesla o 30,2 procenta.

Pokles průmyslové produkce ve vybraných zemích v listopadu 2008 (v %)Česká republika 17,4Belgie 5,3Německo 6,3Francie 9,0Velká Británie 6,9Itálie 9,7Švédsko 10,84

To v Evropě nemá obdoby, přitom ještě loni na podzim patřila Česká republika mezi nejodolnější země vůči globálním otřesům finanční krize. Jenže tvrdá rána tuzemskému autoprůmyslu vše změnila. Právě v listopadu výroba dopravních prostředků a zařízení klesla o 30,3 procenta.

Analytik Komerční banky Miroslav Frayer však uklidňuje, že špatná čísla podpořil i v listopadu nižší počet pracovních dní, a to ve srovnání s rokem 2007. Po odečtení tohoto vlivu by byl propad průmyslu o několik procent menší, pokles by byl „jen“ 13 procent.

Špatná čísla zaskočila jak analytiky, tak Českou národní banku. Člen její bankovní rady Robert Holman na to reagoval tím, že konstatoval že letošní rok bude pro tuzemské hospodářství opravdu náročný. Centrální banka tak počítá s nejpesimističtější variantou své prognózy pro letošní ekonomiku. Ta by měla vzrůst jen o půl procenta.

(Novinky.cz)Zpátky