Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Srpen 2009


Velká vlaková soutěž

Adam Šůra

Student Agency zahájila největší atak na monopol Českých drah. Ta obálka obsahovala jenom úhledný balíček lejster popsaných nudnými čísly, na ministerstvu dopravy ovšem způsobila zděšení, jaké úředníci už dlouho nezažili. Brněnský podnikatel Radim Jančura se totiž rozhodl oslovit ministerstvo s nabídkou, která v Česku dosud nepadla: je prý do dvou let schopen provozovat rychlíkové vlaky na polovině tuzemských tratí. A za výhodnějších podmínek než České dráhy. Stát byl ale až dosud zvyklý automaticky uzavírat všechny velké kontrakty na přepravu lidí po železnici právě s Českými drahami. A hodlal v tom pokračovat. Jančurova nečekaná nabídka ale nutí ke změně strategie, na jejímž konci možná bude dosud největší výběrové řízení na provoz tuzemských rychlíků. Vydělat by na tom měli především obyčejní cestující.

Mnohé už jeho halasná mediální proroctví, jak bude se svými žlutými vlaky konkurovat Českým drahám, začala nudit. Radim Jančura totiž o podnikání na dráze usiluje už několik let, žádný z plánů však zatím nedotáhl do konce. Bez výsledku skončil jeho záměr provozovat superluxusní vlak mezi Prahou a Ostravou a před několika týdny předčasně vycouval i z výběrového řízení na obsluhu regionální tratě na Liberecku. Vnucuje se tedy otázka, do jaké míry myslí svůj současný tah vážně. „O tom nepochybujte,“ říká nakrátko ostříhaný muž v sídle své firmy Student Agency v centru Brna. Teď mu prý však ani tak nejde o získání konkrétní zakázky jako spíš o to, aby stát a kraje začaly na provoz vlaků vypisovat co nejvíce výběrových řízení. Teprve potom bude totiž možné mluvit o rovných podmínkách mezi státními drahami a soukromými dopravci.

České dráhy v současnosti ovládají 97 procent tratí, opírají se o patnáctimiliardový rozpočet a podporu státu, který opakovaně projevuje ochotu v případě nouze další miliardy podniku přihrát. Jak již delší dobu upozorňují experti, pro tak mocný podnik je snadné kdykoliv „podstřelit“ ceny, pokud se dostane do soutěže s nějakým konkurentem. V podstatě jde o to, jak velké bude provozovatel vlaků požadovat po státu nebo kraji dotace, které mají krýt ztrátu z prodělečného převážení lidí. A České dráhy už několikrát prokázaly, že jsou schopny svoje požadavky radikálním způsobem srazit. Když třeba projevila před třemi lety soukromá firma Connex chuť provozovat rychlík mezi Libercem a Pardubicemi, nasadily dráhy o 80 procent nižší požadavek na dotace. A po trati jezdí jejich rychlíky dodnes.

„Konkurovat je potom téměř nemožné,“ říká Radim Jančura. Právě obava z toho, že České dráhy proti němu nasadily dumpingovou cenu i v zápase o tratě na Liberecku, prý byla důvodem, proč ze soutěže odstoupil. „Vedeme spolu ostrý souboj. A já nechci, aby po zveřejnění cenových nabídek začaly dráhy rozhlašovat, že jsem xkrát dražší než oni,“ dodává. Stejný důvod ho vedl i k ukončení plánů na vlak mezi Prahou a Ostravou. „Ani jeden z těch ústupků pověsti naší firmy moc neprospěl,“ souhlasí Jančura s názorem kritiků. „Ale dělat uraženého je pro mě teď výhodnější než prohrávat v neférové soutěži.“

Pokud ovšem bude v Česku stoupat počet výběrových řízení, bude pro České dráhy čím dál těžší ve střetu s konkurenty nasazovat dumpingové ceny. Na to Jančura spoléhá, a proto se snaží prosadit soutěže, kde se dá. Přesvědčuje o nich hejtmany i stát, přičemž argumentuje nižšími náklady za vyplácené dotace. „Ten příklad tratě z Pardubic do Liberce mluví sám za sebe,“ říká. „Kromě toho, tam, kde proběhla výběrová řízení, nasadily dráhy svoje nejlepší vlaky a narostl počet cestujících.“

Zatímco u hejtmanů získává vypisování tendrů na provoz vlaků stále větší oblibu, na ministerstvu dopravy z Jančurovy nabídky provozovat polovinu rychlíkových tratí v Česku nadšení nepanuje. Z laického pohledu přitom není důvod k obavám. I tady by stačilo vypsat výběrové řízení a sáhnout po výhodnějším provozovateli vlaků. „Zatím nemůžeme říct, jestli to uděláme,“ říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Prý kvůli tomu, že úředníci ministerstva Jančurovu nabídku zatím „analyzují“. Co přesně je předmětem analýzy, nikdo z ministerstva dopravy není ochoten sdělit. O důvodech ministerských obav tak zatím kolují jen spekulace.

Podle nejpravděpodobnější z nich Jančurova nabídka úředníky i zástupce Českých drah prostě zaskočila, protože všichni počítali s tím, že desetiletý kontrakt na provoz tuzemských rychlíků opět získají automaticky České dráhy. Spoléhaly se přitom na evropské pravidlo, podle kterého může stát uzavřít zakázku o provozu vlaků rovnou bez výběrového řízení, je-li znám jenom jeden zájemce.

To už ale neplatí. Nabídka Radima Jančury totiž rozhýbala i ostatní soukromé provozovatele železniční dopravy, kteří o provozování rychlíků také projevili zájem. A ministerstvo dopravy muselo přistoupit na to, že se o výběrových řízeních začne alespoň jednat.

„Dohodli jsme určitý postup, jak by se k tendrům mělo dospět,“ říká ředitel českého zastoupení soukromé dopravní firmy Arriva, který se spolu s Jančurou jednání zúčastnil. Ministerští úředníci prý však soukromé dopravce požádali o informační embargo, než dohodu schválí ministr. „Budu to respektovat. Ale ne déle než čtrnáct dní,“ říká Radim Jančura, který teď plánu proniknout na železnici podřizuje ve své firmě vše.

Ačkoliv původně většinu vydělaných peněz investoval do podnikového rozvoje, teď se soustředí na tvorbu zisku, aby mu byly banky ochotné půjčit na miliardovou investici do nových vlaků. Ze stejného důvodu se spojil i s francouzským dopravním gigantem Keolis, který mu má poskytnout finanční krytí. Kvůli snům o byznysu na železnici šel stranou i jeho plán provozovat síť luxusních hotelů. „Hoteliérů je v Česku spousta,“ říká. „Když se mi ale podaří protlačit soukromé rychlíky na koleje, tak budu u nás první. A ta představa mě dost baví.“

(Respekt, www.respekt.cz)



Zpátky