Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


V Krakatici chybí až 7000 stran

Marie Valášková, Luboš Kreč

V tajném policejním spisu Krakatice, který mapuje aktivity zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka, chybí mnohem víc stran, než se dosud tušilo. Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) na jednání sněmovního výboru pro bezpečnost řekl, že zmizelo 6000 listů. Zatím se přitom hovořilo jen o stovkách stran.

"Při založení do archivu v prosinci 2004 měl spis přibližně 11 700 listů. Při kontrole Inspekce ministra vnitra v březnu 2006 už měl jen přibližně 5000 listů. Zbytek skartován, a to zřejmě v rozporu s předpisy," napsal HN v textové zprávě Langer. Jinými slovy: je možné, že po republice kolují tisíce stran velmi citlivých informací, které mohou být snadno zneužity. Podle informací HN detektivové "zničili" ty části spisu, které prý nebyly důležité. Problém ale je, že jejich skartování podle všeho nikdo nekontroloval. "Ministr naznačil, že neví, co se s těmi částmi spisu stalo a že mohou být kdekoliv," řekl HN bezpečnostní odborník ČSSD, poslanec Jeroným Tejc.

Pokud by byla Langerova slova pravdivá, Krakatice se ztenčila na méně než polovinu v době, kdy vnitro vedl sociální demokrat František Bublan. HN se pokusily s nynějším poslancem spojit, ale nezvedal telefon ani neodpovídal na textové zprávy.

Byli to přitom právě sociální demokraté, kdo včerejší jednání bezpečnostního výboru svolal. Chtějí totiž, aby před poslanci mohl promluvit policista Karel Tichý, který Krakatici se svým týmem vytvořil. Výbor proto vyzval sněmovnu, aby ho zbavila mlčenlivosti, když to odmítl udělat ministr Langer. O "výslechu" bývalého detektiva rozhodnou zákonodárci. Jde o to, že Krakatice je v utajeném režimu, a Tichý o ní proto nesmí mluvit.

Snaha sociálních demokratů vyslechnout právě Tichého ale vyvolává pochybnosti. Bývalý elitní kriminalista dřív jen minimálně hovořil s novináři. Teď ale není problémem ho kontaktovat přes Lidový dům - spojení s ním totiž novinářům domlouvá šéf marketingu ČSSD Petr Dimun. "Jsme přátelé, to je vše. On nemá s ČSSD vůbec nic společného," vysvětloval HN Dimun poté, co redakci zprostředkoval s expolicistou kontakt. Později se navíc sám přesvědčoval, zda s Tichým redaktoři HN hovořili. Tejc ale jakékoliv kontakty Tichého se sociální demokracií popírá. "Nevím o tom, zeptám se pana Dimuna. Já sám jsem s Karlem Tichým nikdy nemluvil," říká.

Sám expolicista včera redaktory HN odkázal na svého advokáta s tím, že žádost o své zproštění mlčenlivosti nechce komentovat. V těchto dnech ho totiž opět vyšetřuje ministerská inspekce.

Karel Tichý se začal o aktivity Františka Mrázka zajímat už v roce 1995, ale teprve po čtyřech letech vznikl spis Krakatice. Do něj detektivové zakládali poznatky a odposlechy další tři roky. Sledováním Mrázkových aktivit v podstatě mimoděk narazili na Radovana Krejčíře, který pak protikorupční jednotku vytížil natolik, že "kmotr" musel jít stranou. A v roce 2004 šla složka do trezoru. Čítala přes jedenáct tisíc výbušných stran, které naznačovaly napojení podnikatelských a politických špiček k podsvětí.

Části Krakatice do médií poprvé unikly po volbách 2006, kdy se objevily přepisy odposlechů, v nichž se Mrázek a jeho lidé bavili o poslanci ODS Vlastimilu Tlustém. A v dalších letech to šlo ráz na ráz: v Krakatici se psalo o lobbistovi Miroslavu Šloufovi, bývalém poslanci ČSSD Josefu Hojdarovi, padlo i jméno předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. A také jméno Ivana Langera, který lobboval za podnikatele Luďka Sekyru.

Předloni proto začala ministerská inspekce prošetřovat, kdo je za úniky zodpovědný. V průběhu let se totiž její listy dostaly k mnoha policistům. Nakonec ale inspekce zjistila, že úniky jsou promlčené, byť měla tři podezřelé.

(www.ihned.cz)



Zpátky