Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Únor 2009


Počítač odhalí lež, špiony i nevěrné

Jiří Šťastný

Pro některé lidi to může být dobrá, pro jiné špatná zpráva. Možná nastává konec pojistných podvodů, lhaní před soudy, výmluv nevěrných partnerů a frází o tom, jak se máme dobře. A co způsobí tento zázrak? Počítačový software, který z vašeho hlasu pozná, zda lžete, nebo ne. Na rozdíl od detektoru lži vám program Nemesysco nemusí měřit tep nebo teplotu, odhalí vás i po telefonu.

„Hlas je složen z částí, které můžeme vědomě ovlivnit, a těch, které jsou na vědomí nezávislé. Když lžeme, zapojujeme jinou část mozku, než když si například na něco vzpomínáme. To vše lze poznat z hlasu, ale především ze znaků stresu v něm obsažených,“ popisuje systém Michal Moroz, jenž systém prodává v České republice. Právě nyní ho chce prodat české policii. „Ano, je to zajímavé, ale víte, co se říká? Vynálezy, o kterých se píše v novinách, jsou asi pět let za tím, co armáda a tajné služby opravdu mají,“ říká záhadně informatik pracující pro tajné služby, který chce zůstat v anonymitě.

Systém vymyslel izraelský matematik Amir Lieberman, když dostal úkol odhalit Palestince, kteří při stěhování do Izraele tvrdí, že mají zajištěnou práci (ve skutečnosti však chtěli žádat o sociální dávky). Lieberman našel v nahrávkách tisíců přistěhovalců specifické znaky odpovídající lži a pravdě. „Náš systém využívají na celém světě například tajné služby a policie. V Jižní Africe už ho dokonce uznávají za soudní důkaz,“ tvrdí Moroz.

„Pokud hledá policie vraha a má sto podezřelých, nemusí všem odebírat vzorky DNA. Stačí je podrobit hlasovému testu a zaměřit se na několik málo lidí, kteří lhali,“ popisuje využití Moroz, který sám uznává, že program nemůže s jistotou ukázat na pachatele.

Ve Velké Británii ho zase používají pojišťovny. Operátor přijímající hlášení například o krádeži auta tak už během telefonátu slyší u sporných pasáží písknutí, které mu naznačuje, že vše zřejmě není tak, jak mu volající tvrdí. V USA se systém zase využívá pro výzkum veřejného mínění a oblíbenosti obchodních značek, kdy mají lidé tendenci zkreslovat, co si opravdu myslí. „Pokud by se systém využíval v Česku, odhalil by třeba početnou skupinu voličů, kteří se při výzkumech stydí přiznat, že budou volit komunisty,“ říká Moroz.

Systém však má také své limity. Nefunguje u lidí pod vlivem drog, pokud člověk mluví cizím jazykem nebo čte připravený text. „V tu chvíli pracuje lidský mozek naprosto jinak. Nelze také analyzovat hovor člověka s vadou řeči,“ tvrdí Moroz.

Asi nejdokonalejší verzi systému využívají v Izraeli při hledání sebevražedných atentátníků. Firma analyzovala nahrávky těchto lidí a našla jednotný „vzorec stresu“ v jejich hlasu. Při podezření na chystaný atentát pak tajné služby začnou filtrovat všechny hovory v podezřelé oblasti a hledají člověka s tímto „vzorcem řeči“.

(MFDNES)Zpátky