Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Izrael oslovuje Araby v obývácích

Izrael se snaží oslovit arabskou veřejnost přímo a vyslal proto několik svých představitelů do studií arabských satelitních televizí. Šéf oddělení pro arabská média izraelského ministerstva zahraničí Ofir Gendelman prohlásil, že Izrael chce při současném konfliktu v palestinském pásmu Gazy oslovit Araby v jejich obývácích co nejpřímější cestou, bez prostředníků a nepřesných překladů.

Prvním z těch, kdo promluvili arabsky z obrazovky katarské televize Al-Džazíra od zahájení náletů na Gazu, byl armádní mluvčí Avišaj Adaraj. Otázky typu, zda chce Izrael z Gazy učinit krematorium jejích občanů, odrážel tím, že operace směřuje výhradně proti radikálům, a ne proti civilistům.

Al-Džazíra za Adarajovými zády po celou dobu vysílala záběry bombardované Gazy a gazské márnice. Mluvčí do studia přišel ve vojenské uniformě a ptal se, proč televize nevysílá také snímky z druhé strany hranice, z izraelských měst ostřelovaných raketami. Moderátor se při pohledu na těla v márnici tázal, zda jsou to všechno teroristé z Hamasu? Adaraj trval na tom, že izraelské zbraně nemíří na civilisty.

Do studia ruské televize Al-Jaum, která vysílá v arabštině, byl pozván ředitel oddělení pro arabská média izraelského ministerstva zahraničí Ofir Gendelman. Měl odpovědět na otázku, zda má operace proti Gaze napravit pověst armády ztracenou v boji proti libanonskému Hizballáhu v létě roku 2006. Řekl, že to není hlavním motivem operace proti Hamasu. Prohlásil také, že Izrael chce oslovit Araby v jejich obývácích co nejpřímější cestou, bez prostředníků a nepřesných překladů. "Hrajeme hlavní roli v politice Blízkého východu a je pro nás důležité, aby nás bylo slyšet i vidět a aby byl náš názor dobře pochopen," řekl Gendelman.

Hovorovou arabštinou oslovili Araby prostřednictvím Al-Džazíry také ministr vnitřní bezpečnosti Avraham Dichter a generál Joav Mordechaj. Další izraelští představitelé hovořili anglicky při simultánním překladu do arabštiny.

Den před zahájením bojů v Gaze to byl na stanici Al-Arabíja premiér Ehud Olmert a ofenzívu vysvětlil jako reakci na palestinské raketové útoky. Po něm se v Al-Džazíře krátce objevila i ministryně zahraničí Cipi Livniová, která k těmto útokům řekla, že co je moc, je moc.

(Lidové noviny,www.lidovky.cz)Zpátky