Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Berlín se obává krize na Východě

Adam Černý

Německý ministr zahraničí zřídil zvláštní pracovní skupinu, která má odhadnout rizika politických důsledků ekonomické krize. Rizika, která vyplývají z potíží středo- a východoevropských ekonomik, jsou taková, že se německá vláda rozhodla připravit na případnou politickou nestabilitu svých východních sousedů. Vicekancléř a spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier proto nařídil ustavit "Pracovní štáb pro hospodářskou a finanční krizi".

Štáb, kteří řídí dva státní tajemníci Reinhard Silberberg a Peter Amon, má podle včerejšího vydání listu Handelsblatt (23. 03. 2009 - pozn. red. CS-magazínu) vypracovat "krizový atlas" zvažující politické dopady hospodářských potíží. Hlavním důvodem podle interního dokumentu ministerstva je předpověď, že "rostoucí nezaměstnanost a ztráta důvěry v politický a ekonomický systém hrozí sociální a politickou nestabilitou".

Obavy z islandského vzoru

Tyto obavy jsou podmíněny vývojem v některých zemích střední a východní Evropy, zvláště těch, které nejsou členy Evropské unie. Německé úvahy zmiňují v této souvislosti Ukrajinu, Bělorusko nebo země Střední Asie a na Kavkaze. V některých případech se zvažuje "islandský scénář" na základě loňského kolapsu státních financí ostrovní země v Atlantiku.

Před dvěma týdny Maďarsko ostatní členy Evropské unie vyzývalo ke zřízení zvláštního "záchranného fondu" ve výši 190 miliard eur, z něhož by měly čerpat pomoc postkomunistické země ohrožené hospodářskou krizí. Tento požadavek však na zvláštním summitu odmítli jak starší členové unie, tak i většina zemí střední Evropy. Nízká popularita vlády v Budapešti a hospodářský pokles vedly poslední víkend k tomu, že premiér Ferenc Gyurcsányi nabídl svou rezignaci.

Spolkovou republiku vedou k jejímu zájmu o sousedy ve střední a východní Evropě dva důvody. Zaprvé, protože četné německé podniky zde mají silné hospodářské a obchodní zájmy, zadruhé, protože Berlín počítá s tím, že by u svých partnerů mohl bodovat tím, že v přípravách na možné potíže a v plánech, jak jim čelit, sám převezme iniciativu.

Nebezpečí zjednodušování

V úvahách o případné pomoci zemím, které by zasáhla hospodářská krize zvláště citelně, však v minulých týdnech zaznívalo hlasitě varování před zjednodušováním. Na summitu počátkem tohoto měsíce se evropští lídři shodli, že paušální hodnocení zemí střední a východní Evropy by bylo návratem k logice sovětských časů.

"Jejich hrdost si zaslouží, abychom problémy těchto zemí posuzovali případ od případu a ne jako jeden blok," řekl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Pro hodnocení zemí střední a východní Evropy podle jejich konkrétního stavu se opakovaně vyslovil i český premiér Mirek Topolánek.

Pomocí ohroženým zemím střední a východní Evropy se kromě politiků zabývají také šéfové evropských bankovních institucí. Podle šéfa rakouské centrální banky Ewalda Nowotného, který je také členem vedení Evropské centrální banky, "není zatím důvod o takové pomoci mluvit".

Mezinárodní společenství dosud krizí ohroženým zemím dosud poskytlo na 25 miliard eur. Pokud se situace dále zhorší, mohou následovat další požadavky. Mluvil o nich například ředitel Evropské banky pro obnovu a rozvoj Thomas Mirow. Výše pomoci by podle něj mohla v nejhorším případě dosáhnout až 275 miliard eur.

(www.ihned.cz)



Zpátky