Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Březen 2009


Zevropštit brněnskou dálnici!

Martin Komárek

Nejenže se nerozpustíme! Kdyby byl Mirek Topolánek středověkým knížetem, dostal by čestný titul Plynný. Nebo dokonce Bulharospasitel. David Černý zas dokázal svou plastikou urazit všechny státy Unie, samozřejmě včetně Česka. Na první pohled skvělá jízda Evropou. Tak proč nemáme skvělou jízdu doma? Topolánek opravuje v Kyjevě plynovod lépe než legendární polský instalatér. Za dva dny dokázal skoro usmířit Putina s Juščenkem.

Za víc než dva roky nedokázal napravit silnici zvanou D1, tedy brněnskou dálnici. Výtvarník si zas na karikaturní mapě Evropy dělá legraci z výroků našeho pana prezidenta. Ne že by nebyly tragické a absurdní. Stav brněnské dálnice je však tragičtější a absurdnější. Navíc pana prezidenta už asi napravit nemůžeme, zatímco tu silnici ano. Proč to nikdo neudělá, je neuvěřitelné. I v Bulharsku by to dokázali, a bez plynu.

Tepna střední Evropy je častěji nesjízdná než sjízdná. Včera na ní mrzla mlha a převracely se kamiony. Před pár dny tu pobíhala a kvičela prasata. Když napadne centimetr sněhu, je ze silnice kluziště a vrakoviště. Když zavane lehký větřík, auta mizí v příkopech. Více zlatokopů prošlo vražedným Chilkootským průsmykem, než kolik řidičů projede bez úhony po brněnské dálnici.

Někteří pravicoví politologové přišli s teorií, že zoufalý stav silnice, zvláště na Vysočině, zapříčinil mechem obrostlý troll, který nedaleko bydlí. Jeho ledový dech škodí lidem i autům. Přítel bývalého premiéra Zemana Šlouf však označil teorii za povrchní a hloupou. Jenže jak vysvětlit zoufalou nekompetenci policistů, silničářů, úředníků a politiků vůči dálnici D1? Jistě, Bushova administrativa tváří v tvář Katrině také neobstála. Jenže Katrina byla hurikán. A tohle je silnice. Jak může někdo vládnout Evropě, když nedokáže zvládnout jednu, s odpuštěním, pitomou silnici? Topolánek však vede Evropu chytře. Z nedostatků udělá přednosti. Nemáme rádi ani Rusy, ani Ukrajince? O to spíš je smíříme. Má prezident bláznivé představy o Evropě? Uděláme z něj sympatického maskota. Chovejme se k dálnici podobně.

Opravit ani udržovat ji neumíme. Na to, abychom postavili jinou, paralelní, nemáme vůli ani peníze. Obraťme trapné selhání v přednost. Amerika má legendární highway sixty one. V Rakousku se za přejezdy Alp po točitých silnicích platí vysoké mýto. Kdo však může uprostřed Evropy zažít vzrušení srovnatelné s kombinací finské rallye, monackého okruhu, safari a ruského tankodromu?

Uprostřed civilizace se ocitáte v kurzu přežití. Neplatíte ani za instruktory, ani za daleké cesty. Najednou stojíte sám bez informací v kruté zimě bez možnosti uniknout. Děti pláčí a manželka (manžel - buďme korektní) vřeští. Ať jste počišťovač nebo ředitel banky, hrábnete si na dno fyzických i duševních sil.

Nemnozí Evropané (tedy skuteční Evropané, ne my), kteří tudy projíždějí, to zatím neocení. Dejme jim naplno vychutnat neopakovatelný zážitek! Lidé platí velké peníze za to, aby sjeli na raftech horskou říčku. Proti sjezdu brněnské dálnice je to čajíček. V létě i v zimě tu může vyrůst obrovský turistický průmysl pro změkčilce hledající adrenalinové zážitky. „Už jsi projel brněnskou dálnici?“ budou se ptát navzájem kníratí němečtí adolescenti. Kdo odpoví ne, jako by neexistoval. Za peníze z turistického ruchu pak vláda koupí Čechům vrtulníky. Pořádnou silnici totiž postavit nedokáže.

(MFDNES)



Zpátky