Český a slovenský zahraniční časopis  
     
 

Duben 2010


Korupce není pivo

Jiří Franěk

Tak prý v té plzeňské aféře lítá i samotná ministerská Akreditační komise. Leč děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Jiří Schwarz svou analýzu práce oné komise doprovodil divnou omáčkou: „Po druhém funkčním období končím ve funkci děkana, již nemohu být znovu zvolen. Bylo mojí morální povinností analýzu vypracovat.“ To zní, jako by záchvaty morální povinnosti přicházely jen za zvláštních okolností, nikoli samy od sebe.

Berme tedy ten Schwarzův spis s rezervou. I bez něho však dávno visí v luftu vlezlé otázky: Je možné, že by praktiky známé z plzeňské aféry byly plzeňskou specialitou? Korupce není pivo, není to žádný kumšt, stačí jen silný žaludek. A je vůbec možné, aby to Milan Kindl a spol. v té Plzni kouleli a přikulovali tak dlouho, aniž by „nahoře“ někdo něco tušil?

Vždyť přece exministr školství Ondřej Liška už někdy zkraje loňského podzimu tvrdil, že plzeňským právům zamázl akreditaci k doktorskému studiu kvůli mrtvým duším na fakultě. Podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové prý už dokonce někdy v roce 2005 „vše nasvědčovalo tomu, že jde o organizované spiknutí“.

Nejsem věru milovníkem spikleneckých teorií, ale takhle to u nás v Česku chodí. Nejprve musí novinářské hyeny něco vyčenichat. Teprve pak se někdo důležitý rozpomene, že o tom věděl, leč nečinil, zatímco potrefené husy jasně pamatují, že si nic nepamatují, ale poženou to k soudu. A nakonec to spiknutí zapomnětlivých zase končí v zapomnění, přijdou nové kauzy.

Kdyby však tak měl skončit i tenhle skandál, mělo by to důsledky tuze vážné. Některé vysoké školy, jistě ne jenom jedna fakulta v Plzni, kšeftují se vzděláním. Které – máme jich neuvěřitelných třiasedmdesát – s ním vlastně nekšeftují? Vzdělání je přece byznys a byznys po česku známe. Jenže vzdělání bývá též poukázkou na odpovědné místo. Máme se snad smířit s tím, že leckde na místě doktora sedí lžidoktor?

Nejzávažnější obvinění v té Schwarzově analýze zní takto: Školy kšeftují s tituly a komise, která pro přidělování titulů poskytuje akreditace, kšeftuje s těmi akreditacemi. Pokud to sedí, je Kindl pouhý příštipkář. Tohle se zkrátka musí jasně a přesvědčivě prokázat, anebo jasně a přesvědčivě vyvrátit, jinak v této zemi nemá smysl studovat.

(Právo)Zpátky