Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Květen 2009


Zlatý důl - byty v Janově

Petr Weikert

Realitní firmy si zařídily stěhováním lidí na litvínovské sídliště Janov velký byznys. Tvrdí to zpráva ministerstva pro lidská práva, která detailně rozplétá provázanost jednotlivých společností. Včera ji na vládě přednesl ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Byty v Janově, kde nyní žijí sociálně slabé rodiny z celé země, patří dvěma společnostem. Bytovému družstvu Krušnohor, které má 1557 bytů, a společnosti Haines, která má 612 bytů. Právě ji a s ní provázané firmy označuje zpráva za největšího podílníka janovského sociálního problému. "Jestliže firma získala na sídlišti Janov 612 bytů, kam soustředila určitý typ nájemníků, jejichž byty v původních lokalitách po celém Česku pak výhodně prodala údajně za mnohonásobně vyšší částky, než za jaké byty odkupovala, šlo jistě o podnikatelský úspěch spojený se ziskem, který si ani netroufáme odhadovat," stojí ve zprávě. Do obchodů byly podle zprávy zapleteny i firmy, v jejichž orgánech seděla exministryně zdravotnictví ČSSD Marie Součková či dcera bývalého sociálnědemokratického poslance Kateřina Hojdarová.

Zástupci firmy Haines se proti tomu ohradili. "Budeme se bránit u soudu. Nikdo z tvůrců zprávy nás ani neoslovil, aby získal informace," prohlásil Ivan Rychecký z vedení severočeské pobočky firmy. Kocábova zpráva žádnou společnost přímo nejmenuje, podle indicií lze ale z otevřených zdrojů jejich jména získat.

První chybu podle dokumentu udělala už litvínovská radnice. "Začalo to tím, že prodala byty, které v Janově měla," uvedl ministr Kocáb. Vláda mu včera po projednání zprávy uložila, aby vypracoval strategii, jak proti sociálním ghettům bojovat. Zpráva také nastiňuje, jak realitní firmy do Janova nové lidi stěhovaly. Například v Praze si vytipovaly problémovou rodinu, která dlužila třeba sto tisíc korun. Dluh za ně sama zaplatila, lidé dostali odstupné a byt v Janově. Pak realitka pražský byt prodala s mnohonásobným ziskem.

Soukromé firmy se k bytům v Janově dostaly zhruba před pěti lety. Tehdy proběhla privatizace a část bytů koupila společnost Tellmer. Na místě v té době úřadovala i společnost B.U.T., kterou vlastnil Chemopetrol. Původně neměla zapsánu v obchodním rejstříku realitní činnost, změnilo se to ale před prodejem bytů. Vlastnila sto domů, tři ubytovny, rozvody tepla a plynovou kotelnu. Jejím vedením prošla například exministryně zdravotnictví Součková či dcera poslance Josefa Hojdara Kateřina.

Chemopetrol se po čase rozhodl B.U.T. prodat firmě Tellmer a vzniká RLRE Tellmer Property, jejímž investorem je mimo jiné Raifeisen - Leasing Real Estate.

Ivan Rychecký byl v té době ředitelem společnosti B.U.T. Obviňovat ji ze spekulací s janovskými byty je podle něj nesmyslné. "Nevím, kde se v hlavě tvůrce té zprávy zrodila myšlenka, že důvodem k zapsání realitní činnosti do činnosti B.U.T. byly obchody s janovskými byty," uvedl.

RLRE Tellmer Property má úzké vazby na Haines. Do roku 2006 byl jejím jednatelem Ctirad Juha, nynější předseda představenstva společnosti C Kapital Inwest, která vlastní stoprocentní podíl v Hainesu.

Podle Ivana Rycheckého je tvrzení vládní zprávy o tučném zisku nesmyslné. "Naopak. Lidé nám dluží za nájemné a řadu bytů v Janově ani nedokážeme obsadit," řekl.

(www.ihned.cz)



Zpátky