Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Říjen 2009


Sovětský svaz chtěl shodit na Měsíc atomovou bombu

Sovětská vesmírná sonda Luna 2 měla před padesáti lety dopravit na Měsíc nukleární nálož, která by tam vybuchla. Sovětští činitelé od tohoto záměru, který měl demonstrovat vojenskou nadřazenost SSSR a zastrašit svět, upustili jenom proto, že se obávali havárie rakety a jejího dopadu mimo sovětské území, kde by se dostala do nepovolaných rukou. Expert na astronautiku Antonín Vítek z Akademie věd to řekl s tím, že to sice není informace zcela nová, ale že je potřeba i tyto věci připomínat. Nukleární nálož byla nakonec podle Vítka nahrazena "neškodnými" vědeckými přístroji, které měly během letu a na povrchu Měsíce měřit sluneční a vesmírné záření a magnetické pole v okolí Země i Měsíce.

Dopad Luny 2 na Měsíc 13. září 1959 byl ale tak tvrdý, že přístroje vyřadil z provozu. Sondě se přesto podařilo potvrdit zjištění Luny 1, že Měsíc nemá magnetické pole, což byl zajímavý vědecký objev, uvedl Vítek. Sonda ale podle Vítka i tak plnila především vojenské a propagandistické cíle. Sovětští maršálové si ověřili, že ve vývoji raketové techniky už vědci postoupili natolik, že jsou schopni Měsíc "trefit". Byl to také varovně zdvižený prst. Svět a hlavně Spojené státy si měly uvědomit, že když jsou sovětské rakety schopny dopravit sondu na Měsíc, tak že také dokáží dopravit nukleární nálože za oceán do USA.

Aby se o úspěchu sovětské raketové techniky dověděla kapitalistická cizina a země třetího světa, předali sověti britským vědcům přesný návod, jak mají Lunu 2 pomocí radioteleskopu sledovat a "dosvědčit", že Měsíc skutečně zasáhla. To měl původně splnit záblesk při výbuchu nukleární nálože na Měsíci, který by bylo možné pozorovat ze Země.

(ČTK)

(Lidové noviny, www.lidovky.cz)



Zpátky