Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Konec Ceplových kauz

Vojtěch Blažek

Soudce Vojtěch Cepl rozhodoval před dvěma lety dva pozoruhodné spory o omluvu a odškodnění. Zcela jiné příběhy, které dnes ale mají dost společného. U obou vynesl zajímavý rozsudek - a dostal zákaz kauzy dál soudit. A obě pak skončily tak trochu "tuctovým" verdiktem.

HN zjistily, že Cepl nepřišel jen o kauzu "justiční mafie," kterou mu nedávno odebrala vrchní soudkyně Naděžda Žáková. Stejná soudkyně ho - kvůli údajným chybám - za poslední dva roky připravila o pět dalších případů. Včetně sporu Vietnamců týraných policií nebo žaloby Davida Ratha o statisíce. Vyčíst z nich jde jedno: když policejní vyšetřování nezjistí nic nelegálního, pak podle odvolací soudkyně Žákové nemá nikdo nárok na omluvu nebo peníze.

Třináct let starý případ vietnamských obchodníků, kteří prodávali nekolkované cigarety, kritizoval dokonce několikrát i Ústavní soud. Důvod se nabízel. Policisté u nich udělali razii s neúplným povolením od soudu, pak je nechali hodiny spoutané, takže si Vietnamci nemohli dojít ani na záchod. Cepl jim přiznal 60 tisíc.

Vrchní soudkyně Žáková ovšem z mnoha důvodů rozsudek zrušila a nařídila, že případ musí projednat jiný soudce - jakkoli podle expertů je takový krok neobvyklý a do kauzy "justiční mafie" se s ním mnoho předních právníků nesetkalo. Žáková prohlásila: "Žalobci neprokázali protiprávní postup vůči nim, který by byl v rozporu se zákonem o policii či s trestním řádem." Když případ dostal na stůl nový soudce, bylo po odškodnění. Vietnamci dostali jen omluvu za to, že jim ve vazbě dozorci neoprávněně cenzurovali dopisy. Za špatné zacházení ne. "Zůstala z toho jen jedna nevýznamná omluva. Navíc ne za to hlavní - za ponižující jednání policie," říká zástupce Vietnamců, právník Miroslav Špadrna. "Navíc doktor Cepl v rozsudku dost sepsul policii i státní zastupitelství za to, že vyšetřování policejního zákroku vyznělo do ztracena," dodává Špadrna.

Teoreticky teď vše může ještě změnit Nejvyšší soud. Skutečně: vyšetřování uvnitř policie totiž nezjistilo, že někdo z detektivů Vietnamce trápil. Proti tomu ale stál výrok ústavních soudců, kteří zjistili něco jiného: "Způsob, jakým bylo se zadrženými zacházeno, má očividně znaky ponižujícího zacházení." A navíc Ústavní soud nařídil, ať z toho nižší soudci vycházejí. "Bude především na obecných soudech, aby v dalším řízení přihlédly k vadám zjištěným Ústavním soudem," nakázal už v roce 1997 senát vedený předsedou Vlastimilem Ševčíkem.

Druhý případ se týká dvou politiků, kteří se opravdu nemají rádi - David Rath a Petr Bendl, tedy jeden současný a jeden bývalý středočeský hejtman. Bendl o Rathovi před lety v televizi řekl, že pomáhal tunelovat Českou lékařskou komoru. O její hospodaření se zajímala i policie, ve finále však nikdo potrestán nebyl.

Cepl prohlásil, že Rath sice nic neukradl, v účtech komory ale byly chyby, a tak se Bendl nemusí Rathovi omlouvat, ani platit čtvrtmilionové odškodnění. "Omluva by mohla ve veřejnosti vyvolat ještě nepřesnější dojem, že hospodaření bylo zcela v pořádku," vysvětlil Cepl.

Odvolací soudkyně Žáková verdikt opět zrušila a dala ho jinému soudci. S tím, že Ceplovu závěru nerozumí: Je tedy Rath tunelář, i když podle policie nikdo peníze z komory nevysával? A opět: nový soudce nařídil, že sice Bendl, dnes ministr dopravy, nebude platit, ale aspoň omluvit že se musí. "Spor je teď u Nejvyššího soudu," říká ministrův mluvčí Martin Kupka. Zvláštní je, že oba politici vedli podobnou při, která ovšem skončila zcela opačně. Téměř ve stejnou dobu řekl naopak Rath o Bendlovi, že chce rozkrást krajské nemocnice. Ale vrchní soudci zjistili, že to byla nadsázka.

(www.ihned.cz)



Zpátky